En uygun kablo hangisi olabilir?

phase

Üye
550KW ve motorlardan oluşan bir tesise kendi trafomuzdan beslemek istiyoruz.Yaklaşık 100m mesafe olduğunu düşünürsek makina ile trafo arasında acaba toprak altında xlpe mi kullansak yoksa nyy kablomu? Kesitleri ile soruma katkıda bulunacak cevapları bekliyorum.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
motorun çalışma gerilimi ne?nyy ile xlpe kıyaslamak bana pek uygun gelmiyor!

Trafo ile motorlar arası 1000 m olduğuna göre kablodan 380V taşınacak gibi görünüyor. En basit hesapla;
P=1,73xUxİxCos fi
Kablodan geçecek akım 1000A civarı çıkar. 1000A için 3(3x150) lik kablo gerekir ki gerilim düşümünü hesaplamadım bile. Böyle bir yer için gerilimi O.G. olarak taşıyıp motorların yanına bir trafo almak daha mantıklı görünüyor.
Bu yorumlarım tahminler içeriyor. Daha fazla bilgi verirsen farklı şeyler de çıkabilir.

Mesafe 100 m bu arada.380v ile besleniyor motor.fakat gerilim düşümünü trafodan itibaren alarak yaparsak %8 e kadar problem yaratmıyor.

ARKADAŞIM TESİSTE EĞER KİMYASALLAR BULUNUYORSA (AKARYAKIT, PVC GİBİ) XLPE KABLO KULLANMANI TAVSİYE EDERİM. COS Fİ=0.8 KABUL EDERSEK 1045A AKIM TAŞIYACAKSIN. XLPE KABLO KULLANIRSAN VE GEREKLİ ARALIKLARI BIRAKIRSAN 2(3x240 2XRY) KABLO İLE KURTARIRSIN AMA NYY KABLO KULLANACAKSAN 3(3x120 NYY) KABLO KULLANMAK ZORUNDASIN. (bu sayılar yaklaşık, kesiti etkileyen faktörleri hesaplamak gerekir.) BU ARADA KOMPANZASYONU YÜKÜN YANINDA YAPARSAN AKIMI 850A LERE KADAR İNDİREBİLİRSİN.

Forum istatistikleri

Konular
128,350
Kullanıcılar
450,204
Son üye
Arif1221

Yeni konular

Geri