Dalgıç pompa 5-10 saniye sonra röle atıyor

hulk9406

Üye
Merhabalar, 1.5 hp dalgıç pompamız 65 metrede, kontaktan start verdiğimiz zaman 5-10 saniyede motor duruyor. Dalgıcı çıkardık kuyudan, filtresi mi tıkandı diye ama filtre tertemiz. Kontrol etmek için su dolu varilde filtresiz ve pervane kademeleri olmadan çalıştırınca da elektrotların çalışmadığını fark ettik. B elektrot suda L elektrot sudan çıkarıyorum motor durmuyor. Sorun elektrot mu kontaktör mü seviye rölesi mi yoksa motorda mı sorun var nasıl tespit edeceğiz?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhabalar, 1.5 hp dalgıç pompamız 65 metrede, kontaktan start verdiğimiz zaman 5-10 saniyede motor duruyor. Dalgıcı çıkardık kuyudan, filtresi mi tıkandı diye ama filtre tertemiz. Kontrol etmek için su dolu varilde filtresiz ve pervane kademeleri olmadan çalıştırınca da elektrotların çalışmadığını fark ettik. B elektrot suda L elektrot sudan çıkarıyorum motor durmuyor. Sorun elektrot mu kontaktör mü seviye rölesi mi yoksa motorda mı sorun var nasıl tespit edeceğiz?

kontrol panosundaki klemensten seviye elektrot kablolarını çıkartıp yerlerine yarımşar metrelik iki kablo bağlayın ve bi bardak suda aynı testi tekrar yapın.

kontrol panosundaki klemensten seviye elektrot kablolarını çıkartıp yerlerine yarımşar metrelik iki kablo bağlayın ve bi bardak suda aynı testi tekrar yapın.
Hocam şimdi tekrar saldım pompayı, 9metreden 10 saniye bile sürmeden yine kapattı kendini pompa. Hemen çıkardım geri, motor kısmı epey sıcaktı. Sorun motorda mı? Çok mu ısınıyor da termik atıyor acaba? Ama elektrotların çalışmaması da tuhaf..

Edit: primer sorun elektrotlar değil, pompanın 5-10 saniye sonra stop etmesi

Son düzenleme:
Hocam şimdi tekrar saldım pompayı, 9metreden 10 saniye bile sürmeden yine kapattı kendini pompa. Hemen çıkardım geri, motor kısmı epey sıcaktı. Sorun motorda mı? Çok mu ısınıyor da termik atıyor acaba? Ama elektrotların çalışmaması da tuhaf..

Edit: primer sorun elektrotlar değil, pompanın 5-10 saniye sonra stop etmesi

uzaktan çözüm üretmek kolay değil.

motor monofaze mi, devrede termik ve-veya termistor var mı?

bilmiyorum belki kontrol panosunun fotosu bi fikir verebilir.

uzaktan çözüm üretmek kolay değil.

motor monofaze mi, devrede termik ve-veya termistor var mı?

bilmiyorum belki kontrol panosunun fotosu bi fikir verebilir.
Panonun ve pompanın etiket fotoğrafını ekledim. Teşekkür ederim ilginiz için

Ekli dosyalar

• IMG_20230420_164010.jpg
    IMG_20230420_164010.jpg
    222.8 KB · Görüntüleme: 39
  • IMG_20230420_163847.jpg
    IMG_20230420_163847.jpg
    327 KB · Görüntüleme: 45
Stop ettiğinde kontaktör atıyor, termiği resetliyoruz yine de hemen çalışmıyor, 5-10dk sonra tekrar çalışıyor ams yine kısa bir süre...

foto açısı yanıltmıyorsa sıvı seviye role kontaklarını köprülemişsiniz. (su seviyesi düşse dahi pompa durmayacak)

motoru 3.5A kabul edersek termik akımınız 5A'e ayarlanmış. (eğer motor akım konusunda yanılmıyorsam bu motor yalıtımını bozmuş olabilir)

kontaktor ve termik role kontaklarında problem olabilir.

kablo kopukluğu ve gevşek klemens olabilir.

motor veya pompa sıkışık olabilir.

motor sargıları yanmış olabilir.

foto açısı yanıltmıyorsa sıvı seviye role kontaklarını köprülemişsiniz. (su seviyesi düşse dahi pompa durmayacak)

motoru 3.5A kabul edersek termik akımınız 5A'e ayarlanmış. (eğer motor akım konusunda yanılmıyorsam bu motor yalıtımını bozmuş olabilir)

kontaktor ve termik role kontaklarında problem olabilir.

kablo kopukluğu ve gevşek klemens olabilir.

motor veya pompa sıkışık olabilir.

motor sargıları yanmış olabilir.
Hocam peki motor ile ilgili olabilecek arızaların tespiti mümkün mü? Nasıl kontrol etmeliyiz? Arıza tespiti için değişime nereden başlamalıyız pompadan mı kontaktör ve termik röleden mi?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,303
Kullanıcılar
450,143
Son üye
lojis

Yeni konular

Geri