CNC için kesici uçlar hakkında

Ben hiç bir halt bilmiyorum zaten. Oduncuyum ben.

bıçak tırtıklı değil kesimi plexide hafif pot bırakarak ve sallayarak keser yanı eplexide en sağlıklı uç pressdowndur bıçak ters ağızlıdır malzemeyi sanki vakum varmıs gibi aşağı basar ve sallamaz küçük kesimlerde dahi sorun çıkarmaz

bildiklerinizin aksini söyleince zoruna gidiyor dimi varsa bilgin söylersin varsa yanlısım düzeltirsin suat kardes bu iki oldu ne bildigin ne yaptıgın umrumda degil ben kendi bildigimi söyledim

Dedim ya, oduncuyum ben.

Lifli levhalar ( MDF medium density fiberboard ) gibi şeyler helisel değil düz ağızlarla daha iyi kesilir.

55qeqs.jpg

--------------------

Plexyglas da yukarıda arkadaşın verdiği yatık tek resimdeki uç ( ama ters helis olanı ) iyi sonuç verir.

13.JPG

------------

Ek :

Yerine göre gereken elde olmaz , olanla kesilir.
Talaşı gözleyin.
Mdf de liflerin bir kısmı kesilmez yatar ( yumuşak ) kesici kenar geçtikten sonra o yatanlar kesicinin sırtına sürter ısınmasının sebebi budur.
Kesicinin sırtı düşük olursa sürtünme-ısınma azalır.

Benzer şekilde alüminyumda talaş sıvanır-yapışır kanalı doldurur kesilen yerle arada tampon oluşturur.
Kesici kırılabilir bile kesmez kazır sanki.
Kanal derin olmalıdır.
Bu durumda özellikle ince çaplarda çok kanal yapılamaz o yüzden ağız sayısı azaltılır.
Aslında azıcık kesici yağ ve ya ince yağ - mazot türü şeyler işi anında değiştirir.

Ters ağız piyasada plexy cilerde çok kullanılır.
Çoğundaki dandik aletlerdir ( çok para verilip alınmış olsalarda ) ve vakum yoktur .
Genel olarak çivi ile çakarlar ama tabii her yerini değil.
Bu yüzden levha titrer durur - zırlar yani sürekli kesicinin helisinin yukarı kaldırma kuvvetine maruzdur.
Bu yüzden ters diş vida gibi helisi ters kesici daha iyidir.
Ya da düz helis de ters yön ( clockwise ) olabilir.

Hız şöyle bir şey.
Kesici kenar kesti geçti sırtı az düşük ama ilerleme sürekli ve parça kesiciye yaklaşıyor .
Dönme yavaş ise yani yeni kesici kenar geç geliyorsa ve ya ilerleme hızlı ise sırtı parçaya sürter.
Hız yüksek olursa kesici kenarın parçaya daldığı miktara göre çıkarken ki miktarı fazla olur .
Bu hem kalemi hem ilerlemeyi zorlaştırır.
Yumuşak malzemelerde kesici kanalda , af buyurun bok gibi yığılmasına sebep olur , kalem kırılabilir.

Yani ezberden ziyade gözlem yapmalısınız.

kafam çok karıştı ne yalan söyleyeyim.

Sonuç olarak hangi tipte bıçak ve hangi hızda kesim yapılırsa mdf çapaksız ve yanıksız olarak kesilebilir.

Yarın www.kayakesici.com dan bıçak almaya gideceğim hangi bıçağı almamı tavsiye edersiniz.

Ben mesela takım yolunu artcam programı ile ayarlamaktayım. daha sonra mach3 ile kesim yapmaktayım. artcam'da takım yolu ayarlarken kesim değerlerini nasıl vermeliyim gibi sorularıma bir cevap verebilirseniz memnun olurum.

Graphic1.jpg

1mm dalma 11 bin spindle devir ve 1000mm/dk ilerleme hızı ile kestin mi ??

1 mm dalma ve 11.000 rpm ile kesim yaptım, evet yanık ve duman olayı olmuyor, ancak çapak olayı devam ediyor ve bu iş çıkarma konusunda yetersiz bir çözüm gibi. zira bir parçayı 6 seferde kesim yapacaksam ben bu cnc router makinasını ne yapayım. hiç bir işime yaramaz. Seri iş çıkarma konusunda bir faydası yoksa bu çözümün pek yararı yok.

Yinede fikir ve desteğiniz için teşekkür ederim.

Ben ağaçtan fazla anlamam.
Lakin malzeme ve ortam ilişkileri önemlidir.
Mesela Erzurum da kışın plexy kesmekle Antalya da yazın plexy kesmek farklı işlerdir.
Ağaçda özellikle mdf de malın kalitesi yani markası ve ortam nemi önemli .

Makineye mok atmadan önce işi öğrenmek daha karlı olabilir.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,404
Kullanıcılar
450,302
Son üye
mel112

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri