elektrik motoruna göre termik ayarı

cihangir2

Üye
yıldız-üçgen elektrik motorunun termik ayarları nelere dikkat edilerek ayarları yapılır?bu konuda geniş bilgi verebilirseniz sevinirim. kolay gelsin...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Termik röle korunacak cihaz motorun nominal akımına uygun olmalıdır.
Termik röle izolasyonu tersinin nominal gerilimine dayanabilmelidir.
kablo uzunluğuk mesafesine dikkat edilmelidir.
Röle motorun kalkış akımı ve motorun bir saatte devreye girip çıkma sayısı göz
önüne alınarak uygun özellikte olmalıdır. Röle seçilirken kontaktör
büyüklüğüne uygun seçilir. Bu seçimde üretici firmanın katologlarından
yararlanılır.

Ben ortalama olarak motor KW değerine bakıyorum termik ayarını motor KW değerinin 2 katı olan amper değerine getiriyorum örneğin 7.5 KW motor için 15-16 Amper olarak ayarlıyorum. Ama doğru olan Motorun katalogdaki yazdığı termik değerine ayarlamaktır.

Motorun etiketinde ne yazarsa o degere termıgı ayarlarsın

Y/Ü devrede termik motor etiket akımının %58 katına ayarlanır.Doğrudan çalışan motorlar etiket akımına.Şayet Y/Ü de termik yerine girişe motor koruma şalteri takacaksanız ,şalter motor etiket akımına ayarlanır

şatrlar birçok duruma göre değişeblir motorunun yükteki akımını ölç birkaç amper fazlasına ayar yapabileceğin şekilde termik seçerek kullan tabi çekilen akım etiket değerini geçmiyorsa şayet geçiyorsa önce düzenlemen gereken başka işler vardır

Genelde, arkadaslarımında bahsettiği gibi, bir çok faktöe var. Devreye girip cıkma sayısı, motorun özelliği( pompa, fan vs. olması gibi.) Çok sıklıkla devreye giriyorsa aynı akım ayarında ama bır boy büyük termık röle - kontantörüde büyük secmek yerınde olur. NOrmal şartlarda, termık akm değeri, etıkıet akımından (direkt yolvermede)1.2 misli ayalamak, yol alma akımını karsılaması bakımından yeterlidir. Yıldız/üçgen yol vermede ise termık röleyi kontaktörlerden önce koyuyorsanız, etıket akımına, kontaktörlerden sonra koyuyorsanız, etıket akımının 0.58 ıne ayarlamanız yeterlidir.

ilgi gösterdiğiniz için çok teşekkür ederim. bende öyle düşünüyordum fakat benim aklıma takılan bişey var bizim elimizde 2 adet motor var.etiket değerleri aynı.etiket değerleri: lönne marka, ıp55 lM BS 60HZ, 440V, 22,5KW, 40A, cos@:0,87, 3545min/r (bu motorların etiketinde 2 ayrı değer var) 2. değer: 60HZ, 440V, 42KW, 70,0A, cos@:0,88, 3505r/min...
1 motor üçgen bağlı diğeri ise yıldız-üçgen. üçgen bağlı motorun termiği 44A ayarlı. çektiği akım 17A. boşta iken yüklü pozisyonda 23A.
Yıldız-üçgen motorun termiği 28A. boşta çektiği akım 17A.yüklüyken 23A. yani diğeri ile aynı. bunda bi yanlışlık varmı? varsa sebebi nedir?

ilgi gösterdiğiniz için çok teşekkür ederim. bende öyle düşünüyordum fakat benim aklıma takılan bişey var bizim elimizde 2 adet motor var.etiket değerleri aynı.etiket değerleri: lönne marka, ıp55 lM BS 60HZ, 440V, 22,5KW, 40A, cos@:0,87, 3545min/r (bu motorların etiketinde 2 ayrı değer var) 2. değer: 60HZ, 440V, 42KW, 70,0A, cos@:0,88, 3505r/min...
1 motor üçgen bağlı diğeri ise yıldız-üçgen. üçgen bağlı motorun termiği 44A ayarlı. çektiği akım 17A. boşta iken yüklü pozisyonda 23A.
Yıldız-üçgen motorun termiği 28A. boşta çektiği akım 17A.yüklüyken 23A. yani diğeri ile aynı. bunda bi yanlışlık varmı? varsa sebebi nedir?

Anladığım kadarıyla 2 adet motor var ve ikisi de aynı. Aynı olan 2 motorda 2 adet etiket var. Etiket bilgileri de yukarıda belirttiğin gibi. Ancak aynı motorda bulunan 2 etiket bilgisindeki gerilimleri doğru yazdığınızdan eminmisiniz? Sanki biri 440 V'tan farklı olması gerekiyor gibi geliyor bana.

voltajları yukarıda bahsettiğim gibi 440V benim anladığım etiketin bir tarafı yüklüykenki akım ve KW gösteriyor, diğer tarafı ise yüksüzken çektiği akım ve KW.Fakat değerler değişik. bu nasıl oluyor anlamadım benim tahminim etiket değerleri yanlış olabilir.ama drawing'le aynı.

Forum istatistikleri

Konular
128,237
Kullanıcılar
450,036
Son üye
murki

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri