Elektronik termometre

adlyldrm42

Üye
herkese merhaba

lm35 ve 7107 ile elektronik termometre devresi yapmak istiyorum devreyi isis de kurdum çalışıyo fakat deney borduna kurdum çalışmıyo sebebi ne olabilir ilgilenenler için proteus çizimini atabilirim doğruluğunu kontrol etmiş olurlar baskı devresini çıkarsam devre çalışır mı teşekkürler

Aktif elemanların yönüne dikkat et bağlantılarını kontrol et besleme şartları yeterlimi ? Bir örnek 4 şarjl pil koymuşsundur 4*1,2=4,8v standart pil 4*1,5=6v
Ekleme: bredbordda önceki devrelerden dolayı yuvalarda gevşeklik de olabilir şüpheli yuvayı tel ile direncın teli ile dene direnç göstermeyen yer gevşektir arkadan açıp bu yerleri sıkıştır ;)

Son düzenleme:
Aktif elemanların yönüne dikkat et bağlantılarını kontrol et besleme şartları yeterlimi ? Bir örnek 4 şarjl pil koymuşsundur 4*1,2=4,8v standart pil 4*1,5=6v
Ekleme: bredbordda önceki devrelerden dolayı yuvalarda gevşeklik de olabilir şüpheli yuvayı tel ile direncın teli ile dene direnç göstermeyen yer gevşektir arkadan açıp bu yerleri sıkıştır ;)

7 kere kurdum zaten 2 bordu birleştirdim olmuyor 68 gibi bi rakam görünüyo hiç değişim yok potu oynadım lm35 i elimle ısıttım yok kaynak olarak 5v 0.7a samsung adaptörü kullandım özelden devreyi attım yardımcı olur musun*

ya lm 35 doğru çıkış vermiyor yada 7107 ile yaptığınız dvm düzgün çalışmıyor.

Önce iki devreyi ayırın. dvm de 000 değerini görün. Ondan sonra dvm kalibre edin. Sonra lm35 i normal ölçü aleti ile kontrol edin. Çıkış voltajını ölçün sıcaklığı değiştirip test edin. ikiside sağlıklı olduktan sonra birleştirip kullanın..

Yaptığınız devrenin resimlerini proteus devresinide ekleyin bende bir kontrol edeyim.

dvm nedir bilmiyorum

lm35dz kullandım 0-100 arasını ölçüyor o yüzden ortak anotlu 7 segment 2 display taktım

icl7107cplz entegresini kullandım

özel mesaj attım proteus için teşekkürler

7107 ile yaptığınız aslında dvm digital volt metre dir. Yaptığınız çizimleri buraya da ekleyebilirsiniz.resimleri çekip mesaja da ekleyebilirsiniz. proteus çizimlerini ise zipleyip ekleyebilirsiniz.

herkese merhaba

lm35 ve 7107 ile elektronik termometre devresi yapmak istiyorum devreyi isis de kurdum çalışıyo fakat deney borduna kurdum çalışmıyo sebebi ne olabilir ilgilenenler için proteus çizimini atabilirim doğruluğunu kontrol etmiş olurlar baskı devresini çıkarsam devre çalışır mı teşekkürler

Merhaba.Dijital termometrenin bu devre montajını yaparken;

1-Eksik ye de tamamlanmamış bir devre noktası kalmamasına,gözle görülemeyen bazı köprülerin (Kısa devre gibi) (Crt tv’deki uzaktan kumanda entegresinde bacaklarında bir damla lehim artığı da gözden kaçıp kalmıştı,bu yüzden uzaktan kumandamdan,bakımdan sonra hiç açılmama durumu da oluşmuştu.Entegreyi dikkatle incelediğimde bu entegredeki bu küçük lehim damlasını görüp bacaklarının arasından çıkardığımda tv uzaktan kumandayla standby’dan tekrar normal çalışma durumuna geçebilmişti) oluşmasında entegreniz normal görevini hiç yapmayabilir.

2-Entegre montajında sürekli tavsiye de edilen entegre soketlerini kullanarak devreye,lehimle yapılan bu montajınıda gerçekleştirmeye çalışın.Havyanız sıcaklık kontrollü değil,normal,sıradan bir havya ise doğrudan doğruya entegre bacaklarını kısa da tutarak lehimle birleştirme işlemi her zaman bozulma riski de taşır,yani gereğinden çok fazla kızan havya sıcaklığı yüzünden bu risk her zaman da oluşabilir,dikkatli olmak lazımdır.

3-Sezici uç (Sensör=duyarga=bulb ucu) bağlantılarında temassızlık,zayıf temas,ana devre karttına olan bu genel bağlantısında bir zayıflık oluşmasında termometre doğru da çalışmayabilir,hassaslığı kaybolabilir.Tam kalibrasyon ayarı için devredeki trimpotla (Ayarlı bir dirençle) bulb ucu tam olarak buzlu su içinde iken 0 (sıfır) dereceyi gösterecek şeklide trimpotu ince ayar yaparak özel olarak ayarlanması da gerekmektedir.

4-Termometrenin besleme voltajı örneğin 5 volt dc. ise,adaptörle beslemede mutlaka regüleli bir 5 volt dc.’yi net olarak da veren adaptör kullanmanız veya kendiniz oluşturursanız eğer,8-9 volt ac çıkış veren bir trafonun sekonder sarımından, lm7805 regüle entegresini kullanarak çıkışta 5 volt dc.’yi net olarak elde edebilmeniz gerekir. 5 voltu eğer bir batarya ile sağlayacaksanız,sn.by lent’in de değindiği gibi pil voltajına pil tek haldeyken çok dikkat edip,seri bağlı toplamda mutlaka net 5 volt dc.’yi de sağlayacağından tam emin olmanız lazımdır.Kolay gelsin.

Merhaba.Dijital termometrenin bu devre montajını yaparken;

1-Eksik ye de tamamlanmamış bir devre noktası kalmamasına,gözle görülemeyen bazı köprülerin (Kısa devre gibi) (Crt tv’deki uzaktan kumanda entegresinde bacaklarında bir damla lehim artığı da gözden kaçıp kalmıştı,bu yüzden uzaktan kumandamdan,bakımdan sonra hiç açılmama durumu da oluşmuştu.Entegreyi dikkatle incelediğimde bu entegredeki bu küçük lehim damlasını görüp bacaklarının arasından çıkardığımda tv uzaktan kumandayla standby’dan tekrar normal çalışma durumuna geçebilmişti) oluşmasında entegreniz normal görevini hiç yapmayabilir.

2-Entegre montajında sürekli tavsiye de edilen entegre soketlerini kullanarak devreye,lehimle yapılan bu montajınıda gerçekleştirmeye çalışın.Havyanız sıcaklık kontrollü değil,normal,sıradan bir havya ise doğrudan doğruya entegre bacaklarını kısa da tutarak lehimle birleştirme işlemi her zaman bozulma riski de taşır,yani gereğinden çok fazla kızan havya sıcaklığı yüzünden bu risk her zaman da oluşabilir,dikkatli olmak lazımdır.

3-Sezici uç (Sensör=duyarga=bulb ucu) bağlantılarında temassızlık,zayıf temas,ana karta olan bu genel bağlantılarında bir zayıflık bulunmasında termometre doru çalışmayabilir,hassaslığı kaybolabilir.Tam kalibrasyon ayarı için devredeki trimpotla (Ayarlı bir dirençle) bulb ucu tam olarak buzlu su içinde iken 0 (sıfır) dereceyi gösterecek şeklide trimpotu ince ayar yaparak ayarlanması da gerekmektedir.

4-Termometrenin besleme voltajı örneğin +5 volt dc. ise,adaptörle beslemede mutlaka regüleli bir 5 volt dc.’yi net olarak da veren adaptör kullanmanız veya kendiniz oluşturursanız eğer,8-9 volt ac çıkış veren bir trafonun sekonder sarımından, lm7805 regüle entegresini kullanarak çıkışta +5 volt dc.’yie net olarak elde edebilmeniz gerekir. 5 voltu eğer batarya ile sağlayacaksanız, sn. by lent’in de değindiği gibi pil voltajına pil tek haldeyken çok dikkat edip,seri bağlı toplamda mutlaka net +5 volt dc.’yi de sağlayacağından tam emin olmanız lazımdır.Kolay gelsin.

uzun uzun yazınız için teşekkürler ama daha ben lehimleme işine gelmedim deney bordunda deniyorum voltmetre ile lm35 in 1.ve3.bacağına değdirdimde 5v u görüyorum 2.ve3.bacağına değdirdiğimde 2.74 gibi bi değer çıkıyor displaylarin ucundaki gerilime baktığımda ise 3.24 gibi bi değer çıkıyor ama displayde 68-66 gibi bi değer görünüyor ve değişim yok sabit

Merhaba.Ben proteus ve isis hiç kullanmamaktayım (Şimdiye kadar da hiç kullanmadım),ama size şunu söylemem gerekir ki,proteusta bacaklarda okuduğunuz değerler,yani bu ara voltajlar,asıl oluşturduğunuz devrede de ayni şekilde okunuyorsa kanımca da devrenizde bir sorunun olmaması lazımdır diye de düşünüyorum.(Bu arada diğer forum üyelerinin de yorumlarını dikkate alıp hepsini topluca değerlendirmeniz de gerekecektir hiç şüphesiz) Kolay gelsin.

herkese merhaba

http://320volt.com/icl7107-ve-lm35-i...metre-devresi/

Merhaba.Yapmaya çalıştığınız bu dijital termometre aslında dijital bir voltmetre olarak çalışıyor prensip olarak.Zaten giriş yazısında sn.gevv bunu açıkça da belirtmiştir okumuşsanız. (Sn.Burhan Kahraman tarafından detaylı olarak devrenin çalışması anlatılmıştır.)

Lm35 entegresi ile icl 7107 entegresi üzerinden,her sıcaklık değişiminde lm35'te oluşan volt değeri 7107 tarafından volt olarak algılanıp okunmakta, ama biz bunu sadece oda sıcaklığının ölçülmesinde de bu kendi özel amacımız için kullanmaktayız.

Örneğin gerçekte 22 derece C santigrad ölçeğinde dijital termomerenin 4. segmentinde eğer tam bağlantı yapmışsak,biz bu dereceyi 220 derece santigrad olarak da görürüz,oysa hava sıcaklığı 22 derecedir,bunu da son segmentteki bağlantıda bir değişiklik yaparak,yani 1. ledi 7107'nin çıkışına bağlamayarak,direk eksi besleme ile de derece santigrad C yazısı görünecek şekilde eksik bağlamış oluruz ki, bu 22 derecedeki ölçüm 220 derece değil 22 derece olarak da görülebilsin. Bu kalibrasyon ayarına dikkat edilmesi de gereklidir.320.voltcom'da devrenin RAR dosyasını açarak,bu pdf dökümanının dikkatlice okunarak devrede 7107 tarafından ölçülecek olan gerilim miktarının entegredeki, 28 ve 29 nolu ayaklara bağlı R ve C değerleri ile belirlenebileceğine de özel dikkat göstermeniz gerekiyor.

7107 entegresinin 28 nolu ayakta R değeri 28K, C değeri de 470n ise giriş uçlarından max. 22 mV ;
R değeri 470K C değeri de 47n seçilirse uçlarından 2 volt dc. ölçülebilecektir.

Tüm bu yazılan ve anlatılanlara devre şemasının aslını yaparak çalıştırırken de ayni isiste çalıştırdığınız gibi uyarsanız bu devrenin çalışmaması için bir neden de kalmıyor da denilebilir.Kalibrasyon işleminde de bu özel incelikler konusunda biraz daha dikkatli olabilmeniz gerekiyor.Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,332
Kullanıcılar
450,176
Son üye
electrical_engineer

Yeni konular

Geri