Sizde'de böylemi ?

ankis

Katılımcı Üye
bnm cnc de oncesinde boyle değildi ama son 2 3 aydır mesela rulman oturtacagım yatak açıyorum 10 mm kalınlığında alüminyuma.. yuva acıldıkdan sonra ustten 4 5 mm sine rulman rahat giriyor ama alttaki boslukda çap daralıyor sanırım ve içine oturmamaya başladı... bu sekilde açılan pocketda kesici uç 10,5 mm kadar dalış ile açtırıyordum.. bu sorunla karşılaştıkdan sonra dallma derinliğini 12mm ye çıkarttığımda alt ve ust çap hemen hemen aynı olduğu için rulman oturuyor yuvasına; acaba diyorum kesici uc esnememi yapıyor kesici boyu 17 mm toplam boyu 38 mm .. cokda uzun değil ama sizdede boyle uctan kaynaklanan bir esneme varmı? yoksa sorun collet de içindeki aparattanmı kaynaklanıyor... aklıma x ve z eksenini sokup baştan montajlamak yada çelik profilden köpru yapmak geliyor boyle devam ederse..

10mm kalınlığındaki aluminyumu bir kere de mi dalıyorsun anlamadım ??
10mm parça kesiceksen neden 17mm doc boyu olan bıçak kullanıyosun ki ?
ucun çapı kaç ?? ve hss mi karbür mü?

3,175 mm karbür uç ile dinamik kesimle tek dalışta içini boşalttıkdan sonra 1 mm lik dalışlar ile counter geciyorum .. 11 kez ... alt çap'ın ust capdan dar oldugunu görünce ucu 12 13 mm lik contur derinliğinde 1 mm lik dalışlarla geçince alt ust çaplar yakın oluyor.. bu olsa olsa esneme olabilir ... belki uclar kalitesizdir... lakin plexiglasda bile aynı sorun oluyor

şunları unutmamak lazım;
uç ne kadar uzun o kadar esneme,
uç ne kadar ince o kadar esneme,
kesilen materyal ne kadar sert uçta o kadar esneme

birde 10mm keseceğiniz materyali 17mm lik kesme kapasitesi olan uç ile kesmemeye özen göstermek lazım

zaten 3.175mm çapı olan uç maks 8mm doc ölçüsü olması daha iyidir. yoksa her türlü esner.

bu tür şeyleri dikkate alarak planlama yaparsanız daha düzgün daha proff sonuçlar elde edersiniz.
kaba işlem ince işlem ve finish i de unutmayalım.

Forum istatistikleri

Konular
128,390
Kullanıcılar
450,276
Son üye
ESENBEL

Yeni konular

Geri