800 KVA talep güç için kompanzasyon

safab

Üye
Kompanzasyon hesabında daha yeniyim.Bir fabrikanın talep gücü 800 KVA olarak verilmiş ayrıca autocad te aydınlatma çizimi ve kuvvet kolon şeması çizili şekilde var.Kuvvet kolon şemasında kompanzasyon panosu 275 kVAR şeklinde var .Benden kompanzasyon hesabı isteniliyor.cosf1 ve cosf2 değerlerini ne almam gerekiyor ayrıca kurulu gücü bulmama gerek var mı yardımcı olanlara teşekkürler şimdiden

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
programı indirdim ancak kurulu gücü bilmiorum yani aydınlatma şemasında hesaplamaya çalıştım ancak 80 kwat çıktı bu normal mi daha yüksek çıkması gerekmiyormu talep yüzdesini nasıl bulacağım ayrıca zaten bana verilen kuvvet kolon şemasında kompanzasyon panosu var ve 275 kVAR şeklinde 12 grup var 5 kVAR dan başlayıp 40 kVar da bitiyor

640 kw güçün var*0,52 cos f 332 kvar çikıyor bide sabit grup var akım trafosundan önce oda 25 kvar olacak

Arkadasim simdi ilk olarak 800 kva'lik bir yuk icin 540 kvara ihtiyacin vardir. 275 kvar dedigine gore kullanacigin maksimum yuk 412,5 kva'lik bir yuk olmasi gerekmektedir. Sabit kondansator icin hesaplamama gore 16 kvar cikiyor ama boyle bir kondansator malesef yok sen 15 kvar kullan geri kalanida kucukten buyuge dogru 12 kademeye 275 kvari yay ornek olarak;

1. kademe 5 kvar Trifaze
2. kademe 7,5 kvar Trifaze
3. kademe 10 kvar Trifaze
4. kademe 12,5 kvar Trifaze
5. Kademe 15 kvar Trifaze
6. kademe 20 kvar Trifaze
7. kademe 25 kvar Trifaze
8. kademe 30 kvar Trifaze
9. kademe 30 kvar Trifaze
10. kademe 40 kvar trifaze
11. kademe 40 kvar trifaze
12. kademe 40 kvar trifaze

bu dizilim en basit ve iyi bir tercih olacaktir. Kullanacagin akim trafosunuda hesaplamalarima gore 1212 amper cikiyor sen en iyisi 1500 / 5 uc adet akim trafosu kullan.

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri