Masaüstü bilgisayar anakart onarımı

mtatech

Üye
Merhaba,
Mini İtx anakartım arızalandı. (bildiğim kadarıyla direnç) bazı parçaları kısa devre olmuş halde. Durumu özetleyecek olursam kartın bazı fonksiyonları çalışmıyor (arka kısımda ki usb 3.0 girişleri gibi) . Günlük kullanımda çalışıyor, usblerde takınca bazen hata veriyor bazen sistem kitleniyor. Çok uzun aramalar sonucu kartın şemasını buldum. Arızalı parçaları boardview programı ile tespit ettim. Ama bu parçanın modelini/numarası/ne olduğu hakkında bilgim yok. Bu konuda yardımınızı istiyorum.
Ekte yüklediğim fotoğraflarda değiştirmek istediğim bir parçalardan birisi var. Terimlere aşina olmadığım için bilgi verecek kişinin daha basit bir şekilde anlatırsa gerçekten çok sevinirim.

Konu hakkında bilgi alabileceğim öğrenebileceğim bir kaynakta olur. Örnekle mainboard şeması nasıl "okunur" gibi bir şeye de razıyım.

(ekteki parça DP (display port) çipine gidiyor)

Ekli dosyalar

• Ek Açıklama 2023-08-26 221728.png
    Ek Açıklama 2023-08-26 221728.png
    19.3 KB · Görüntüleme: 29
  • Ek Açıklama 2023-08-26 221745.png
    Ek Açıklama 2023-08-26 221745.png
    96.3 KB · Görüntüleme: 27
Merhaba,
Mini İtx anakartım arızalandı. (bildiğim kadarıyla direnç) bazı parçaları kısa devre olmuş halde. Durumu özetleyecek olursam kartın bazı fonksiyonları çalışmıyor (arka kısımda ki usb 3.0 girişleri gibi) . Günlük kullanımda çalışıyor, usblerde takınca bazen hata veriyor bazen sistem kitleniyor. Çok uzun aramalar sonucu kartın şemasını buldum. Arızalı parçaları boardview programı ile tespit ettim. Ama bu parçanın modelini/numarası/ne olduğu hakkında bilgim yok. Bu konuda yardımınızı istiyorum.
Ekte yüklediğim fotoğraflarda değiştirmek istediğim bir parçalardan birisi var. Terimlere aşina olmadığım için bilgi verecek kişinin daha basit bir şekilde anlatırsa gerçekten çok sevinirim.

Konu hakkında bilgi alabileceğim öğrenebileceğim bir kaynakta olur. Örnekle mainboard şeması nasıl "okunur" gibi bir şeye de razıyım.

(ekteki parça DP (display port) çipine gidiyor)
USB 2.0 data uçlarını multimere ile diyot kademesinde empedanslarini ölç kırmızı prop şaseye deydir siyah probu data uçlarına deydir ölçülen sonuçlar birbirine yakın hatta aynı olması gerek
Birde direnç kademesinde aynı şekil ölç bunlarda birbiriyle aynı olması gerek,Tüm usb leri ölç bu sekilde

Moderatör tarafında düzenlendi:
USB 2.0 data uçlarını multimere ile diyot kademesinde empedanslarini ölç kırmızı prop şaseye deydir siyah probu data uçlarına deydir ölçülen sonuçlar birbirine yakın hatta aynı olması gerek

Birde direnç kademesinde aynı şekil ölç bunlarda birbiriyle aynı olması gerek

Tüm usb leri ölç bu sekilde
Hocam arızalı smd kond. ve direnç.leri buldum zaten. Ama arızalı parçaların özelliklerini bulamıyorum (servis manuelinden). İlk sorunum bu. Sonra bu parçaları nereden temin edebilirim onu bilmiyorum.

Bir kaç foto eklermisin kartın resimlerini
Hocam arızalı bir kaç smd kond. ve direnç var. bir kaç dediğim 10-12 adet. Bunların açıklamalarının anlamını bilmiyorum. Arkaplanı siyah olan fotoda arızalı parça, beyaz olanda parçanın açıklaması var. Diğer dokümanda ise açıklaması "LBC7 0.1u/4/X7R/16V/K" bu şekilde.

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2023-09-07 223613.png
    Ekran görüntüsü 2023-09-07 223613.png
    64.2 KB · Görüntüleme: 9
  • Ekran görüntüsü 2023-09-07 223623.png
    Ekran görüntüsü 2023-09-07 223623.png
    16.7 KB · Görüntüleme: 7
Foto istedim çünkü bazen insanlar Ferit beat ile kondansatörü karıştırıyor.anakartin ve sökülen parçaların resmi yokmu

Foto istedim çünkü bazen insanlar Ferit beat ile kondansatörü karıştırıyor.anakartin ve sökülen parçaların resmi yokmu
anladım hocam, işaretleyemedim ama üst kısımdan birde ortası siyah olan. smd lerin bazıları kısa devre gösteriyor.

Ekli dosyalar

• 20230825_145532.jpg
    20230825_145532.jpg
    398 KB · Görüntüleme: 12
Hocam arızalı bir kaç smd kond. ve direnç var. bir kaç dediğim 10-12 adet. Bunların açıklamalarının anlamını bilmiyorum. Arkaplanı siyah olan fotoda arızalı parça, beyaz olanda parçanın açıklaması var. Diğer dokümanda ise açıklaması "LBC7 0.1u/4/X7R/16V/K" bu şekilde.

Burada kısa özet geçeyim.

Aciklamanizda "LBC7 0.1u/4/X7R/16V/K" olarak geçen malzeme kondansator. Bu kondansatoru devre üzerinden söküp ölçün. Koşa devre ise bozuktur. Değeri ise 0.1 mikrofarad 16 volt. Ayni degerde kondansator alıp takabilirsiniz.

Elinizde kapasitemetre varsa iyi olur. Normal olcum aleti ile sadece kısa devremi diye kontrol edebilirsiniz. Ama kapasite dusumj varsa anlayamazsınız.

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,984
Son üye
riki35

Yeni konular

Geri