PC ile Çalışan HDD'yi DVR Cihazı Görmüyor

Eyong

Üye
Merhaba, herkese hayırlı günler.

DVR cihazım için yeni bir disk almıştım 1 TB, diski ilk geldiğinde cihaza takıp cihaz üzerinden formatlayıp kullanmaya başlamıştım.

Yaklaşık 6 ay kadar sonra disk hataları vermeye başlayınca diski garantiye göndermeyi düşündüm. Ama göndermeden önce de PC ile bir test etmek istedim, boşu boşuna kargo ile gidip gelmesin bir sıkıntısı yoksa diye.

PC bağlantılarını yapınca HD Tune, Sentiel vs ile diskin testlerini yaptım, hiç bir sorun gözükmüyordu, bad sektör de yoktu. Sonra Windows disk yönetimi ile diski biçimlendirip bilgisayarımda disk olarak da gördüm.

Hasılı kelam HDD bilgisayarda bir sıkıntı göstermediği için göndermedim garantiye, onlar da "bişeyi yok" diyip geri göndereceklerdi çünkü. Fakat bilgisayarda NTFS ile de eXFat ile de formatladım ama DVR cihazına geri takınca cihaz diski görmüyor, görse format atacağım ama görmüyor.

Bilgisayarda görünen ve çalışan diski DVR ile de görebilmem için ne yapmam gerekli?

Saygılar.

PC işletim sistemin nedir.
Disk formatında hangi bölümleme tablosunu kullandın.
Windows 10

Sürücü harfi atamadım, ayırma boyutu varsayılan, dosya sistemini hem NTFS hem de exFat olarak ayrı ayrı denedim.

Bölümleme tablosundan kastınız farklı birşey mi?

Windows 10

Sürücü harfi atamadım, ayırma boyutu varsayılan, dosya sistemini hem NTFS hem de exFat olarak ayrı ayrı denedim.

Bölümleme tablosundan kastınız farklı birşey mi?
Win 8 ve daha sonraki işletim sistemlerinde GPT (Guid Partition Table) kullanılmaktadır. HDD yi varsayılan olarak formatladığınızda GPT olarak formatlanacaktır.
https://www.tech-worm.com/disk-bolum-duzeni-nedir-mbr-ve-gpt-arasindaki-farklar-nelerdir/
Eğer HDD yi MBR olarak NTFS ile formatlarsanız muhtemelen DVR cihazınız görecektir.
NTFS, FAT, eXFAT gibi formatlama file sistem ile ilgilidir. Hem GPT hem de MBR disklerde bu tür file sistemler kullanılabilir.

Win 8 ve daha sonraki işletim sistemlerinde GPT (Guid Partition Table) kullanılmaktadır. HDD yi varsayılan olarak formatladığınızda GPT olarak formatlanacaktır.
https://www.tech-worm.com/disk-bolum-duzeni-nedir-mbr-ve-gpt-arasindaki-farklar-nelerdir/
Eğer HDD yi MBR olarak NTFS ile formatlarsanız muhtemelen DVR cihazınız görecektir.
NTFS, FAT, eXFAT gibi formatlama file sistem ile ilgilidir. Hem GPT hem de MBR disklerde bu tür file sistemler kullanılabilir.
O zaman diski Windows'un disk yönetimi ile değil de 3. parti farklı bir formatlama programıyla formatlasam sorun çözülür mü?

Önerebileceğiniz bir formatlama programı var mı acaba?

Teşekkürler.

Kayıt cihazının beslemesi yeterli gelmeyebilir. Önce yüksek akımlı bir adaptör ile deneyin. Cihaz üzerindeki 5 volt'u ölçün.

Kayıt cihazının beslemesi yeterli gelmeyebilir. Önce yüksek akımlı bir adaptör ile deneyin. Cihaz üzerindeki 5 volt'u ölçün.
Kayıt cihazını bilgisayar power supply ile besliyorum, o konuda bir şüphem yok.

O zaman diski Windows'un disk yönetimi ile değil de 3. parti farklı bir formatlama programıyla formatlasam sorun çözülür mü?

Önerebileceğiniz bir formatlama programı var mı acaba?

Teşekkürler.
Win 10 disk yönetiminde MBR format yapılabiliyor olması lazımdır.
Ancak bu konuda yeterli tecrübeniz yoksa en sağlıklı yöntem Win XP veya Win7 kurulu eski bir PC ile formatlayabilirsin.

Yine değiştirip deneyin. Kayıt cihazı başka bir hdd'yi görüyor mu? Benim cihazda benzer bir yıldırımdan kaynaklı hasar oluşmuştu. Cihaz üzerindeki 5 volt regülatörü yanmış patlamıştı. Sonra cihaz üzerindeki 12 volt çıkışından harici bir mini dc-dc mini regülatör ile 5 volt sağlamıştım. 5 volt yokken cihaz açılıyordu fakat hdd, fare, ethernet portu çalışmıyordu. 5 volt'u verince cihaz normale döndü.

Win 10 disk yönetiminde MBR format yapılabiliyor olması lazımdır.
Ancak bu konuda yeterli tecrübeniz yoksa en sağlıklı yöntem Win XP veya Win7 kurulu eski bir PC ile formatlayabilirsin.
MBR ayırma birimi olan 512 mbyte seçerek yeniden denedim, cihaza takıp bilgi veririm. Teşekkürler.
Yine değiştirip deneyin. Kayıt cihazı başka bir hdd'yi görüyor mu? Benim cihazda benzer bir yıldırımdan kaynaklı hasar oluşmuştu. Cihaz üzerindeki 5 volt regülatörü yanmış patlamıştı. Sonra cihaz üzerindeki 12 volt çıkışından harici bir mini dc-dc mini regülatör ile 5 volt sağlamıştım. 5 volt yokken cihaz açılıyordu fakat hdd, fare, ethernet portu çalışmıyordu. 5 volt'u verince cihaz normale döndü.
Şu an farklı bir hdd DVR üzerinde çalışıyor. Ama yine de denemek lazım farklı bir güç kaynağını, ne olur ne olmaz. Teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri