Cnc Panosu Nasıl Dizilmeli

Motor kablosuda Enkoder kablosuda hazır olarak ayrı ayrı 5 metre olarak geliyor motorun yanında
Yeni nesil suruculerde her ikiside bi kablo tek konnektor...

Merhaba

Pano oncelikle kullanilacak ekipmanlarin belirlenmesi ve ilerle kullanilmasi muhtemel urunlerin neler oldugunu belirleyerek baslanilnasi ve liste yapilmali.. her birim kendi icinde kara kalem dahi
olsa bi baglanti semasi cizilmeli..ve SAKLANMALI...DEGISIKLIKLER OLURSA YENILENMELI. Bu bizlere hata olmasi halinde cozumu hizli bulmamizi saglar.
Not... eger panoyu ilk kez veya konuda yeniyseniz hangi olcu dusunuyorsaniz mutlaka bir veya 2 kati yapin.. ne kadar buyuk olursa o kadar hatalari telafi etme imkaniiz olur...oncelikle ben hazir pano alan biri degilim kendi panomu kendim yapiyorum.. buna gore yazimi hazirladim
Makinada pano pozisyonu cok onemli.. bakim.. gelistirme.. nakliye esnasinda pano zarar gormeyecek sekilde olmali..makina icin urunlere ulasimi.. daha az hata olmasi icin en az baglanti noktasi gibi.. pano uzerine ayakla basilma imkani varsa mutlaka pano ici ust tavana icten destek konmali... gordugum bisi... dunyanin neresinde olursa olsun panolar montaj veya ortamda merdiven gibi kullanilmakta. Ve panolar pert olmakta...pano omru icin bu ve yapinin duvarlari, kapaklari mukavemetli olmasi cok onemli...
Bazi panolarinin yapisi makina geregi makina ana govdesinden ayrilmasi gerekmekte.. bu durumlarda mutlaka..2 veya 3 kati daha fazla kaliteli iscilik uygulamak gerekir ve ozellile pano fiyatini degistiren bir unsurda budur.. ornek servo motor encoder disinda oem yapilacak diger makina ici urun baglatilarinin baglanacagi soketlerinin kaliteli olmasi cok onemli..
Ornek mach3 kullanilacak bir sistem icin yazmak uygun olur
Pc ana kart
Pc power supply
Hardisk
Ekran
Ana birim karti.
Surucu
Motorlar
Spindel motoru
Spindel surucu
Su pompasi
Su valfi
Hava valfi.
Makina Calisma saati
Spindel calisma saati
Aydinlatma tabla icin
Aydinlatma kabim icin
Oncelikle sistem ana girisi dremaj akimi dusunulerek uygun kabloyla beslenmeli..fis baglantisinda kablo mutlaka kablo govdesinden baglanmasi lazim yani olursa fis sistden kablodan tutularak sokulmek istenirse kesinlikle baglantilar zarar gormemeli... daha sonra pako salter ve akabinde faz koruma rolesi ve ana kontaktor bulunmali...bu bize sistemde faz kesilmesi durumunda makinamizi korumaya almamizi saglar...akabinden yukarida saydigim urunlere gore ve istenen baglanti sekline gore sigorta girisleri yapilmasi gerekir.. giristeki faz koruma kontaktor kombinasyonu illa yapilacak diye bir sey yok olursa iyi olur. genellikle 3 fazli sistemlerde spindel oncesine uygulanmakta..

Kablolar hareketli ise mutlaka hareketli kanal kullanilmasi
onemli..
Baglantilar da guc kablosu cok dolasmamali.. ennkisa yolu bulmali..
Makinada mutka zaman saatleri ile bakim zaman lari kontrol edilmeli ve gerekli elektrik ve uyari otomasyonlarinin yapilmasi gerekir.. ornk faz gitti spindel durdu sistemi durmasi icin reset (mach 3) ve bi sesli alarm gibi veya hava temizleme icin zamanli ac kapa gibi..
Sinyal kablolarini blendajli kablolardan kullanmak gerekir...
Makina uzerinde notr ve toprak bara ile ayrilmali kesinlikle ayni yere baglanmamali..sistemde alt voltaj 24 volt veya 12 volt kullanilmali...bu bize otomasyonda yapim kolayligi saglar..guc kablolari ile alt voltaj tasinan kablolar elimozden geldigince bir birine degmemeli..nedeni..bir birine deger kablolar. kapasitif alanlar anlik enerji gorulmekte..
Sistemde su kullanilacaksa suyun kesinlikle elektrikli ortama ulasmamasini saglanmali..
Sistemde kablolar yarikli kanalla toplamak gerekir. Ornek sigorta ya alttan giren enerji veriliyorsa ustten cikan hatta kanala girmeli yani girisler kanaldan cikan kablolarda kanala giris olmali...

Not kacak akim rolesi.. makinada degil konutta kullanilmakta akim herhangi bi sekilde insandan gecmesi halinde sigorta atar...bu onemli her tesisatat kacik akim rolesi takilamamak talesisatonda ona ozel cekilmesi gerekir...ve amperin 0.1ma. olmasi gerekir... 0.3ma. olanlar buyuk gecislerde atmakta...

Yazmayi unutmusum eklemek lazim... ozelikle panoda isinan urunlerin bir fan ile sogutulmasi gerekir.. soyleki..genel bi fan takilir.. oldu bittiye gelir..egzost alani yoktur.. fan takilir ama alt veya olmadik yere.. bu noktada fan yukariya takilirsa mutlaka alt kisma hava cikisi yapilmali veya alta takilirsa fan ust kisma bosluk yapilmali dogru olani alt fan ust boşluk seklindedir.. cikis alani fanin en az 4 de 3 u kadar olmali emis fan onune tela konmalidir.. tabiki pano icinde isinan sistem bu iki akis arasinda kalarak havasi degistirilmelidir.. egzost kismi mutlaka metal muhafazali cok sık dokulu eleme teli olmalidir...sebebi..sicak ortam kucuk canlilari cok cezbeder...

merhaba arkadaşlar
buda benim yapmış olduğum cnc panosu. makinamı daha tamamlayamadım. x ve y nin milleri tornada işlenmesi kaldı. onlarda tamamlanınca inşallah makinamı bitireceğim.

Ekli dosyalar

• IMG_20150213_035017.jpg
    IMG_20150213_035017.jpg
    898.7 KB · Görüntüleme: 129
merhaba arkadaşlar
buda benim yapmış olduğum cnc panosu. makinamı daha tamamlayamadım. x ve y nin milleri tornada işlenmesi kaldı. onlarda tamamlanınca inşallah makinamı bitireceğim.

Sürücüler biraz sıkışık gibi geldi ama hava sirkülasyonu için boşluk iyi olmazmıydı

Bencede çok sıkışık olmuş.
Tam üstlerine denk gelecek (sadece sürücülere) fan koyarsanız iş yapar.
İmkan varsa genişlemek daha mantıklı. Spindle için sürücü vs. koyarsanız, hiç yer kalmamış.

Panonun sağında fan solunda ise panjur hava sirkilasyonu olacak. Panoyu 55*40 olarak alacaktım fakat benim önceki patronum hazır elinde olanlardan verince sonuç bu oldu. :)

Ariza durumunda Allah kolaylik versin... o durum oldumu ve panoya inmek gerektiginde iyi mi kotumu yaptik diye dusunuyor insan...

Panonun sağında fan solunda ise panjur hava sirkilasyonu olacak. Panoyu 55*40 olarak alacaktım fakat benim önceki patronum hazır elinde olanlardan verince sonuç bu oldu. :)

İmkan varsa değiştirilmeli. Patron onu verdi diye kullanmak yanlış bence :)

Forum istatistikleri

Konular
128,252
Kullanıcılar
450,072
Son üye
metin ersoz

Yeni konular

Geri