407c avantajmı ?

klima54

Üye
arkadaşlar elimde hatrı sayılır miktarda r22 ile çalışan mobil klima var.artık dökülmeye başladıkları için ve r22 kısa bir süre sonra bulmakta zorlanacagımızdan dolayı sistemlerde köklü degişiklikler yapacagım.muadil olarak 407c düşünüyorum ama bizim sistemler mobil oldugu için kaçak kaçınılmaz, 407c de karışım bir gaz r32-r125-r134 bu karışımdan kaçak durumunda r32 daha düşük sıcaklıkta yogunlaşıp ayrışabiliyor .sistemde kalan gazın oranları çok farklılaşıyor komple gazı boşaltıp yeniden gaz basmak gerekiyormuş.benim sistemime hangi gazı önerirsiniz (35 kw lık sistem ,konfor kliması)

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
407 ye gecersen cıhazların yagınıda komple degiştirmen gerek r22 mıneral yag ile calışır 407 c polyester yağla çalışır dediğin gibi karışım gaz r32 ucar gıder ama patlarsa ama sıstem buyukse vakkum yapıcan gaz gıdıcek havaya sıstem kucukse pek bı malıyetı yok bıde r22 kalkcak dıolar ben daha r12 bulabılıom yaa bıraz pahalı ama bulunuo r22 zor sılınır pıyasadan

bence kompresörün yağı ve ziyan olacak gazdan daha önemli şeyler var. r22 gazı - 48 derecede kaynamaya başlar.ama 407 daha düşük kaynama sıcaklığına sahiptir.yani sizin kompresörünüz alçak dönüş basıncında (LBP ) çalışacaktır. konu aslında daha derin ama istersen paylaşabilirim.

bence r22 yogunlaşma basıncıda uygun verimli bi okadarda güzel bir gaz aslında sonuçta tek bizi korkutan dogaya vermiş oldugu zarar ama geri toplama cihazları çıktı biliyosunuz havaya salmayalımki dünyamız hep güzel kalsın

407 gazı r22 gazından daha verimsiz bir gazdır. Yani 0 barda r22 gazı -42oC r407 gazı -37oC dir. Hem verim kaybı, yağın ve expansion Valfinin de değişmesi gerekir. Bence sisteminize el sürmemeniz daha hayırlı olur. R12 gazının satışının yasaklanması çok oldu ama hala piyasada gaz var. Daha R22 gazı yasaklanmadı. Sistemin gazı kaçana kadar devam...

Ama illede değiştirmem gerekiyor dersen hem ısıtmada hem soğutmada en yakın R407C gazıdır. kondenser problemi yaşamazsın.

Son düzenleme:
arkadaşlar 407 c gazı kullandığımız sistemde kullanılması gereken yağlar hangi yağlardır ve 407 gazı sisteme verirken emişten mi yoksa yüksek basınç tarafındaki dolum tankı kısmından versek doğru olur yağ ile alakalıolarakta bu yağlar hava ile temas halinde zarar görürmü sanırım polyester yağlar emin değilim 407 yi emişten likit olarak veren arkadaşı gördüm geçenlerde doğrumu dur kompresör zarar görmezmi emişten gaz verlirse tabi sistem çalışmazken ama benim bildiğim bu gazlar sisteme likit olarak emişten verilmez verlirse komresör zarar görürr bilgi veren olursa sevinirim

arkadaşlar sorduğum soruya cevap verecek yokmu?

gazların likid verilmesindeki risk sistemden tam absorbe edilmemiş havanın likit le çarpışıp nem yapması ve sistem tıkanıklıklarına sebeb olmasıdır.
ester yağlar hava ile uzun süre vede basınç altında asitlere dönüşür buda iç korozyonun yaşanmasına sebebiyet verir
doğru olan gazın presyondan verilmesidir, fakat komprosör aktif degilse her nereden verilirsede bir önem arzetmez

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri