Floresan Sorusu

akla zihniyete bak 15 adet 4x18 armatürü tek linye ile besliyolar

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
sy radio neden tek linye olmasın ?

ben formüllerden anlamam ben hesaplarımı tecrübeme göre yaparım 15 adet armatürü ya 2x2.5 yada 3x2.5 beslemişlerdir diye düşünerek söylüyorum zaten tek linye ile besleyen adam bu iki seceneği yapmıştır bir piriz linyesine 3x2.5 kablo çekilip 16 amp sigorta bağlanıyor buna nazaran armatürlern balansları buyuk ihtimal mekaniktir bunu bi motor kalkısı ile düşünürsek arkadaş ne demiş birde darbe otomat kullanılmış devreye soktuğu anda sigota atıyor dıyo yani ilk anda fazla yuk bindiği için sigortayı attırıyor tabi bunu sigortanın amp sine göre söyluyorum bunu 2 linye ile besleyip 2 sigorta kullanılsa idi tesisat yukunu rahatlatmış olunacaktı tek linye üstünden çalıştırılıp sigorta akımını yukseltmek işin çözüm yöntemi olabilir ama sigorta cıkışından sonraki besleme kablosunun yukunu rahatlatmış olmassınız ben burda bişeyi idda etmiyorum ama aydınlatma işinde çok emek sarfettiğim için herzaman kablo ısınmalarını önlemek ve tesisat yukunun dengeli ve uzun ömürlü olması için yuku hem sigortalarda hem besleme kablolarında dengeli dağıtmak gerekli ayrıca yukarda arkadaşlar formul çıkarmışlar ama çıkan formule göre 16 amp sigota rahat olarak kaldırmalı görünüyo ama kaldırmıyo mesafe uzadıkca akım kapasiteside yukselıyo artı mekanik balanslar kaynayan bi su buharı gibi elektrik akımını çevrelerine yayarlar bunlar hep göz önünde bulundurulmadığı zaman sigortanın değeri kucuk kalır vel hasıl yuku tesisat uzerinde rahatlatmak uzun yıllar arza çıkarmaz.

ben formüllerden anlamam ben hesaplarımı tecrübeme göre yaparım 15 adet armatürü ya 2x2.5 yada 3x2.5 beslemişlerdir diye düşünerek söylüyorum zaten tek linye ile besleyen adam bu iki seceneği yapmıştır bir piriz linyesine 3x2.5 kablo çekilip 16 amp sigorta bağlanıyor buna nazaran armatürlern balansları buyuk ihtimal mekaniktir bunu bi motor kalkısı ile düşünürsek arkadaş ne demiş birde darbe otomat kullanılmış devreye soktuğu anda sigota atıyor dıyo yani ilk anda fazla yuk bindiği için sigortayı attırıyor tabi bunu sigortanın amp sine göre söyluyorum bunu 2 linye ile besleyip 2 sigorta kullanılsa idi tesisat yukunu rahatlatmış olunacaktı tek linye üstünden çalıştırılıp sigorta akımını yukseltmek işin çözüm yöntemi olabilir ama sigorta cıkışından sonraki besleme kablosunun yukunu rahatlatmış olmassınız ben burda bişeyi idda etmiyorum ama aydınlatma işinde çok emek sarfettiğim için herzaman kablo ısınmalarını önlemek ve tesisat yukunun dengeli ve uzun ömürlü olması için yuku hem sigortalarda hem besleme kablolarında dengeli dağıtmak gerekli ayrıca yukarda arkadaşlar formul çıkarmışlar ama çıkan formule göre 16 amp sigota rahat olarak kaldırmalı görünüyo ama kaldırmıyo mesafe uzadıkca akım kapasiteside yukselıyo artı mekanik balanslar kaynayan bi su buharı gibi elektrik akımını çevrelerine yayarlar bunlar hep göz önünde bulundurulmadığı zaman sigortanın değeri kucuk kalır vel hasıl yuku tesisat uzerinde rahatlatmak uzun yıllar arza çıkarmaz.
sy radio;burda sorun şu gaz deşarjlı lambalar açma,kapama esnasında içinde bulunan balans vede ignitör aracılıgı ile anlık olarak ampul içinde çok yuksek gerilim oluşarak elektronların hareketini baslatmaktır yalnız bu işlem ard arda yapıldıgında içindeki gazın sıcak olması nedeni ile olusacak gerilimin o on daha yuksek olması gerekiyor o nedenle sigorta atıyo bu sistemi burda çekilen yuk ortada 6 kusur amper yukarda belirttim bundan dolayı bura enmantıklı ve basit çozum yolu sigorta çalışma egrisini degiştirmek
armaturlerde kullanılan balanslar mekanik mi elektronik mi olaki mekanik balans ise
p=u.ı.cos q formulunden yola çıkılarak
1080=220*ı*0,53
ı=6,43 a sigorta buyutmek bence çozum yolu degıl

sigorta çalışma eğrisini düzelttim sorun çözüldü.B yerine C tipi 16 amp. sigorta takınca düzeldi.Bu arada balastlar philips hf-p 118 tld electronic balast.

Arkadaş işi C tipi sigorta takarak çözmüş zaten, cevapları okumadan yazan arkadaşlar için son mesaj benimki olur umarım.

Merhaba arkadaşlar,bir sorum olacak.

Çalıştığım yerde 15 adet 4x18 watt floresan lamba yakılacaktı.
15x4=60 adet balast bir linyede bağlandı linye şarteli B tipi 16 amper.Anahtarlama olarak ta impuls röle seçilmiş durumda.Bu sistemde ilginç bir hata var hala anlayamadım.impuls röleye zil butonu(push buton) bağlı butona basıyorum lambalar yanıyor tekrar basıyorum sönüyor bir kaç defa tekrar ediyorum bir problem yok.tekrar basıyorum lambalar sönüyor aradan 10-15 dk geçtikten sonra butona bastığımda ilginç bir şekilde linye şarteli atıyor sizce bunun sebebi nedir.

İç tesisat yönetmeliğine göre 1 adet aydınlatma linyesine en fazla 9 adet aydınlatma sortisi bağlanabilir. 15 adet 4x18w armatüre enaz 2 linye çekilmesi gerekir.
1 linyeye olması gerekenin üzerinde alıcı bağlarsanız kesitimi arttırayım,sigorta tipinimi değiştireyim,sigorta amperajınımı arttırayım gibi son derece yanlış seçenekler üzerinde düşünmeye başlarsınız.
Yanlışın içinde doğru aranmaz aransada bulunmaz.

Son düzenleme:
degerli arkadaşım bunun sebebi büyük ihtimal sigortadandır çünkü b tipi sigortalar beklemeden atan tip sigortalardır ilk bastıgında fzla amper ceker bundan dolayı atar busarun benim işyerindede var osigortayı c 20 takarsan bu promler gidecektir

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,307
Kullanıcılar
450,145
Son üye
sukruseker

Yeni konular

Geri