Teknik eleman bu kadar ucuz mu?

Arkadaşlar iş ne işverende nede teknik elemanlarda bu işi organize etmesi gereken kurum devlettir. Herşey devletten beklenmez ama toplumsal kurallar, yetkilendirme ve denetleme beklenmesi gerekir. Devlet teknik elemanına değer verilecek şekilde korusa örneğin kaç voltta yada hangi durumlarda hangi tip yeterlilik belgeleri ile eleman çalıştırılmasını bir yönetmelik ile net bir şekilde ortaya koysa aksini yapanlarada ceza verse piyasada teknik eleman açığı emin olun var. İstediğimiz değeri ve parayıda o zaman rahatlıkla alırız. İşveren aynı iş yapıldıktan sonra tabiki daha ucuz iş gücü arayacak onca firma neden çin e gidiyor işvereni suçlamak yanlış. Teknik eleman neden ucuza çalışmak zorunda kalıyor çünkü onun yapmam dediğini yapacak belgesi yada gerekli yeterliliği olmayan mutlaka piyasada var denetleyende yok. Mesele yok... Devlet bu işi organize etmeden bu iş çözülmez. Bir örnek vereyim ben grundig de bir bölgenin teknik servis müdürlüğünü yaptım yaptığımız eleman incelemelerinde bir teknik serviste yaklaşık 12 elemanın ki bunlar elektrik elektronik yetkili servis elemanı olarak çalışıyorlar 2 yada 3 tanesi belgeli elektrikçi elektronikçi. marangozluktan gelme adam bile vardı içlerinde bu nasıl iş dedim dediler torpili var ona dokunma , bir tanesi fırıncıymış daha önceden bunu kim aldı işe yahu dedim dediler felanca müdürün akrabası .... bu işler böyle dönüyor malesef...

En büyük eksikliğimiz, şahsen ben, herhangi bir meslek odasına kayıtlı değilim, (teknikerim), mühendislerde olduğu gibi, etkin olmalıyız, mesala tmobb galiba bir mühendise verilmesi gerken asgari ücretleri belirliyebiliyor, şu fiyatta aşağı kabul etme vs. bu şekilde gidilmediği sürece herkes insanı bedavadan ucuz çalıştırmak ister, elektrikçiye mekanikçi işlerini yıkmaya çalışıldığı bir dönemde tek yol bu, odanın belirlediği fiyatları resmi olarak talep edebilecek konuma gelmeliyiz....

arkadaşlar teknik eleman piyasada çok fazla değil burada belirttiğiniz gibi ne olursa yaparım mantığıyla giden birçok kişi var ve piyasada avrupa standartlarında elektrik işi yapan kaç firma görebiliyorsunuz işletmelerde özellikle ucuz çalıştırma mantığı hakim olduğu için iş kazalarının önüne geçilemiyor ve nitelikli teknik elemanlar boşta kalmaktadır.Buyüzden herzaman istediğimiz standartlarda iş bulamıyoruz.Teknik eleman işletmenin kalbidir işletmeler bunu bildikleri halde risk alarak her işi yaparım diyen ucuz maliyetli elemanı seçmekte ve kayıpları daha fazla olmaktadır gerçek budur 2x2=4 dür...

benimle birlikte işbaşı yapan mühendis. 3500-4000 lira alıyor ben 1100 lira alıyorum ben de teknikerim. dışarıda sıra bekleyen bir sürü mühendis var. fakat onlara bak kardeş dışarısı adam dolu sana 4000 lira veremem demiyor işveren bol keseden dağıtıyor. teknikere gelince yok...

suç hep işverenlerde değil onların işletmelerini yönetmesi için koyduğu müdür yalakaları onlar fabrikayı işçi maliyetlerini azaltsınlar diye yapmıyacakları yokyur.patronların çoğu teknisyeni ne maaş alır çoğu bilmez .

Teknik eleman mutlaka farklıdır ama iş verenlerin işine öyle geliyor.Son zamanlarda moda oldu eşit maaş .

suç hep işverenlerde değil onların işletmelerini yönetmesi için koyduğu müdür yalakaları onlar fabrikayı işçi maliyetlerini azaltsınlar diye yapmıyacakları yokyur.patronların çoğu teknisyeni ne maaş alır çoğu bilmez .

nasıl patron o ya. elemanının kaç para maaş aldığını bilmez mi :D patron olarak hisse senedi sahiplerini kastediyorsan konu yeri zaten burası değil

Ben 30 yaşındayım 7 yıllık teknikerim.

ben size yasadıgım bir olayı anlatayım. eski calıştıgım iş yerinde bir gün Bakım müdürünü sıkıştırım zam istedim ( fakat o günde gece vardıyasındaki 1 mühendis ve 1 teknisyen arkadasım arızayı 2-3 saat ugrasmalarına bulamamışlar ben vardiyayı alır almaz arıza ya gittim arıza 10-15 dakika içinde tamam) bu cesaretle yanına gittim zam istedim.ilk istedimde benden vazgecemeyeceğini bunun halledecegini söyledi.zaman geçti tık yok . bir süre sonra tekrar kapısını caldık beyefendinin tamam genel müdürle görecegini söyledi. birkac gün sonra sordugum da banan verdiği cevap işte kapı dedi.biz bu cevap istinaden iş buldum istifa ettim . fakat genel müdür istifa mı kabul etmedi.beni yanına cagırdı o gün için randevu aldık genel müdürle görüştüm bana bakım müdürü benim yanıma geldi fakat sana zam konusunu bana açmadı aksine beyefendi kendine zam istemiş dedi . biz genel müdürden sağolsun o günün şatlarında 175 tl kopardık. ama gel gelelim bakım müdürü ile aramız acıldı. calışma huzurumuz kalmadı.istenise oluyor.biraz anlayışlı bölüm müdürü lazım. NOT merak edenler için söyliyeyim ben ayrıldıktan 2 ay sonra bakım müdürü sepetlediler.

10 yıl piyasada otomasyon işleriyle ilgili işlerde çalıştıktan sonra anladımki her zaman bu işi yapacak birileri var ben gitsem başkası yapar sağlam bir dayım yok hiç bir partiye üye değilim cemaatlerlede aram yok anladım ki köye gidip hayvancılık yapmalıyım sistem artık beni buna sürüklüyor

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,307
Kullanıcılar
450,145
Son üye
sukruseker

Yeni konular

Geri