Kondansatör ve kapasitör arasındaki fark

Kandansatör ile kapasitör arasındaki fark nedir? İkisinden herhangi birini aratınca ikiside çıkıyor kapasitör elektriği kısa bir süre depoluyor kondansatörde DC yi AC ye çevirdiğini biliyorum ama neden isimlerini aratınca ikiside çıkıyor aralarındaki benzerlik tam olarak ne?
Elektrik konusunda biraz yeniyim.
Belli oluyordur herhalde...

kondanstör= Türkçe değil, kapasitör= Türkçe değil, sığaç Türkçe. yaşayan bir dilimiz var, dilimize yabancı dillerden giren ve söylenmesi en kolay şekilde girmiş ve dilimize uyarlanmış bir çok sözcük vardır.
kondansatörde DC yi AC ye çevirdiğini biliyorum
burasıda yalan.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kondansatör.151843/#post-1000547
buraya bak sığaç/kapasitör/kondanstör çeşitlerini tanı.

kondanstör= Türkçe değil, kapasitör= Türkçe değil, sığaç Türkçe. yaşayan bir dilimiz var, dilimize yabancı dillerden giren ve söylenmesi en kolay şekilde girmiş ve dilimize uyarlanmış bir çok sözcük vardır.

burasıda yalan.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kondansatör.151843/#post-1000547
buraya bak sığaç/kapasitör/kondanstör çeşitlerini tanı.
O zaman kondansatör ne işe yarıyor hocam
Çoğu yerde DCyi ACye çevirir diyor da

çocuk nerede çeviriyor bana bir devre göster. temelde iki çeşit kondanstör vardır. kutuplu olanlar dc sistemde kullanılır. kutupsuz olanlar ac sistemde kullanılır. doğrultma devresi diyot ile olur. dc den ac ye geçişte osilatör katı gerekir, bir tane transistör(mosfet) de kullanırsın. olay duruma göre sisteme göre güce göre değişir.

çocuk nerede çeviriyor bana bir devre göster. temelde iki çeşit kondanstör vardır. kutuplu olanlar dc sistemde kullanılır. kutupsuz olanlar ac sistemde kullanılır. doğrultma devresi diyot ile olur. dc den ac ye geçişte osilatör katı gerekir, bir tane transistör(mosfet) de kullanırsın. olay duruma göre sisteme göre güce göre değişir.
Haklısın üstad ben o kısmı kaçırmısım çocuk lafı ağır oldu sanki...

İkisi de ayni parçayı tarif ediyor, kondansatör ve kapasitör. İkisinden biri diğerinin yerine kullanılabilir.

DC'yi AC'ye çeviren bir inverterdir, bu konuda yanlış bir bilgiyi almışsınız. Ama şimdi şu var; inverterdeki elektrolitik kondansatörün kendisi doğrudan doğruya değil elektrolitik kondansatörün inverter gibi bir devredeki varlığında bir elektronik devre (köprü mosfetlerle ve diğer elektronik bileşenlerle) ile DC'yi AC'ye çeviriyorsa buna bir şey denemez, ama tek başına elektrolitik tipte olsun veya olmasın DC'yi doğrudan AC'ye bir kondansatör kesinlikle çeviremez, kesinlikle bu mümkün değildir.

Anahtarlama yapan transistör, mosfet, vb. bir elektronik elemana DC'yi AC'ye evirtebilmek (AC yapmak) için ve devreyi tamamlayacak olan diğer elektronik elemanlara mutlaka ihtiyaç vardır. Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,974
Son üye
umitseyhan

Yeni konular

Geri