Güneş panel yapımı

Benim yaptigimda 6x6 poly pillerden her biri 4 wat 36 tane bagladim ve herbiri 0.5 volt yapar toplam 144 wat wat yapar ve .5 voltan 18 volt yapar

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Buda acik kaynak voltaji 18 kabul edersek sizin formulden 260/18 oda 14.4 yapar dogru degilmi ustad

Evet yukarıdaki hesabınız doğru. Bu panel bu değerleri tam ışık alırken maksimum verdiği değerlerdir.

144 Watt 18 Volt 8 Amper verebilir. Ancak !

Solar şarj üniteniz mppt özellikli değil ise piyasadaki ucuz şarj regülatörleri lineer regülatördür. Bu en kısa yoluyla anlatırsam 18 volttan 12 volta olan fazla enerjiyi kesip ısı olarak atan modellerdir. Bu ne demek. 144 watt solar paneli 12volt x 8 amper = 96 watt güç almanıza neden olacaktır. 12 volt üzeri olan güç yani 18 - 12 = 6 volt buda 6 volt x 8 amper = 48 watt gücü kendi üzerinde ısı olarak atacaktır. pek verimli değiller.

Mppt ise içindeki anahtarlamalı dönüştürücüler sayesinde voltajı düşürürken en az kayıpla akımı kuvvetlendirirler. Bu şekilde atık ısı olarak daha az enerji kaybımız olur.

Siz akülerinizi nasıl şarj ediyorsunuz ?

Provista sarj requlatoru ustad bunda ben 16 amperi gordum

Evet doğtu aşağı yukarı bu değer hesabı doğrudur.
Birde dc sistemde benim kaybim nekadardir soyle yazayim 2500 wat tam sinus invertor var 3 tane pane 2 tanesi 130 wat mono 1 tanesi poly 144 wat provista requlator ve 4 tane kurutip 100 amper aku sistem 12 volt uzerine kurulu ustam

Kayıp sorarken nasıl kayıp anlayamadım. Her işlemde dönüşümde bir kayıp mevcuttur ancak bunu dönüşümü yapan ürünün etiket yada kitapçığında yazar.

Mesela paneller güneşten gelen ışık gücünün % 17 ile 25 ini elektriğe dönüştürebiliyor. Elde ettiğimiz enerjiyi kimyasal olarak akülerde depolarken bir kaybımız var. Ayrıca aküden aldığımız 12 voltu 220 volta dönüştürürken de ciddi kaybımız var.

Bu nedenlerden dolayı elde ettiğimiz voltajı 12 voltu 12 volt olarak kullanmanızda fayda var ve şiddetle öneririm.

Kayıp sorarken nasıl kayıp anlayamadım. Her işlemde dönüşümde bir kayıp mevcuttur ancak bunu dönüşümü yapan ürünün etiket yada kitapçığında yazar.

Mesela paneller güneşten gelen ışık gücünün % 17 ile 25 ini elektriğe dönüştürebiliyor. Elde ettiğimiz enerjiyi kimyasal olarak akülerde depolarken bir kaybımız var. Ayrıca aküden aldığımız 12 voltu 220 volta dönüştürürken de ciddi kaybımız var.

Bu nedenlerden dolayı elde ettiğimiz voltajı 12 voltu 12 volt olarak kullanmanızda fayda var ve şiddetle öneririm.
Slm ustad kendim guned paneli yaptim mono kristal 50 pcs Mono Solar Cell 5x5 2.94W.Grade A ,DIY Solar panel,monocrystalline voltaji da 0.584 volt
Hepsini birlestirdim bir panel yaptim 147 eatlik panelimmin voltajini bir olctum 27 volt cikti
Anlamis degilim yardimci olursaniz sevinirim iki cam arasina silikonladim nasil acacagim onu dusunuyorum ve bende 150 wat panel 20 21 gosteriyor ama bu 27 gosteriyor anlamadim

Slm ustad kendim guned paneli yaptim mono kristal 50 pcs Mono Solar Cell 5x5 2.94W.Grade A ,DIY Solar panel,monocrystalline voltaji da 0.584 volt
Hepsini birlestirdim bir panel yaptim 147 eatlik panelimmin voltajini bir olctum 27 volt cikti
Anlamis degilim yardimci olursaniz sevinirim iki cam arasina silikonladim nasil acacagim onu dusunuyorum ve bende 150 wat panel 20 21 gosteriyor ama bu 27 gosteriyor anlamadim

Dostum ,

Yukarıda belirttiğin özelliklerde hücre adetini 50 adet okuyorum. Doğru mudur? Eğer doğru ise 50 hücrenin hepsini kullandıysan 27 volt alman normal. Normal uygulamalarda 18 volt panellerde 36 hücre 36 volt panellerde 72 hücre olmalıdır.

Panel uygulamanızda kaç hücre kullandınız?

50 hucre kullandim ama sistemim 12 volt uzerine kurulu diger 3 panel 130 watlik buda 147 wat ama voltu yuksek geldi digerleri 20 ile 22 volt arasi

Forum istatistikleri

Konular
128,272
Kullanıcılar
450,098
Son üye
akaremir31
Geri