Akımların ayrılması

Paralel iki elemanin akimlari birbirinden nasil etkilenecek?
Paralel R-L devresinde eşdeğer empedans sözkonusudur. Ölçüm yapmak amacıyla birini devreden çıkarırsanız empedans değişir.

Şuralarda bilgiler var.

https://riverglennapts.com/tr/rl-circuit/763-rl-parallel-circuit.html

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Paralel R-L devresinde eşdeğer empedans sözkonusudur. Ölçüm yapmak amacıyla birini devreden çıkarırsanız empedans değişir.

Şuralarda bilgiler var.

https://riverglennapts.com/tr/rl-circuit/763-rl-parallel-circuit.html

Anladim. R yi sokersem empedans degisecegi icin L nin akimini yanlis okursun diyorsun. Ama oyle olmaz. Ampermetre kimle basbasa kalirsa onun akimini olcer.

Ama sunu yapamazsin. Diyelimki direncin akimini olctun 3A. Bobinin akimini olctun 4A. Ikisi birlikte takiliyken akim 3+4=7A diyemezsin. Ama onun da hesabi basit. 5A eder.

Anladim. R yi sokersem empedans degisecegi icin L nin akimini yanlis okursun diyorsun. Ama oyle olmaz. Ampermetre kimle basbasa kalirsa onun akimini olcer.

Ama sunu yapamazsin. Diyelimki direncin akimini olctun 3A. Bobinin akimini olctun 4A. Ikisi birlikte takiliyken akim 3+4=7A diyemezsin. Ama onun da hesabi basit. 5A eder.
Sezarın hakki sezara...
Evet, haklısınız...
:rolleyes:

Farklı bir bakış açısı.
Evimizde 100W lık bir AC motor var. 100W lık da akkor flamanlı lambamız var.
Verilen bilgilere göre motor çalışırken toplam devreden çekilen güç itibariyle cosq dahil motor, 0.6A çekiyorsa akkor flamanlı lamba tek başına yaklaşık 0.4A çekiyorsa iki akımın toplamı 1A değil de 0.7A gibi olacaktır.
Biraz takip edeyim belki ilginç fikirler olabilir.

Farklı bir bakış açısı.
Evimizde 100W lık bir AC motor var. 100W lık da akkor flamanlı lambamız var.
Verilen bilgilere göre motor çalışırken toplam devreden çekilen güç itibariyle cosq dahil motor, 0.6A çekiyorsa akkor flamanlı lamba tek başına yaklaşık 0.4A çekiyorsa iki akımın toplamı 1A değil de 0.7A gibi olacaktır.
Biraz takip edeyim belki ilginç fikirler olabilir.
konuyu biraz açar mısınız. Paralel bağlı alıcıların çektikleri akımlar toplanır diye biliyorduk. Bu hesaplama hangi formüle göre yapılıyor.
Sezarın hakki sezara...
Evet, haklısınız...
:rolleyes:

bu hesaplamayı biraz anlatır mısınız

örnek bi RL devresini simule etmeye çalıştım. ilgili link açıldıktan sonra sağ üstteki ''reset''e tıklamanız gerekiyor.

Ayrıca herhangi bir dijital cihaz veya analog elektronik cihaz kullanma şansı yok.
L ve R akımlarını A noktasından bildiğimiz skalalı amper metrelerle ölçebilir miyiz?
Konunun özeti.
Bildiğimiz skalalı ampermetreler RMS akım ölçen cihazlardır.
Dolayısı ile yüklerden herhangi birisinin değerini bilmemiz yeterli olacaktır.
R direnci zaten omik olduğuna göre biliniyorsa üzerinden geçen akım da zaten bilnecektir.
Rl endüktans biliniyorsa veya bobinin değeri biliniyorsa devredeki frekansa göre endüktansı hesaplanarak üzerinden geçen akım rahatlıkla bulunabilir.
Her durumda da devrede iki omik yük varmış gibi ölçüm yapılacağı için rezonans gibi hesaplamalara girmek yanıltıcıdır.

Elektomekanik elektrik sayaçlarında bir mantık vardı şimdi hatırlayamadığım.

Sayaç iç yapısındaki sanırım gerilim bobini bağlantısı değiştirilerek aktif sayaç reaktif sayaç haline dönüştürülüyordu.

Belki soruyu soran o mantıkla ilgili bir cevap istiyordur.

Ancak bunu gerçek ortamda ölçen bir ampermetre ne gördüm ne de duydum. (Ben görmedim diye yoktur demiyorum tabii)

Soruda verilen şekle bakarak simülasyon programında gerçekleştirilecek bir ölçümden bahsediliyor olabilir mi acaba?
Merhaba
Önce böyle bir sorunla gerçekten karşı karşıya olduğumu belirteyim o yüzden forumda konu açtım.
Devredeki L ve R nin bulunduğu ortam son derece dinamik ve enerji dönüşümlerinin gerçekleştiği aktif bir ortam yani L ve R değerleri sürekli değişmekte.Günümüz dijital teknolojileriyle sorun hızlı biçimde çözülür akım ve gerilim arasında ki faz açısını bilirsek gerisi çorap söküğü gibi gelir bileşke akım ve açı bilgisiyle L ve R akımlarını hesaplayabiliriz fakat ölçüm yapılırken hiçbir dijital cihaz veya analog elektronik cihaz kullanılamıyor , sadece elektro mekanik skalalı cihaz ve ölçülen değer amper olmak zorunda watt.saat veya var.saat değil.piyasada sadece reaktif akımı gösteren skalalı ampermetre yok.
Konunun özeti.
Bildiğimiz skalalı ampermetreler RMS akım ölçen cihazlardır.
Dolayısı ile yüklerden herhangi birisinin değerini bilmemiz yeterli olacaktır.
R direnci zaten omik olduğuna göre biliniyorsa üzerinden geçen akım da zaten bilnecektir.
Rl endüktans biliniyorsa veya bobinin değeri biliniyorsa devredeki frekansa göre endüktansı hesaplanarak üzerinden geçen akım rahatlıkla bulunabilir.
Her durumda da devrede iki omik yük varmış gibi ölçüm yapılacağı için rezonans gibi hesaplamalara girmek yanıltıcıdE

RMS değeri yetiyor, İndüktans ve omik değerleri ölçmek imkansız.Bir bara var L ve R oraya paralel bağlı.
Değerleri sürekli değişken L akımının değerine göre sisteme manuel müdahale yapılıyor. R L paralel devresinde bileşke akımı hassas biçimde ölçe biliyoruz. A noktasından akım trafosu arcılığıyla aldığımız RMS amper değeri bize sadece R L bileşke akımını veriyor.

Son düzenleme:
...piyasada sadece reaktif akımı gösteren skalalı ampermetre yok....

...RMS değeri yetiyor, İndüktans ve omik değerleri ölçmek imkansız.Bir bara var L ve R oraya paralel bağlı.
Değerleri sürekli değişken L akımının değerine göre sisteme manuel müdahale yapılıyor. R L paralel devresinde bileşke akımı hassas biçimde ölçe biliyoruz. A noktasından akım trafosu arcılığıyla aldığımız RMS amper değeri bize sadece R L bileşke akımını veriyor....

Reaktif akimi olcen ampermetre olmaz. Ampermetre her turlu akimi olcer. Akimin reaktif olmasi ampermetreyi ilgilendirmez. Sonucta reaktif akim demek voltajla ayni fazda olmayan akim demektir.

R ve L ister seri ister paralel olsun tespit edilebilir. RLC metreler bu olcumu yapabiliyor.
konuyu biraz açar mısınız. Paralel bağlı alıcıların çektikleri akımlar toplanır diye biliyorduk. Bu hesaplama hangi formüle göre yapılıyor.

bu hesaplamayı biraz anlatır mısınız

Bir dik ucgende yatay kenar aktif akim, dusey kenar da reaktif akimdir. Bu durumda hipotenus de iki akimin bileskesi olan ve ampermetrenin gosterdigi akimdir.

Bu durumda 3A bobin cekse 4A direnc cekse ampermetrenin gosterecegi deger karekok ((3*3) + (4*4)) yani Karekok (9+16) = Karekok 25 = 5A olur.

Paralel kollarin cektigi akimlari toplayabilmek icin her iki akimin da ayni fazda olmasi lazim.

Ornegin iki omik yukun her birisi 3 ve 4 Amper ise toplami 7 A olur ve dogrudur

Her ikisi de enduktif ise gene toplami 7A olur. Bu da dogrudur.

Fakat kollardan birisi omik birisi enduktif olursa o zaman toplama yapamazsin. Daha dogrusu cebrik toplama yapamazsin vektorel toplam yapilir.

A noktasından akım trafosu arcılığıyla aldığımız RMS amper değeri bize sadece R L bileşke akımını veriyor.
Zaten böyle olması gerekir.
Eğer oradan ayrıca COSq katsayını da ölçerseniz, o bölgedeki endüktif gücü de bulabilirsiniz.
Ancak R nin değişim göstermesi ve L nin de aynı anda değişim göstermesi durumunda, her bir akımı hesaplamanız olası değildir.
Yüklerden birisinin sabit olması gerekir.
Kompanzasyon sistemlerini araştırabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,245
Kullanıcılar
450,051
Son üye
Rezly

Yeni konular

Geri