Aküleri Hangi Şarj Aletiyle Şarj Etmeliyim?

lalalander

Üye
Arora 10000 marka model, 3 tekerlekli elektrikli bisikletim var. Bu elektrikli bisikletimde normalde 6 adet 12V 100AH Orbus marka jel akü kullanmakta ve bu aküleri 60V 80AH şarj aletiyle şarj etmekteyim.

Akülerim aşırı şarj nedeniyle arızalandı. Ben de mekanik kesici ve bütçem yetmediği için şimdilik 4 adet 12V 100AH Orbus marka jel akü aldım.

Şu an bisikletim 4 akü ile de çalışmakta lakin bu şarj aletiyle şarj edip edemeyeceğimi bilmiyorum. Tekrar bir sorun yaşamamak için bu konu hakkında bilgi almadan harekete geçmek istemedim.

60V 80AH şarj aletiyle, bu 4 adet 12V 100AH değerindeki jel aküyü şarj edebilir miyim? Yoksa şarj aletinin değeri yüksek gelir ve akülere zarar verir miyim?

Teşekkürler.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
6 akülü sistem maksimum şarj gerilimi 86 volt yapar. Bu aküleri 60 volt şarj aleti ile şarj edemezsiniz.

Aküleriniz muhtemelen düşük voltajdan dolayı bozuldu.

Yeni sorunuz 4 adet aküyü şarj ederken 57 voltu geçmemelisiniz. Geçerseniz bu akülerde aşırı şarjdan bozulur.

Bir şekilde şark aletinin çıkış gerilimini 57 volta düşürürseniz o zaman olur. Tavsiyem 56 volta limitleyin.

6 akülü sistem maksimum şarj gerilimi 86 volt yapar. Bu aküleri 60 volt şarj aleti ile şarj edemezsiniz.

Aküleriniz muhtemelen düşük voltajdan dolayı bozuldu.

Yeni sorunuz 4 adet aküyü şarj ederken 57 voltu geçmemelisiniz. Geçerseniz bu akülerde aşırı şarjdan bozulur.

Bir şekilde şark aletinin çıkış gerilimini 57 volta düşürürseniz o zaman olur. Tavsiyem 56 volta limitleyin.
Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Peki 6 adet 12V 100AH aküyü şarj ederken voltaj ve amper değerleri ne olmalı?

Kurşun tabanlı mevcut yapıdaki akülerin sağlıklı şarjı kapasitesinin onda biridir (1/10). Yani 12 volt 100Ah akü, akü sağlığı için 10A ile şarj edilmeli.

Orijinalinde 6 adet akü olan bir sistem nasıl 4 adet akü ile çalışabiliyor?
Orijinalinde 6 adet akü olan bir sistemin şarj cihazı nasıl 60 Volt olabiliyor?
Şarj cihanız orijinal değil sanırım?

Aslında şarj cihazı orijinal. Biz daha fazla yol katedebilmek için aküleri 12V 80AH'den, 12V 100AH'e çıkardık. Beyni de ona göre değiştirdik. Elektrikçi bu şarj aleti ile şarj etmeye devam edebileceğimizi söylemişti. Kime gitsek aynı şeyi söylüyordu. Belki ufacık bir sorun yüzünden 2-3 kere aküleri değiştirdik.
Kurşun tabanlı mevcut yapıdaki akülerin sağlıklı şarjı kapasitesinin onda biridir (1/10). Yani 12 volt 100Ah akü, akü sağlığı için 10A ile şarj edilmeli.
O halde 6 adet 12V 100AH'den oluşan bu akü sistemini, 72V 60AH şarj cihazı ile şarj etmeliyiz. Doğru mu anladım?

Aslında şarj cihazı orijinal. Biz daha fazla yol katedebilmek için aküleri 12V 80AH'den, 12V 100AH'e çıkardık. Beyni de ona göre değiştirdik. Elektrikçi bu şarj aleti ile şarj etmeye devam edebileceğimizi söylemişti. Kime gitsek aynı şeyi söylüyordu. Belki ufacık bir sorun yüzünden 2-3 kere aküleri değiştirdik.

O halde 6 adet 12V 100AH'den oluşan bu akü sistemini, 72V 60AH şarj cihazı ile şarj etmeliyiz. Doğru mu anladım?
güzel insan, @rsimsek ustam gayet aydınlatıcı bir şekilde 1/10 yada yüzde 10 nasıl okursanız okuyun yada anlayın, dediği şekilde şarj edilir. yani 100 amper /10 amperlik bir cihazla şarj edilir. 15-20-30-50-60 amperlik bir cihazla şarj olmaz mı? diye sorarsanız cevap evet şarj olur ama bir kaç ay sonra aküleri elinize alırsınız.

@yod yazdığım mesajın aynısını yazmanızdaki maksat nedir?

güzel insan, @rsimsek ustam gayet aydınlatıcı bir şekilde 1/10 yada yüzde 10 nasıl okursanız okuyun yada anlayın, dediği şekilde şarj edilir. yani 100 amper /10 amperlik bir cihazla şarj edilir. 15-20-30-50-60 amperlik bir cihazla şarj olmaz mı? diye sorarsanız cevap evet şarj olur ama bir kaç ay sonra aküleri elinize alırsınız.
Akülerin toplamına göre voltaj ve amper değerine sahip olmalı anladığım kadarıyla.

Örnek 6 adet 12V 100AH akü, 6x12V ve akım değerinin 1/10 olması gerektiği için 10AH'den 72V 60AH yapmıyor mu? Sonuçta aküleri teker teker şarj etmiyoruz. Genelde bu değerlerden çok farklı şarj cihazları da bulunmuyor yaygın olarak.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri