kafam iyice karıştı.

s.a arkadaşlar biz arkadaşla rüzgar türbini yapmaya karar verdik biliyorum kolay deil şimdi
biyerden bir alternatör bulduk ama 3 tane çıkışı var ne yapıcaz bi yardım edrseniz sevinirim

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bence bu konu için öğrenmeniz gereken çok eksiğiniz var bu kadar bilgiyi burda arkadaşlarımızdan elde edip anlayabilmenizde biraz zor bunun için biraz kitap kullanmanız daha doğru bir seçim olacaktır.

Öncelikle elektrik üreten makinaların (generatör) ve bu makinaların çalışma mantığından başlamalısınız. Kolay gelsin...

Son düzenleme:
Aleyküm selam ve rahmetUllah.
Bu jeneratör hakkıda uzmanlar bağlantılarıan bahsedebilir. Devir değişimine göre değişen sarım sayılı iki uçla bağlantılı jeneratör olabilir. Hiç bilgi alamasanız jeneratörü döndürüp uçlarında ölçüm yapabilirsiniz.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/alternatörde-devri-sabit-tutma.66053/

konusunda değişken devirli sistemlerde elektrik üretimini konuşmuştuk.
Hayırlı akşamlar.

Şayet elinizdeki bir dc. motor değilde gerçek bir alternatör ise 3 çıkışı olması normaldir.
Bu tip alternatörler dönerken vibrasyon olmaması için 3 fazlı yıldız olarak sarılır. Yıldız köprüsü içinde birleştirilmiş olup, dışarıya 3 kablo çıkar.

Şimdi sizin yapmanız gereken şey 6 adet diyot ile ya da 2 adet köprü diyotla doğrultup, bir + bir - çıkış almanız gerekecek.
Aşağıda her iki diyot için çizim var. Umarım işine yarar.

EDİT : Arkadaşlar, bilgisayarımda yüklü olan bir resimi nasıl yükleyeceğim konusunda yardım bekliyorum. Çoktandır yüklemediğim için unutmuşum.

Son düzenleme:
Bu motorun açık bağlantıları hangi devirde ne gerilim alabildikleri bu arkadaşların öğrenmesi gerekenler. Motor bilgi numaralarını araştırabilirler.
Hayırlı günler

Forum istatistikleri

Konular
128,487
Kullanıcılar
450,462
Son üye
Harbi49

Yeni konular

Geri