Lehim ve lehimleme teknikleri ve havya seçimi

voltu azaltmazsın ama rezistsnsın belli bir akım sınırında çalışmasını sağlayarak bozuömasını önlersin.

Ptatikte daha çok trafoyu tercih ederim. Ancak sıkıştığımda geçmiştr kullandığım ve 110 voltluk rezistanslarda başarılı olmuş bir yöntem

Sinüs dalganın bir periyodunu kırparak uygulanan gerilim nasıl azaltılmış oluyor izah ederseniz gerçekten çok mutlu olacağım . Elektrik devre teorisi pek başarılı olduğum bir ders değil ama güzel bir izahla anlarım herhalde :)Ekli dosyayı görüntüle 54388

"YARIM DALGA DOĞRULTMA" Konusuna tekrar çalışmanızı tavsiye ederim.

Önemli olan havya uçlarına düşen gerilimin etkin değeridir verim alamazsın sözleri palavradır.

Son düzenleme:
Sonuçta rezistansa 220 voltu kısa bekleme süreleriyle pals şeklinde kesik krsik veriyorsun. Doğrj ayar yapılırs rezistans hiç bir zaman ıdıl doyuma ulaşamayacağından başarıyla kullanılır. Rezistansın ortsm etkisiyle sürekli olarak soğuması nedeniyle bir sorun yaşamazsınız. Uzayda olsayfık o zaman işe yaramazdı kesinlikle.

30 yıldıan bu yana elektroniğin her şekliyle uğraştım. Elektronik sadece okulda anlatılan ikiyüz sayfa dersle sınırlı değildir. Merak edip zaman harcayarak ve yaparak değil, bozarak öğrenilir. Ben arkadaşı heveslendirmeye ve önüne yeni alternatifler sunarak kendisini geliştirmesini teşvik etmeye çalışırken siz; sürekli köstek oluyorsunuz. Önce söylediklerimi pratikte deneyip, sonra yorum yapın.

Bir periyot yani alternans uçup giderse.. siz düşünün ...Bence
Isı da yarıya düşer gibi. Çaresizlik adına sağlıksızda olsa bu da bir çözüm.

Lakin kaliteli lehimleme, ısının istenilen aralıkta Havya ucunda oluşması ve ayarlanabilmesi ile gerçekleşmektedir.
Lehimlenecek Yüzey büyük olur ısıyı yükseltmek gerekir.
Mini nokta lehimi olur düşük ısı gerekir.
Olay, Sadece yüzey büyüklüğüde değil. Başa dönelim.
Çok ısıda ucunuz kararır lehim tutmaz.Düşük ısıda lehim erimez bile.
Özetle...Lehim işi zaten sıkıntı bir olay.
Sağlıklı olan yeni ısı ayarlı havya almanız.

30 yıldıan bu yana elektroniğin her şekliyle uğraştım. Elektronik sadece okulda anlatılan ikiyüz sayfa dersle sınırlı değildir. Merak edip zaman harcayarak ve yaparak değil, bozarak öğrenilir. Ben arkadaşı heveslendirmeye ve önüne yeni alternatifler sunarak kendisini geliştirmesini teşvik etmeye çalışırken siz; sürekli köstek oluyorsunuz. Önce söylediklerimi pratikte deneyip, sonra yorum yapın.
Köstek olmak gibi bir derdim yok , mevzunun teorik boyutunu anlamaya çalışıyorum . Mesainize de tecrübelerinize de saldırdığım falan yok . Bence mevzuyu germeyin .

Konunun en başında da izah ettiğim gibi kalitrli lehim içinkaliteli havya ve doğru ısı ayarı şart. Ama eldeki imkankar kısıtlıysa olana çare bulmak elektronikçiyi mutlu eder.

Sene 2014 yada 2015 Özel serviste Yurt dışından gelen 110v'luk çamaşır makinesi su tahilye pompalarını usta diyot bağlayarak bir çok makinada kullandı. Satmadan öncede atölyede günlerce denedi.

Birileride kalkmış kıçı kırık havya verimli çalışmaz diyor Peh :D

Yarımdalga.png

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,972
Son üye
Emirhan6161

Yeni konular

Geri