Tek linyeden tek cihaz beslerken 16A yeterli midir?

Günaydın değerli ustalarım, sizlere daha öncesinde de sigorta seçimi konusunda danışmıştım. Dün sigortaları sipariş ettim hepsini B16 olarak. Ancak içime kurt düştü fırın, bulaşık makinesi ve çamaşır makinesi konusunda. Bu cihazların hepsinin kendi bağımsız linyesi var. Merak ettiğim konu 16 Amper bağımsız linyeler bu cihazları beslemeye yeter mi? Yoksa 20 amper mi gereklidir?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Günaydın değerli ustalarım, sizlere daha öncesinde de sigorta seçimi konusunda danışmıştım. Dün sigortaları sipariş ettim hepsini B16 olarak. Ancak içime kurt düştü fırın, bulaşık makinesi ve çamaşır makinesi konusunda. Bu cihazların hepsinin kendi bağımsız linyesi var. Merak ettiğim konu 16 Amper bağımsız linyeler bu cihazları beslemeye yeter mi? Yoksa 20 amper mi gereklidir?

Aklınızda kaldı ise pensampermetre ile ölçüm yapılıp aklınızda ki sorunu cevabını bulmuş olursunuz.

16A B tipi sigorta yeterlidir.
Makinanın watt değerlerinde hesap edilebilir veya makinanin kablo kesitiden .hesap edilebilir.
20 amper fazla gelir.

Kolay gelsin sağlıcakla.

Aklınızda kaldı ise pensampermetre ile ölçüm yapılıp aklınızda ki sorunu cevabını bulmuş olursunuz.

16A B tipi sigorta yeterlidir.
Makinanın watt değerlerinde hesap edilebilir veya makinanin kablo kesitiden .hesap edilebilir.
20 amper fazla gelir.

Kolay gelsin sağlıcakla.
Tamamdır B16 kullanacağım. Çok teşekkürler yanıtlarınız için. İyi günler dilerim. @paskomya

B 16 tek cihaz için fazlasıyla yeterli. 2-3 cihaz dahi çalıştırır. Tabi bu sigorta için iyi bir şey değil, zamanla arıza yapabilir.

2 adet kettle, tost makinesi ve ızgarayla toplamda 6900 watt civarı B 16 sigortayı açtırmak kolay olmadı. Gönül rahatlığı ile alıp takabilirsin zaten doğrusu da bu.

Makineler 10 amper civarı bir akım çekiyor ve bunu sürekli şekilde yapmıyorlar.

2,5luk linyelere 25 amper sigorta takanlara allah akıl fikir versin diyorum.
2 kat 25 amper tek faz sigortadan besleniyor, bir gün açar mı acaba çok merak ediyorum. :) (Son fatura 818 lira, 390kw)

Son düzenleme:
B 16 tek cihaz için fazlasıyla yeterli. 2-3 cihaz dahi çalıştırır. Tabi bu sigorta için iyi bir şey değil, zamanla arıza yapabilir.

2 adet kettle, tost makinesi ve ızgarayla toplamda 6900 watt civarı B 16 sigortayı açtırmak kolay olmadı. Gönül rahatlığı ile alıp takabilirsin zaten doğrusu da bu.

Makineler 10 amper civarı bir akım çekiyor ve bunu sürekli şekilde yapmıyorlar.

2,5luk linyelere 25 amper sigorta takanlara allah akıl fikir versin diyorum.
2 kat 25 amper tek faz sigortadan besleniyor, bir gün açar mı acaba çok merak ediyorum. :) (Son fatura 818 lira, 390kw)
Elektrik İç Tesisler Yönetmeliği gereği böyle yüksek güçlü cihazlara(Çamaşır mak. bulaşık mak. vb.) tek sigortadan besleyemezsiniz ve yanlış bir şeydir. Ondan dolayı tek linye ve tek sigorta olmalıdır.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,303
Kullanıcılar
450,143
Son üye
lojis

Yeni konular

Geri