PC'ler ve teknolojik sohbetler.

Demek bu varyabl trimerler ile band başı ve sonu ayarlanıyormuş.Benim bayağ bir karıştı o zaman.Yamyam hocam ben bir başlık açsam orada çalışmayı yapabilir miyiz?Burada @ozgurece-TA3HGU ile olan çalışmanızı bölmek istemem.
Başlık altında gidersek daha iyi olur.
Ayarları kurcalanmış FM radyo.

@Mr_YAMYAM hocam dediğiniz gibi muayyenleri ince ayar yaptım. Mavi muayyen de iş tamamlandı. Şimdi çok güzel net ses var FM de. Çok temiz. Harika oldu. Ufak bir sorun var. ST. Size telefonda anlatırım.

Ekli dosyalar

• IMG_5042.JPG
    IMG_5042.JPG
    429.9 KB · Görüntüleme: 8
  • IMG_5043.JPG
    IMG_5043.JPG
    354.2 KB · Görüntüleme: 7
Son düzenleme:
@Mr_YAMYAM hocam STEREO ışığı ayarlanan istasyonlarda yanmıyor. İki istasyon arasında yanıyor. Ama yayın burada net olmuyor. Belirlenen frekanslarda STEREO yayını tam olarak alabilmek için hangi muayyen ile ayarlama yapacağız ? (Acelesi yok uygun bir zamanda çalışma yaparız)

Buldum buldummmmmmm. Şimdi oldu. VR101. Az sonra fotoğraf ekleyeciğim .
Bu aşağıdaki linkte Mr_YAMYAM hocam çok değerli bilgiler paylaşmış. Altın değerinde.

FM stereo tunerda radyo frekansı yanlış görünüyor

Ekli dosyalar

• IMG_5045.JPG
    IMG_5045.JPG
    358.6 KB · Görüntüleme: 9
  • IMG_5046.JPG
    IMG_5046.JPG
    300.3 KB · Görüntüleme: 9
  • IMG_5047.JPG
    IMG_5047.JPG
    332.1 KB · Görüntüleme: 9
  • IMG_5048.JPG
    IMG_5048.JPG
    301.6 KB · Görüntüleme: 7
Son düzenleme:
@Mr_YAMYAM hocam STEREO ışığı ayarlanan istasyonlarda yanmıyor. İki istasyon arasında yanıyor. Ama yayın burada net olmuyor. Belirlenen frekanslarda STEREO yayını tam olarak alabilmek için hangi muayyen ile ayarlama yapacağız ? (Acelesi yok uygun bir zamanda çalışma yaparız)

Buldum buldummmmmmm. Şimdi oldu. VR101. Az sonra fotoğraf ekleyeciğim .
Bu aşağıdaki linkte Mr_YAMYAM hocam çok değerli bilgiler paylaşmış. Altın değerinde.

FM stereo tunerda radyo frekansı yanlış görünüyor
Eline sağlık @ozgurece-TA3HGU 👍

Yamyam hocam SP'nin açılımı nedir?
1988 yılından beri bu açılımı bir türlü öğrenemedim.
Tek aklıma gelen SPEAKER kısaltması olup zaten hoparlör demektir.
Ancak bildiğim tek bir şey var ki SP hoparlörler günümüz hoparlörlere kıyasla (Ebat ve boyut olarak) son derece kaliteli ürünlerdir.

@Mr_YAMYAM hocam cihazın arkasında resimde görüldüğü gibi DIN yazan 6 pinli soket var. Bu ses girişi bağlantısı için olabilir mi ? Çünkü Ön panelde kırmızı okla işaretli DIN/PHONO yazan tek bir switch var.
Diğer sorum yeşil okla işaretli DNR switch nedir ? Ses filtresi olabilir mi ?

Ekli dosyalar

• IMG_5048.JPG
    IMG_5048.JPG
    361.1 KB · Görüntüleme: 7
  • IMG_5055.JPG
    IMG_5055.JPG
    173.4 KB · Görüntüleme: 6
  • IMG_5056.JPG
    IMG_5056.JPG
    215 KB · Görüntüleme: 7
@Mr_YAMYAM hocam cihazın arkasında resimde görüldüğü gibi DIN yazan 6 pinli soket var. Bu ses girişi bağlantısı için olabilir mi ? Çünkü Ön panelde kırmızı okla işaretli DIN/PHONO yazan tek bir switch var.
Diğer sorum yeşil okla işaretli DNR switch nedir ? Ses filtresi olabilir mi ?
DNR Dynamic Noise Reduction demektir. Özel bir gürültü engelleyici devredir. Eskilerde bazı cihazlarda kullanılırdı.
PHONO girişi ise LALE jaklarda kesindir. DIN girişinde phono mu yoksa LINE mı belli değil. Bunu anlamak kolaydır.
1 metrelik bir teli önce lale girişlerine bağlayıp duyulan ses şiddetine bakarız. Aynı teli din girişlerinden bağladığımızda ses aynı ise DIN jakı da PHONO dur. DIN da ses daha az ve dengeli geliyorsa burası LINE seviyesidir. Yani herhangi bir line AUX olarak kullanılabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,397
Kullanıcılar
450,282
Son üye
emrekrtd11

Yeni konular

Geri