Cnc Panosu Nasıl Dizilmeli

KAYSERİ

Profesyonel Üye
İnternette biraz bakındım ama istediğim bir şey bulamadım yada ben aramayı beceremedim :)

Cnc router gibi bir makinenin kontrol panosunun içindeki elemanları nasıl yerleştirmek gerekir bir bilgim yok. Servo sürücüler panoda en altta mı olamlı en üstte mi ? Bir kişinin söylediği tek bişey var sürücüden çıkan elektrik kablosu ile encoder kablosunu pano içinde farklı kanallardan geçirmem gerektiği.

Kontrol kartı nerede olmalı ve bazı röle/kontaktörlerin konumu nasıl olmalı ?

ayrıca panoda hariçten neler olmalı yada olmamalı ?

Bence bu önemli değil önemli olan biri elektrik kablosunu en kısa yoldan sürücü,kontaktör ve motora taşımaktır.Burada önemli olan servo motor kablolarıda $ la satılıyor bu nedenle bu kabloları ne kadar kısa kullanırsak o kadar ucuz olur bizim için.Ben Cnc toplarken tezmaksan da encoder kablosuyla motor kalosunu klipse bağlayıp birlikte çekiyorduk!

Bence bu önemli değil önemli olan biri elektrik kablosunu en kısa yoldan sürücü,kontaktör ve motora taşımaktır.Burada önemli olan servo motor kablolarıda $ la satılıyor bu nedenle bu kabloları ne kadar kısa kullanırsak o kadar ucuz olur bizim için.Ben Cnc toplarken tezmaksan da encoder kablosuyla motor kalosunu klipse bağlayıp birlikte çekiyorduk!

Motor kablosuda Enkoder kablosuda hazır olarak ayrı ayrı 5 metre olarak geliyor motorun yanında

Öncelikle kolay gelsin,
Pano içerisinde Power supply , spindle sürücü ve kontaktörleri aynı tarafa ,diğer tarafa Kontrol kartı ve step/servo sürücüleri dizmekte fayda var.
Pano yapısına göre (havalandırma) sürücüleri içeriye taza hava basan fan tarafına koymak daha iyi olabilir.
Encoder gibi sinyal taşıyan kbloları bağlantının yada soketin takılacağı yere kadar soymadan götürmek doğru bir hareket olabilir.
Panonun bir kaç noktasında toprakla barası yaparak topraklama ve kabloların kalkanları(shield) burlarda toparlanabilir.
Panoyu titiz ve özenle hazırlamak ileride oluşacak sorunları çözmede yardımcı olacaktır.
Eğer pano biraz büyük olacaksa tavana prizli lamba takmak çok işe yarayacaktır.
.
.

Benim ilk etapta aklıma gelenler.

Öncelikle kolay gelsin,
Pano içerisinde Power supply , spindle sürücü ve kontaktörleri aynı tarafa ,diğer tarafa Kontrol kartı ve step/servo sürücüleri dizmekte fayda var.
Pano yapısına göre (havalandırma) sürücüleri içeriye taza hava basan fan tarafına koymak daha iyi olabilir.
Encoder gibi sinyal taşıyan kbloları bağlantının yada soketin takılacağı yere kadar soymadan götürmek doğru bir hareket olabilir.
Panonun bir kaç noktasında toprakla barası yaparak topraklama ve kabloların kalkanları(shield) burlarda toparlanabilir.
Panoyu titiz ve özenle hazırlamak ileride oluşacak sorunları çözmede yardımcı olacaktır.
Eğer pano biraz büyük olacaksa tavana prizli lamba takmak çok işe yarayacaktır.
.
.

Benim ilk etapta aklıma gelenler.
Açıklama için teşekkür ederim:) :)

Kaçak akım rölesine gerek var mı ? Özelikle bir kaç asasansörcünün söylediği şu:

Elektriğin kaçak akım rölesinden geçerek panoya girmesi gerekir dedi. Yani elektrik önce kaçak akım rölesine girecek. Panoya taktığın pako şalter kaçak akım rölesinden sonra gelecek. Sonra zaten v otomat olmalı dedi. Elektrik kaçak akımdan sorunsuz geçerse pako şalter ve V otomattan geçerek sisteme geçmeli dedi.

Kaçak akım rölesi kullanılırsa daha iyi olur.Ana şaterden sonrada olur öncede nasıl bir şeykullancağınıza bağlı.Yeni nesil şalterler(TMŞ) bu şekiilde kullanılabiliyor.

Kaçak akım rölesi kullanılırsa daha iyi olur.Ana şaterden sonrada olur öncede nasıl bir şeykullancağınıza bağlı.Yeni nesil şalterler(TMŞ) bu şekiilde kullanılabiliyor.

Tamamdır abi teşekkür ederim :)

Kaçak akım rölesi elektrik tesisatına takılır.Yani makinenin beslendiği kablonun ucuna makine panosuna takmaya gerek yok olursa da olabilir

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,257
Kullanıcılar
450,082
Son üye
halefly

Yeni konular

Geri