Güç MOSFET’ini Sıcaklıktan Zarar Vermeden Lehimlemek

beradi06

Üye
Merhaba,
Elimde yüksek akımlarda çalışan bir kart var kendi tasarladığım. Sürekli olarak o kadar akıma çıkmasa da arada sırada 100A’e varan akımları kaldırması gereken bir kart. Bu gücü anahtarlamak için 10 tane paralel bağlı güç MOSFET’i var. AON6512 model, LCSC’den aldım orijinaller.
Bunları kartın üst ve alt katmanına altlı üstlü gelecek şekilde 5’erli yerleştirdim. Hepsi paralel olarak bir poligona bağlı. Ve akım kapasitesini arttırmak için thermal relief kullanmadım MOSFET’lerin poligona bağlandığı yerde, dolayısıyla MOSFET’lerin pedleri olduğu gibi bakır poligona gömülü. Bu sayede MOSFET’lerden çıkan ısıyı karta daha iyi dağıtmayı ve kartı iyi bir soğutucu olarak kullanabilmeyi amaçladım.
Yalnız bir şeyi hesaba katmadım: bendenizin PCB dizgi fabrikası olmadığını ve elindeki ekipmanların naçizane kıytırık Class 968’den ibaret olduğunu.
Poligon tam istediğim gibi çok güçlü bir doğal soğutucu görevi görüyor ama bu lehimleme esnasında bana mani oluyor. Isı çok hızlı biçimde karta yayılıyor ve bu yüzden hem uzun beklemem hem yüksek sıcaklıj ayarını kullanmam gerekiyor sıcak hava tabancasında. Bu da MOSFET’lerin lehim esnasında 1-2 tanesinin bozulmasına ya da bozulmaya yakın şekilde zarar görüp bir ayağı çukurda hale gelmesine sebep oluyor. Sorunlu olan 1-2 taneyi bulup değiştirmek istesem, bu sefer yine ısıtmam gerekiyor ve başka MOSFET’ler zarar görüyor.
Bu duruma karşı nasıl bir çözüm izleyebilirim? Daha yüksek sıcaklık ile daha hızlı lehimlemeye mi çalışmalıyım yoksa daha düşük sıcaklıkla daha uzun sürede mi? Kalem havya ile pedlere ısı desteği vermeli miyim? Önce pedleri iyice ısıtıp MOSFET’leri sonradan mı koymalıyım? Bu çiplere zarar vermeden nasıl lehimleyebileceğime dair tavsiyeleriniz olursa sevinirim.
Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Önce PED'leri ısıt ve lehim akıt. Bu esnada MOSFET'in bacağına havya ucu değmesin.
PED tam ısınıp da lehimlendiği anda, PED ısısını değiştirmeden havya ucunu transistörün bacağına değdir ve lehim takviyesi yap..
Bu teknik ile becerikli birisi 3 sn de lehimi bitirir. Literatürde ise çoğu transistörler için 350'C bacak ısısı max 10sn gibi belirtilmiştir.
İkinci teknik ise transistörün bacağı yeterince uzunsa lehimleme esnasında bu bacağı bir kargaburunla tutarak ısının transistere ulaşması önceden engellenebilir. Bacağın ısısı kargaburun tarafından emilecektir. Daha iyi ısı emilimi için bakır levha ile bacağa destek yapılır ve kargaburuna daha fazla ısı transferi sağlanabilir.
İkinci yöntemde daha yüksek güçlü havya ve mümkünse kargaburnu tutabilecek ikinci bir kişiye ihtiyaç duyulur.

Bir başka teknikte; ( uyguladığımız yöntem)
Aşağıdaki videoya benzer kullanım yöntemimiz var.

Sıcak hava tabancası 400-420 dereceye alınır, çalıştırılır.
Mosfete Lehim yapılacak yer, önceden lehimli olsun.
Flux ı sürün mosfeti devreye hizalayın sıcak hava tabancasını mosfetin üzerinde daire şeklinde gezdirerek, ısıtın, mosfetin altındaki lehimin erimesini sağlayın, lehim eriyince mosfet yatağına oturacaktır.
Sakin sakin işleminizi yapın, mosfete kolay kolay bir zararı olmaz.

Aşağıdaki videoyu mosfete uygulayabilirsiniz.

Son düzenleme:
Herkesin farklı bir yoğurt yigişi var. Havyayı en ust dereceye ayarlayın. ped ile bacağı 1 2 saniye ısıtın, sonra verin lehimi, lehimi verdikten sonra 1 sn kadar bekletin, lehim iyice eriyip yerleşsin.

Değiştirme yaparken, mosfetin bacaklarını kesin, böylece ısı mosfet tarafından emilmez. Yine havya sondayken lehimleri eritip pompayla çekin. Sıcak hava kullanmayın, pcbyi yakarsınız.

Havyayı da havayı hep en üst sıcaklıklarda kullanırım. Lehimi hızlı yapar, karta malzemeye zarar vermem.

havayı hep en üst sıcaklıklarda kullanırım. Lehimi hızlı yapar, karta malzemeye zarar vermem
PC anakartlarinda geçerli yöntem olsa da;

Üst sıcaklıklar bazı kartlar da bakır yollar, pertinaks arası kabarma yapar.
Özellikle kalitesiz PSU, monitör anakartların da

Son düzenleme:
yaptırdığım 1, 2 ve 4 katlı pcblerde kabarma başıma gelmedi henüz. Ama dediğiniz gibi çok kalitesiz cihazlarda tamirat durumunda olabiliyor. Konu sahibi de kendisi yaptırdığı için sorun yaşamayacaktır.

Öncelikle tavsiyeleriniz için teşekkürler. Kullandığım MOSFET SMD ve bacakları altta olduğu için havyayla pek erişimim yok. Sıcak hava kullanmaya mecbur kalıyorum bir noktada. Ama dediğiniz gibi havyayı yüksek sıcaklığa alıp hızlı yapmayı deneyeceğim. Bir de havyayla belki kenardan biraz dokunabilirsem havyayla biraz el atmaya çalışırım.

Öncelikle tavsiyeleriniz için teşekkürler. Kullandığım MOSFET SMD ve bacakları altta olduğu için havyayla pek erişimim yok. Sıcak hava kullanmaya mecbur kalıyorum bir noktada. Ama dediğiniz gibi havyayı yüksek sıcaklığa alıp hızlı yapmayı deneyeceğim. Bir de havyayla belki kenardan biraz dokunabilirsem havyayla biraz el atmaya çalışırım.
Sıcak hava tabancası kullanmalısınız
Havya ile olmaz .
Malzemeye veya devreye Zarar verirsiniz.

SMD lehimlemede yüksek sıcaklık kullanımı en büyük hatadır.
SMD LEHİM TEKNİĞİ:
Hava sıcaklığı teknik elemanın STORAGE (depolama) sıcaklığına ayarlanır. Mos tekniği için takribi 70-105'C civarıdır. Kesin bilgi ilgili mos'un datasheet dosyasından temin edilebilir.
Önce PCB bu sıcaklığa kadar ısıtılır ve transistör de yerine yerleştirilerek 70'C ye kadar ısınması sağlanır.
Kart ve transistör ara sıcaklıkta iken hava sıcaklığı takribi 300'C ye getirilir ve önce şaseye lehimlenmesi gereken soğutucu bölümü lehimlenir.
Bacakların lehimlenmesi artık sorun olmayacaktır.

SMD lehimlemede yüksek sıcaklık kullanımı en büyük hatadır.
Yapma üstadım; işimizi bize mi öğreteceksin.
hiç bir malzemeye zarar vererek çıkartmayız.
Yıllardır yaptığımız işler;
70 dereceler el yakma sıcaklığı dır. Lehim eritebilir mi?
Kurşunlu lehim 180-190 derece de erimeye başlar, kurşunsuz lehim 215-220 dereceden sonra erimeye başlar.

İşlem şöyle:
Sıcak hava tabancasını (tabancasına göre, marka kalitesine göre) 400-450 dereceler de sıcağı malzeme etrafında daireler çizerek verirsiniz. malzemeyi sıcağa alıştırırken 180-190 dereceye gelen lehim erime sıcaklığında malzemeyi devreden ayırırsınız.
Kırılmadan, dağılmadan, parçalanmadan tertemiz malzemeyi devreden ayırırsınız.
Aynı işlemle yenisini takarsınız.

Aşağıdaki Video süre 4:40-6:50 arasını izleyin.
11:15-13:15 arası mosfet takılması
Mosfet sökümü pratik bir şekilde gösteriliyor.

Bu tip mosfetler havya ile sökülmez.
Yanlış olur, hata olur. Malzemeye zarar verir.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,252
Kullanıcılar
450,072
Son üye
metin ersoz

Yeni konular

Geri