CNC sorunu

nsaryc

Üye
ustalar benmi yeteneksizim yoksa başka bişeymi var ben çözemedim forumdada arattım ancak benim derdime ilacı bulamadım bana yardımcı olurmusunuz?
aşağıda elimdeki parçaların resimleri var. güç kaynağını fişe taktığımda step motorlar kitliyor ve çok hafif bir inleme sesi geliyor motorlardan. ayrıca kondanstorlerin arkasında 3 bacaklı 2 adet bişey var onlar çok ısınıyor. sizce sorun nedir?

Sorun yok. Onlar regülatörlerin diyotları. Isınır onlar.

Motorları bilgisayara bağlamadan veya sürücü kartına bir el terminali bağlamadan hareket ettiremezsin.

Acemi halimle bildiğim kadar , güç alınca motoru kilitlemesi normal. aslında kilitlemiş olmuyor,komuta hazır oluyor.
Tabi bağlantılar hatalıysa,motor/kart yanarsa bilemem.

ustalar benmi yeteneksizim yoksa başka bişeymi var ben çözemedim forumdada arattım ancak benim derdime ilacı bulamadım bana yardımcı olurmusunuz?
aşağıda elimdeki parçaların resimleri var. güç kaynağını fişe taktığımda step motorlar kitliyor ve çok hafif bir inleme sesi geliyor motorlardan. ayrıca kondanstorlerin arkasında 3 bacaklı 2 adet bişey var onlar çok ısınıyor. sizce sorun nedir?

MACH3
MOTOR OUTPUT
enabledstepdirdir lowstep lowstep portdir port
xok17xx11
yok83xx11
zok54xx11
OUTPUT SİGNAL PORTPİN NUMBERACTİVE LOW
ENABLED
xok 114X
yok 12X
zok 16X
OUTPUT1ok 19X
TB6560 SWİTCH
1ON
2OFF
3ON
4ON
5OFF
6OFF

Bu şekilde yaparak denermisin.

ImageUploadedByKontrolKalemi.Com Mobil1396897860.853829.jpg

hocam kart bilgisayarin paralel portuna takili mac3 port ayarlari yapilmis durumda. bu resimdeki de 1 ay önce aldigim ve yine calistiramadigim (ugrasirken yaktigim) kartim.

motorlar calismadigi gibi 10 dakika sonra el yakacak kadar isiniyor.

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

demekki motorların kablolarını yanlış takıyorsunuz

Tehlikeye atmaya gerek yok. Dışarda denemeler yaparken sürücüye vantilatör tutun. Fazla ısınmasını ve akabinde yanmasını engeller.

Ben güç kaynağı ve TB6560 sürücüsü için bir kutu yapacağım. Kutuya bir de fan takacağım. Güç kaynağı 24v verdiği için 12v'a düşürecek bir regülatör ekleyeceğim (fan için).

demekki motorların kablolarını yanlış takıyorsunuz

hocam, dogru baglanti seklini bulabilmem icin nereye bakmam gerekli? ureticinin sitesinden bakmistim ama A+, A-, B+, B- klavuzda hic gecmiyor. sadece beyaz ve sarinin notr oldugunu anlasiliyor. hangi renk a hangisi b bilmiyorum

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

öncelikle motorlarınızın datasheetini bulun hangi uçlar a+ a-....
ona göre motorun kullanma kılavuzundaki yerlere takın.
ezbere iş yaparsanız yanlış kullanımdan kartınız zarar görür

Orjinal çizim kablo renkleri belli olmadı ölçü aleti ile sargıları tespit et uçları bağla ters dönüyors yer değiştir
441206250_218.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,396
Kullanıcılar
450,282
Son üye
emrekrtd11

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri