Ev Tesisatı Hakkında Bilgi Almak İstiyorum

thenes

Üye
selam arkadaslar ev tesisatı hakkında bilgi almak istiyorum buatlar neye göre baglanıyor ven renkler neye göre kullanıyorum ve besleme hattı neden 4 tane 2.5 mm kablo kullanılıyor
Bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
1 lınyeye baglanacak sortı adetıne gore kablo cekılır
genellıklede lamba fazı ,pirizfazı, notr ve toprak olarak cekılır bu senı aldatmasın elektrıkcı fazla kabloda cekebılır baska yerlerı beslemek veya devre dolastırmak ıcın

arkadaşım sen burdan aldığın bilgiyle evinin tesisatınımı çekeceksin yoksa piyasaya çıkıp elektirikcilik mi yapacaksın elektirik zor iştir. sonun elazığlı muhtar gibi olmak istemiyorsan işini bilene yaptır.

selam arkadaslar ev tesisatı hakkında bilgi almak istiyorum buatlar neye göre baglanıyor ven renkler neye göre kullanıyorum ve besleme hattı neden 4 tane 2.5 mm kablo kullanılıyor
Bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim

Şimdi arkadaşım 13 senedir inşaat tesisatı yapıyorum. Ancak buat hatları baglantıları cekilecek kablo sayısı kesiti olsun bunlar tesisata besliyeceğin yerlere farklılık gösterir senin besliyeceğin yerle 4 tane kablo cekiliyor dediğin linyenin beslediği tesisat farklı olabilir.Ayrıca ben buatların lamba ve priz buatı olarak ayrılmasını öneririm ki daha saglıklı bir tesisat olur. Sanıyorum bu işe yeni başlıyorsun.Buatları ayırırsan rahatlıkla cıkarsın bu işin içinden.
Ama sen bu mesleği yapacaksan tesisat yapmak böyle ögrenilmez.
Bir linye uzerinden max. 7 sorti cekebilirsin. ancak bu yerine göre değişir.makinelere göre örneğin;
Mutfak,klima,fırın,tezgah üstü prizler,bulasık çamaşır makinesi 1er linye. Her linye 1 elektrik hattı anlıyabileceğin şekilde kablo demektir.
Yani bu mutfaga 4 kablo sadece elektrik için gelicek. 4 faz 1 nötr ve 1 toprak 6 kablo oldu.Bence görerek yavas yavas ögrenmek en iyisidir.Bu tür konuları burda öğrenmekten ziyade aklının karışacağını sanıyorum.Mesleğimiz burdan öğrenilecek kadar basit değil çok önemli ve tehlikeli bir iş olduğunu aklından çıkarmamanı tavsiye ederim.
Saygılarımla..

Tek katlı bir evin tesisatını kısaca özetlersem,önce projesini çizerim,nereye ne kadar lamba nekadar priz linyesi olacak tespit ederim,sonra projeme göre uygulamaya geçerim.Boru döşemesi için projeme göre priz ve ışık buatlarımı belirlerim,tablomu koyacağım yeri belirtirim,
boruları döşerim,Sonra kasa ve buatları yerleştir,sıva kuruyunca priz linyesi için 3x2,5 kablo çekilir en fazla 7 prizi besler.Ancak mutfaktaki makinalar ve ç.m ve şofben için ayri bağımsız linye çekilir.Işık linyeleri için yine 2x2,5 çekilir sortileri için 2x1,5 yeter.Buatlarda gereken eklemleri yap montajını yap,sigortaların akımlarını seç kaçak akım röleni tak,topraklama çubuğunu göm,sayacını da taktınmı,enerji ver dene.Eksiğim varsa belirtiniz.

Işık linyesinde bir linyeye en çok 9 lamba bağlanabilir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Öncelikle tesisatını yapacağın evin elektrik projesi olmalı şayet projen yok ise teknik şartnamelere uygun proje hazırlanmalı. Sonra plan üzerinden hareket ederek kablo kanalları ışık ve priz linye,sortileri belirlenmelidir.iletken seçimleri kolon hattı için en az 4 mm; priz linye ve sortileri en az 2,5 mm ve topraklı; ışık linyeleri için en az 2,5 mm ışık sortileri için en az 1,5 mm olmalıdır. Gerilim düşümüne bağlı olarak Işık linyesine en fazla 9 sorti, priz linyesine en fazla 7 sorti çekilebilir. Aydınlatma gücü m2 için 12 W. olarak belirlenebilir. Priz gücü 300 W. olarak hesap hesaplanır. Çamaşır makinası, bulaşık makinası,elektrikli fırnlar,klimalar için ayrı linyeler çekilmelidir. İlk bakışta bu zorunlu kuralları göze alarak bir tesisat yapılırsa proje üzerinde gerekli enstrümanlar yani kullanılacak malzemelerin keşfi yapılabilir....

Forum istatistikleri

Konular
128,272
Kullanıcılar
450,098
Son üye
akaremir31

Çevrimiçi üyeler

Geri