Evdeki sigorta amper değeri hakkında

Bu tür ekstrem uygulamaları ancak gelişmelerin farkında olup değerlendirebilecek kişiler yapmalı. Yıllarca devlet lojmanında ani su ısıtıcısı kullanmak zorunda kaldım. 7000 W 32 A ve 2.5 luk kablo tesisatı. 27 amper akim taşıma kapasitesinde olan tesisata 30 un üzerinde akim geçirmeye zorlamak kesinlikle akıl karı is değil. Evin tuttuğum yeri elimde kalıyordu. Hatta nötr hattının bir kısmı çıplak iletkendi. Dairenin topraklaması bile yoktu . Kendim şofben e kacak akim rölesi bağlayıp , bahçeye topraklama kazığı çaktım. Balkondan iletkeni aşağı sallayıp toprağa bağladım. Banyoda kesinlikle en minimum sürede kalmaya çalışıp hatta 7000 w kademesini hiç kullanmayıp hanıma da kesinlikle banyoda uzun süre kalmayacaksın diye talimat vermiştim. Şimdi düşününce ne günler yaşamışım diyorum . Elektrikçi icin bile böyle ekstrem uygulamalara girmek tehlikeli iken mevzunun teorik ve pratik uygulaması hakkında hicbir bilgisi olmayan birinin ev tesisatına 32 amper sigorta takması allah muhafaza kötü sonuçlar doğurur.
Hocam ne yapmam gerekiyor?
Ekstrem falan, tamam durumun ciddiyetinin farkındayım.
Size resim attım, sigortanın yanındaki tellere bakarak kablo kalınlığını tahmin edin. Ya da daha çok soru sorun yanıtlıyayım, ev 2 yıllık. Kablolar yeni ama doğru mu bilmiyorum. Evin topraklaması ve kaçak akım rölesi var. Diğer bilgiler yukarıda. Ellememem gerekiyorsa ellemiyeyim ama, açık söylemeniz lazım. Şu son iki iletiyi anlamakta zorlanıyorum. Takmıyayım mı?

Şu an çaresiz durumdayım. Su ısıtacak herhangi bir şey yokken güneşten nasıl tenekede su ısıtılır diye video atıyorsunuz, hata şu anda bendeyse ben özür dilerim.

Bir de şunu farkettim. Konu toplam 3 sayfa sürmüş. Diğer sayfalarda sorun yok güzel yardım edilmiş. Ben nerede yanlış yaptıysam buyrun söyleyin, saygısızlık ettiysem düzeltiriz.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Size resim attım, sigortanın yanındaki tellere bakarak kablo kalınlığını tahmin edin. Ya da daha çok soru sorun yanıtlıyayım, ev 2 yıllık. Kablolar yeni ama doğru mu bilmiyorum. Evin topraklaması ve kaçak akım rölesi var. Diğer bilgiler yukarıda. Ellememem gerekiyorsa ellemiyeyim ama, açık söylemeniz lazım. Şu son iki iletiyi anlamakta zorlanıyorum. Takmıyayım mı?

Şu an çaresiz durumdayım. Su ısıtacak herhangi bir şey yokken güneşten nasıl tenekede su ısıtılır diye video atıyorsunuz, hata şu anda bendeyse ben özür dilerim.

Bir de şunu farkettim. Konu toplam 3 sayfa sürmüş. Diğer sayfalarda sorun yok güzel yardım edilmiş. Ben nerede yanlış yaptıysam buyrun söyleyin, saygısızlık ettiysem düzeltiriz.
@arkaplan üstadımız gerekli bütün cevapları vermiş. Ben mevzuya iki kelamda ben edeyim diye dahil oldum . Abimiz ne derse altına gözüm kapalı imzamı atarım.

@arkaplan üstadımız gerekli bütün cevapları vermiş. Ben mevzuya iki kelamda ben edeyim diye dahil oldum . Abimiz ne derse altına gözüm kapalı imzamı atarım.
Hocam tamam ben aksini iddia etmiyorum.
Yazdıklarını okudum.
Sıkıntı ne şu anda ne yapmalıyım?
Yazdıklarına baktığımda şofbene B32A takılması gerektiğini anladım özetle. Topraklama ve KAKR var tesisatta.
Bir de güneş enerjisi videosu vardı aha yukarıda. Onu yapamayız imkan yok. Evde günısı yok. Kazan yok, kova yok. 2.kademede kullanmaya imkan yok.
Ben de dedim ki evet, sonradan farkettiğim kadarıyla B32A varmış.
Bundan sonra ne olduğunu anlamadım.

Hocam tamam ben aksini iddia etmiyorum.
Yazdıklarını okudum.
Sıkıntı ne şu anda ne yapmalıyım?
Yazdıklarına baktığımda şofbene B32A takılması gerektiğini anladım özetle. Topraklama ve KAKR var tesisatta.
Bir de güneş enerjisi videosu vardı aha yukarıda. Onu yapamayız imkan yok. Evde günısı yok. Kazan yok, kova yok. 2.kademede kullanmaya imkan yok.
Ben de dedim ki evet, sonradan farkettiğim kadarıyla B32A varmış.
Bundan sonra ne olduğunu anlamadım.
3. Kademeyi kullanmayın sofbende. Üşümek bazen daha güvenlidir.

merbaha

bir video izledim etkisinde kaldım .bu videoyu tam anlatamıyorum .

namaz kılacak , adamın banyo yapma gerekliği oluşmuş ,teyemmüm alayım demiş , yanındaki arkadaşları mataralarda suyumuz var olmaz demişler
hava soğuk adamda hasta imiş su ile banyo yapmış sonra adam ölmüş .
arkadaşları iyilik mi ? yaptı kötülük mü ? ( sonrası ahiret hesap zamanı ? )

burada verilen ders nedir ?
kendimi bu kararı verecek kadar usta , hoca değilim , korkağım
susmak .

kendi kararınız kendiniz verin demek istedim .

sağlıcakla kalın .

Son düzenleme:
merbaha

bir video izledim etkisinde kaldım .bu videoyu tam anlatamıyorum .

namaz kılacak , adamın banyo yapma gerekliği oluşmuş ,teyemmüm alayım demiş , yanındaki arkadaşları mataralarda suyumuz var olmaz demişler
hava soğuk adamda hasta imiş su ile banyo yapmış sonra adam ölmüş .
arkadaşları iyilik mi ? yaptı kötülük mü ? ( sonrası ahiret hesap zamanı ? )

burada verilen ders nedir ?
kendimi bu kararı verecek kadar usta , hoca değilim , korkağım
susmak .

kendi kararınız kendiniz verin demek istedim .

sağlıcakla kalın .
Bende şöyle bir örnek verecektim yazmaya üşendim. Aracın motoru modifiye edilerek gücü arttırılmış ama frenler aynı frenler . Sürücümüzün de acayip hız yapma hevesi var . Bu durumda ne olur ?
Hadi usta bir şoför olursa motor kompresyonu ile frenleri destekleyerek ya da fren gücü dahilinde kullanarak kazayı belki önleyebilir ama acemi ve heyecanlı sürücü durumunda kaza kaçınılmazdır.
Eski canavar gibi böğüren ve yasaklanan korkunç motorlu grup b ralli otomobillerini bilen vardır. Ölümlü kazalar olmuştu.

Son düzenleme:
merhabalar. evimdeki sigortalarımdan bir tanesi bozuldu,üstündeki deger 32amper b tipi.2 yıl önce evi aldığımda elektrikçi sigortaları değiştirmişti.bu bozulan sigortaya şofben,bulaşık makinası,buzdolabı ve fırın bağlıydı.acaba 40 amper değerinde sigorta mı bağlayayım veya tekrar 32 amper mi ? yardımcı olursanız sevinirim.

iyi akşamlar

evde kullanılan kablo 2,5mm² max 25 amper üstü sürekli cekemessin cekersen zaten ömrü kısa olur kablonun
şohben için 32a normal digerlerini ayıra bilirsen ayır 20a takabilirsin
c veya b tipi takman fark etmez aradaki sigorta acma zaman farkında evdeki hiç bir cihaz kurtulamaz :) zaman farklarına baka bilirsin

Arkadaşlar merhabalar tekrar.
Yanlış anlaşılan bir durum var sanırım.
Ben illa "şöyle yapacağım siz karışmayın" diye birşey ne dedim, ne de ima ettim.
Sadece "böyle olur mu?" diye sordum.
Birisi, ben küstüm, oynamıyorum dedi.
Diğeri, ben de onun altına imza atarım dedi.
Diğeri tekrar geldi, bir fıkra anlattı gitti. (Hiç komik değildi).
Altına imza atan tekrar geldi, o da bir fıkra anlattı gitti.
Fıkralar ilkokul 3-4.sınıf kalite.
Fıkraları neresinden tutsan konuyla hiçbir alakası yok, evet, o hat o uygulamayı kaldırmaz denmeye çalışılıyor ama başarılamıyor.
İmlalar bozuk.
Cümlelerde anlatım bozuklukları ve yanlış ayırmalar var.
Konunun başından beri kendi mesajlarıma da baktım, hiçkimseye saygısızlık da etmemişim.
Sadece şu cevaptan birini beklemiştim oysa ki:
1-Hayır, sakın yapma.
2-Evet, yapabilirsin.

Eh, sanırım yanlış anlaşıldık.

Hem panoda hem şofbenin yanında sigorta olması daha güvenlidir. Şofbenin yanındakini aç kapa şeklinde de kullanabilirsiniz.
Çok teşekkür ederim sağol.

Arkadaşlar merhabalar tekrar.
Yanlış anlaşılan bir durum var sanırım.
Ben illa "şöyle yapacağım siz karışmayın" diye birşey ne dedim, ne de ima ettim.
Sadece "böyle olur mu?" diye sordum.
Birisi, ben küstüm, oynamıyorum dedi.
Diğeri, ben de onun altına imza atarım dedi.
Diğeri tekrar geldi, bir fıkra anlattı gitti. (Hiç komik değildi).
Altına imza atan tekrar geldi, o da bir fıkra anlattı gitti.
Fıkralar ilkokul 3-4.sınıf kalite.
Fıkraları neresinden tutsan konuyla hiçbir alakası yok, evet, o hat o uygulamayı kaldırmaz denmeye çalışılıyor ama başarılamıyor.
İmlalar bozuk.
Cümlelerde anlatım bozuklukları ve yanlış ayırmalar var.
Konunun başından beri kendi mesajlarıma da baktım, hiçkimseye saygısızlık da etmemişim.
Sadece şu cevaptan birini beklemiştim oysa ki:
1-Hayır, sakın yapma.
2-Evet, yapabilirsin.

Eh, sanırım yanlış anlaşıldık.

Çok teşekkür ederim sağol.
Kimsenin burda fikra anlatip komik olmak gibi derdi yok , komik olarak da like toplamak gibi bir ihtiyacı zaten yok . Burada size gerçekten elit teknik adamlar tehlikeli bir durum hakkında hem direk hem dolaylı olarak açıklama ve izahlarda bulundu . Lütfen sizde terbiyenizi takınarak verilmiş cevapları anlamaya çalışın.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,404
Kullanıcılar
450,306
Son üye
suleyy21

Yeni konular

Geri