Gelin Rüzgar Türbini Yapalım

galiba işin enzor en can alıcı kademesi dinamo seçimi ve temini olacak... olayın bu boyutundan hiç anlamasamda sem_er35 arkadaşımın önerisi devir aralığı açısından çok cazip geldi bana(450-4500d/dk) ama 7 voltu akü şarjı için kullanırken zorluk yaşarız diye düşünüyorum... benim aklıma şöyle bir fikir geldi uyartımlı bir motor kullansakda devir hızına göre uyartımı gerçekleştiren bir devre tasarlasak... bir ikinci durumda uyartım gerilimini devir hızına göre değiştiren bir sistem olur devir hızı arttıkça gerilimi arttırırız ve hızımızda gereksiz artmaz ve bi miktar limitlenmiş olur... benimki sadece bi fikir tabi... asıl söz üstatlarımın...

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
sitelerde gezinirken gördüm bir çalışma türklerin yaptıgı emde

http://www.teknomerkez.net/makale.asp?konu=28&b=b

konu ile ilgili açıklamaları okuyun böyle işleri yapan biri varmış tekirdağda belki biraz fikir alınabilinir

http://nadirenerji.com/

Ardı ardına mesaj yollamak yerine değiştir butonunu kullanarak mesajınızı düzenleyebilirsiniz. Forum kuralları gereği uygun değildir.

Düzenleme: Roboelektronik 19.10.2008

Merhabağlar
Konuya yeni dahil oluyorum,yazılanları biraz inceledim.Birşey sormak istiyorum; 12 V.veya 24V. akü kullanmamız lazım diyorsunuz bunu anladım piyasadaki bu değerde aküler daha rahat bulunabiliyor bunları şarj edip daha sonra İnvertör yardımıyla 220V AC.yi elde edip kullanabilmek için,peki burada kullanacağımız sabit mıknatıslı 12V. veya 24V. DC motorun devri neyi,nasıl farkettiriyor? Sayın Şefim.
Teşekkürler...

Sayın ilker arkadaşım !
İlk yazımda da belirtmiştim, en önemli sorun dinamo bulmak. Burada dinamoyu kendimiz yapabileceğimiz gibi piyasada hazır satılan sabit mıknatıslı doğru akım motorlarıda dinamo olarak kullanabiliriz.
Burada 12 v. veya 24 v. derken hangi motoru bulabilmişsek aküyü de ona göre seçmeliyiz. Motorumuz yani dinamomuz 12 v. ise mecburen 12 v akü kullanırız. 24 v. dinamo kullanıyorsak 24 v. akü kullanırız. Veya 2 adet 12 v. aküyü seri bağlayıp, 24 v. akü yapmış oluruz.

Motorun devri neyi, nasıl farkettiriyor diye sormuşsunuz.
Malumunuz, rüzgar türbininde 1000 - 1500 devir elde etmek çok zor. Ancak redüktör aracılığı ile devri artırabiliriz, fakat bu seferde tork azalır. Onun için mümkün olduğunca az devirde çalışan motor kullanırsak rüzgardan daha çok faydalanırız.
İlgilendiğin için teşekkür ederim.
Kolay gelsin.

aklıma bi şey takıldı ama size göre saçma gelebilir
öğrenğin ürettiğimiz voltajı gerilim katlayıcı ile yüksek voltaja çıkartamazmıyız.

saçma ama ??? aklıma takıldı

sayın korkmaz_design
bu konu hakkında bir deneyim denemem olmamışsa da,genel kural itibarıyla,gerilimini artırsak bile bize vereceği akım azalacaktır.Üstelik arada kayıplar da olacaktır.sonuçta şu da var ki.Ha 12 volt dc var elimizde,ha 24 volta katlamışız,sonuçta bu gerilim acye çevrilip,trafodan geçirilecek.Ve sonuçta 220 volt olarak işimize yarayacak.Bu durumda gerilimden ziyade,alabileceğimiz akım önemlidir kanaatindeyim.

teşekkürler cevabınız için sn.m-usta-fa

bu arada bir kaç gün önce proje çıkartmak için bir ozalitciye gittim orda beklerken 2 kişi geldi ve konuşmaya başladılar konu rüzgar ile enerji üretmekti istemedende olsa kulak misafirim oldum ama duydukalrımı bi anlam veremedim "benmi yanlış biliyorum yoksa bunca insan boşunamı uğraşıyo hesaplar, harcanan emek, para ... uykusuz günler bazen" şaşırdığım konu şuu...!

rüzgar türbini yapıcak tamamda bunu bildiğimiz jenaratörlerede kullanılan alternatörlerle yapıcağınzı ve yanındaki adama 2.el motoru bozuk ama alternatörü sağlam biliğin varmı diye sorunca inanın harcanan emekler gözümün önünden geçti burdaki hesap ,kitap ,tartışmalar içimden dedim ki biri bu adamı kandırmış çünkü o işi nasıl yapıcağınıda kendiside bişmiyo

bu arada adamın mesleği hiç bizimle alakalı değil ??

sadece paylaşmak istededim.

bir fıkırde ben yazayım:) step motor neden duşunulmuyor guçlu bır step motor çok duşuk devırde dahı enerjı uretmekte uretılen nasılsa şarj edılıp inverterle istenılen sevıyeye yukseltılebılıyor

Şefim tekrar merhabağlar ben İlker
Şefim ben rüzgar gülünü yaptım. sadece led diyotu yakabildim.taktığım motor DC 12V. 3500 rpm bir motor bu deney için böyle bir motor bulabildim.
İzin verirseniz bazı sorularım olacak.
1-Motor devri ne için önemli motor devri daha düşük olursa üretilen voltaj daha fazlamı olur.?
2-Üretilen voltaj 2-5 V. arası değişiyor bunu ben 12V. bir aküye bağlasam şarj edebilirmiyim.

ŞEF ' Alıntı:
Malumunuz, rüzgar türbininde 1000 - 1500 devir elde etmek çok zor. Ancak redüktör aracılığı ile devri artırabiliriz, fakat bu seferde tork azalır. Onun için mümkün olduğunca az devirde çalışan motor kullanırsak rüzgardan daha çok faydalanırız.

sn. İlker sn.ŞEF motor devrinin neden düşük olması gerektiğini açıklamış

İlker ' Alıntı:
Şefim tekrar merhabağlar ben İlker
Şefim ben rüzgar gülünü yaptım. sadece led diyotu yakabildim.taktığım motor DC 12V. 3500 rpm bir motor bu deney için böyle bir motor bulabildim.
İzin verirseniz bazı sorularım olacak.
1-Motor devri ne için önemli motor devri daha düşük olursa üretilen voltaj daha fazlamı olur.?
2-Üretilen voltaj 2-5 V. arası değişiyor bunu ben 12V. bir aküye bağlasam şarj edebilirmiyim.

Forum istatistikleri

Konular
128,399
Kullanıcılar
450,291
Son üye
elifaras

Yeni konular

Geri