Tüketim ayda 500 kW nasıl artabilir?

Carpathia

Üye
Merhabalar herkese, öncelikle bu yazışma ortamını sunan, yöneten ve yorumlarıyla katkı sağlayan herkese teşekkür ederim.

İçinden çıkamadığım bir durum var; 2016’da inşa edilen 10 katlı binamızda apartmana ait 2 saatimiz var: 1) Asansör 2023 ortalama 6 kw / gün gelirken bu yıl 6,5 geliyor. Normal karşılıyorum. Ancak 2) Merdiven 2023 ortalaması 13,5 kw iken Aralık’tan itibaren günde 30 kw çekmeye başladı.

Aralık ayında asansörümüz bozulmuş ve kontaktör değişmiş, hidroforumuz da membran patladığı için 10 gün kesintisiz çalışmıştı, yüksek tüketimi bunlara bağlamıştım. Ancak Ocak Şubat ve Mart da böyle yüksek gelince, 186’dan sayaç ölçümü için talep açtım. Sayacı Salı günü götürdüler fakat yerine takılan (idareten sanırım) sayaca baktığımda, o da günde 28 kw ölçüyor. 2 saniyede 1 w artıyor (noktadan sonraki 3.basamak watt sanırım).

Apartmanda değişen hiçbirşey yok, hatta birkaç ampul patladığı için dış aydınlatmayı kapadık. Sistemde, güvenlik kamerası, 3 adet otopark kapı motoru, hidrofor (3 aydır devreye girmesi gerekmedi), otoparktaki florasanlar (sensörlerle) var.

Geçmiş dosyalara baktığımda, benzer sorun 2022 Ocak ayında da başlamış günde 13 kw’den 30 kw’ye çıkıp, Mayıs ayında normale dönmüş. 2023 (kış ayları da dahil) sorunsuz, ayda ortalama 400 kw ölçülürken, Aralık’ta 950 kw ölçülmeye başlıyor.

Bodrum kattaki garajımızda duvarda siyah 3’lü prizler var; fotoğrafını eklediğimin üst çaprazındaki pis su giderimiz patlamış ve oraları su fışkırmıştı. Prizin içi paslı gibi görünüyor; problem bu olabilir mi?

Ek bilgi: Fotoğrafını eklemeye çalıştığım panodan uğultulu bir ses geliyor. Üstteki şalterlerin hepsini kapadığımda (garaj ve dış aydınlatma sanırım), sayaç aynı hızla dönmeye devam ediyor. Merdiven yazan birbirine bağlı şalterleri kapadığımda, sayaç kapanıyor ve jeneratör devreye giriyor. Alttaki büyük anahtara dokunmaya da korktum açıkçası. (Hidroforun şalterlerini -foto yükledim- kapayınca da saatin dönme hızı düşmedi).

Yardımlarınız ve yönlendirmeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

IMG_1054.jpeg

IMG_1069.jpeg

IMG_1066.jpeg

IMG_1062.jpeg IMG_1063.jpeg IMG_1057.jpeg

IMG_1065.jpeg

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Tahminim jeneratör üzerindeki ısıtıcı bu tüketime neden oluyor. Bi onu kontrol ettirin.

Bir de binada dalgıç pompa var mı? Bizde önceki sene dalgıçın flatörü patlamıştı da birkaç gün kuyudaki suyu ısıtmıştı. Bu da sarfiyata yansımıştı.

Jeneratörün her ay bakımı yapılıyor; teknisyen arkadaş geldiğinde baktırayım teşekkür ederim.
Dalgıç pompa var; asansörün altı su dolduğu için kuyu açtırıp pompa koyduk. Buna da baktırayım, çok teşekkürler kıymetli yorumlarınız için.

Merhabalar herkese, öncelikle bu yazışma ortamını sunan, yöneten ve yorumlarıyla katkı sağlayan herkese teşekkür ederim.

İçinden çıkamadığım bir durum var; 2016’da inşa edilen 10 katlı binamızda apartmana ait 2 saatimiz var: 1) Asansör 2023 ortalama 6 kw / gün gelirken bu yıl 6,5 geliyor. Normal karşılıyorum. Ancak 2) Merdiven 2023 ortalaması 13,5 kw iken Aralık’tan itibaren günde 30 kw çekmeye başladı.

Aralık ayında asansörümüz bozulmuş ve kontaktör değişmiş, hidroforumuz da membran patladığı için 10 gün kesintisiz çalışmıştı, yüksek tüketimi bunlara bağlamıştım. Ancak Ocak Şubat ve Mart da böyle yüksek gelince, 186’dan sayaç ölçümü için talep açtım. Sayacı Salı günü götürdüler fakat yerine takılan (idareten sanırım) sayaca baktığımda, o da günde 28 kw ölçüyor. 2 saniyede 1 w artıyor (noktadan sonraki 3.basamak watt sanırım).

Apartmanda değişen hiçbirşey yok, hatta birkaç ampul patladığı için dış aydınlatmayı kapadık. Sistemde, güvenlik kamerası, 3 adet otopark kapı motoru, hidrofor (3 aydır devreye girmesi gerekmedi), otoparktaki florasanlar (sensörlerle) var.

Geçmiş dosyalara baktığımda, benzer sorun 2022 Ocak ayında da başlamış günde 13 kw’den 30 kw’ye çıkıp, Mayıs ayında normale dönmüş. 2023 (kış ayları da dahil) sorunsuz, ayda ortalama 400 kw ölçülürken, Aralık’ta 950 kw ölçülmeye başlıyor.

Bodrum kattaki garajımızda duvarda siyah 3’lü prizler var; fotoğrafını eklediğimin üst çaprazındaki pis su giderimiz patlamış ve oraları su fışkırmıştı. Prizin içi paslı gibi görünüyor; problem bu olabilir mi?

Ek bilgi: Fotoğrafını eklemeye çalıştığım panodan uğultulu bir ses geliyor. Üstteki şalterlerin hepsini kapadığımda (garaj ve dış aydınlatma sanırım), sayaç aynı hızla dönmeye devam ediyor. Merdiven yazan birbirine bağlı şalterleri kapadığımda, sayaç kapanıyor ve jeneratör devreye giriyor. Alttaki büyük anahtara dokunmaya da korktum açıkçası. (Hidroforun şalterlerini -foto yükledim- kapayınca da saatin dönme hızı düşmedi).

Yardımlarınız ve yönlendirmeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyayı görüntüle 106751

Ekli dosyayı görüntüle 106752

Ekli dosyayı görüntüle 106759

Ekli dosyayı görüntüle 106754 Ekli dosyayı görüntüle 106755 Ekli dosyayı görüntüle 106756

Ekli dosyayı görüntüle 106758

Toprak koruması ana tmş de yoksa yada dağıtım panosunda kaçak akım yoksa toprağa akan akımları sayaç tüketim olarak yazar. Hassas bir kaçak akım pensampermetresi yada normal pensampermetre ile ana girişten 3 faz ve nötürü içine alacak şekilde ölçüm alın eğer akım değeri veriyorsa sistemde toprağa akan yük var demektir. Bu akım yalıtım sorunu nedeniyle tesisatınızda ve kablolarınızdan da kaynaklanabilir.

Son düzenleme:
Merdiven sayaç altında kaçak akım rölesi göremiyorum .

2024-04-06 23.51.23.png

Diğer sistem bilinmiyor . ( alt foto merdiven kaçak akım rölesi ile ilğisi varmı ? )

1111f.png

Son düzenleme:
Tahminim jeneratör üzerindeki ısıtıcı bu tüketime neden oluyor. Bi onu kontrol ettirin.
Merhaba dostum, teknisyeni beklemeden jeneratör odasına indim. Mazot deposundan çıkan parça (ısıtıcı sanırım) çok sıcaki, sürekli çalışıyor, o parçadan çıkan hortum ateş gibi elimi 1-2 saniye zor tuttum. Yorumlarınız için çok teşekkürler.

Her ay Bakım yaptırıyoruz, bu nasıl gözden kaçar 4 aydır anlamadım. Ortam sıcaklığı yaklaşık 15 derece; çalışmasına gerek var mıdır? Bu arada manuel moda almayı denedim kitapçığa bakım (jeneratörümüz Aksa) ama ısıtıcı hala çalışıyor. Bunu nasıl kapatabilirim?

Ayrı sigortası olmalı.Sadece onu beslediğinden eminseniz,indirebi-
lirsiniz.Termostatı arızalı ise,onuda
değiştirmeniz gerekir.O tip ısıtıcılar-
da,termostat,reziztansa monteli
olabilir.

Ayrı sigortası olmalı.Sadece onu beslediğinden eminseniz,indirebi-
lirsiniz.Termostatı arızalı ise,onuda
değiştirmeniz gerekir.O tip ısıtıcılar-
da,termostat,reziztansa monteli
olabilir.
İçteki panelde 5 sigorta vardı, 1 tanesi ısıtıcıyı kapadı, saatin dönüşü de yavaşladı. Umarım başka bir şeyi beslemiyordur; probleme yol açmaz. Yardımlarınız için tekrar teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,303
Kullanıcılar
450,142
Son üye
efe_2.0s

Yeni konular

Geri