Sensörlü tavan armatürü

Videonuzu izledim, bunun biraz daha anlaşılır olması için:
1. Osilaskop siinyalini giriş yok iken an alt seviye yerine bir üstteki tarama hizasını seçerseniz iyi olur, negatife kaçan bir şey varmı, ayrıca daha rahat görünür. (POSITION ayarı ile)
2. Devredeki en fazla seviyeyide mümkün olan üst seviyede gösterin. (VOLTS/DIV ayarı).
3.Dörtlü opampın biri, komparatör (karşılaştırma) devresidir, onun girişi hassasiyet ayarına diğeri sensör opamp çıkışına bağlıdır. (tabi, bunların hepsi tahmin) Bunları tesbit edin.
4. Osilaskobun 1. kanalı ile bir çıkışa bakarken diğer kanalı ile başka çıkışa bakın (ayını anda) Hatalı tetiklenme varmi onu anlarmak için.
5. LDR nin hangi çıkışta olduğunu ldr nin önünü açıp kapatarak test edin ve not alın. Ama bütün testler sirasında kapalı olsun (armatür sadece karanlıkta çalışıyor).
6. Genelde problem hareket sensöründen oluyor, onun çıkışı hiç hareket yokken tetikleniyormu? (ilgili opamp çıkışı) Onu tesbit edin.
Mesela gnd seviyeniz (Yeşil) +V seviyeniz, (Kırmızı veya turuncu)
Ölçtüğünüz voltaj seviyelerini yazın, söyleyin

Ekli dosyayı görüntüle 96390
Devreyi görebildiğim ve boyun fıtığımın izin verdiği kadarıyla çizdim biraz gelişi güzel oldu ama bağlantılar büyük oranda netleşti

Ekli dosyalar

• IMG_20230312_102349.jpg
    IMG_20230312_102349.jpg
    203.7 KB · Görüntüleme: 24
Ayrıca pır sensörünün bağlantısını kesince devre otomatik tetiklemiyor ve sensör yeni delirmek 0zereyim 😀

Ekran Alıntısı.PNG

arkadaşlar bu devrenin çalışma mantığını ayrı ayrı ( her opamp )anlatabilir misiniz şimdiden teşekkür ederim

Çizdiğiniz devredeki eksik bağlantıları tamamlarsanız ve ekteki gibi opampları göstererek bağlarsanız daha kolay anlaşılır.
Mesela:

1678963570035.jpg

Açılama istediğiniz devre oldukça benzeri:

Ekran Alıntısı2.PNG

Kardeş kafayı fazla yeme,zira zamanında (1990 senesinde Türkiyede PIR sensörü ilk üreten benim) ben kafayı çok yedim.
AG mehmet beyinde belirttigi gibi devrede iki adet yükselteç ve daha sonra comparator kısmı ile bu yükseltilen sinyalin belli bir bölgedeki salınımının sınırları aşmaşı durumunda ilgili opamp çıkışı sinyal üretiyor.
En basitinden yapabileceginiz hassasiyet ayarı comparator kısmındaki dirençlerle oynamak.
Yukardaki devrede gösterilen 7 nolu bacagı ölçü aleti ile sensör herhangibirşeyi görmüyorken ölçün.
Bu voltajın opampın 10 ve 13 nolu bacaklarındaki voltaj seviyesinin ortasında olması gerekir.Eger degilse R12 R13 R14 dirençleri ile küçük oynamalar yaparak ortalamaya çalışın.
Algılama oldugu anda bu üst limit veya alt limit aşıldıgında ilgili opamp çıkış verir.
Çok cuzi algılamalarda(parazit vs) çıkışı köreltmek için bir adet direnç ve kondansator ile çıkışa filtre yapabilirsiniz.Bu sayede kondansatör dolana kadar çıkış vermeyecek ve küçük parazitleri pas geçmiş olacaksınız.
Bu sensörler eskiden tüpcülerin kullandıgı telsizlerden bile etkilenebiliyor.Yakınında manyetik alan oluşturabilecek şeylerin olmaması gerekir.Besleme kısmındaki kondansatörün kapasitesini sıgdırabildiginizce yükseltin(2200Uf gibi),hatta bir adette 100nf parelelleyin.
Ben bu sorunu çıkış filtresi ve kondansatör ile çözmüştüm.(Alarm sisteminin sensörü olarak kullanıyordum)
Kolay gelsin,başarılar.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,962
Son üye
Emrullah t

Yeni konular

Geri