Ustalık bu mudur?

sıfırdan bır fabrıkayı ve panoları projelerı varsa ve patronunda malı durumu ıyıyse cok guzel normlara uygun sekılde yapmak kolaydır
ama..
fabrıkayı kuruyorlar her ay yenı bır makına ılave edılıyor yer yok hesap kıtap yok cek kabloyu ver enerjıyı
bızlerde boyle buyuk tesısler proje malı destek guzel ıscılık
panoların dagınıklıgı ıse projesı olmayan makına ve panolar
artı projeye bakmayı gururuna yedıremeyen galıba ustalar sonuc bu
projeye baksan nıye kablo takıbı yapasınki
numaralama yok renk kodu desen yok nasıl arıza bulunacak
hala projesı verılmeyen yenı panolar gelıyor önümüze hadı bız buluyoruz yenı nesıl ne yapacak
plc panosunda kablo kanaldan cıkarılırmı
nasıl mantık
ustalara da fazla yuklenmeyın boyle basa ...
ne yapsınlarkı
arkadasların cogunun fıkırlerıne katılıyorum
kolay gelsın ve allah cumlemızı korusun

sadece bunlar değil hala mavi rengi nötür yapmayıpta faz olarak kullanan linye sigortaya nötür girenler bile var inat ediyorum nötür mavidirr mavi mavi amvi

gerçektende yazıklar olsun arkadaşlar piyasada bunun gibi adamlar iş yapıyorya helal olsun arkadaşlar bizim insanımız ucuz olsunda ne olursa olsun diyor böyle insanlara iş yaptırmıyacaksanız

sadece bunlar değil hala mavi rengi nötür yapmayıpta faz olarak kullanan linye sigortaya nötür girenler bile var inat ediyorum nötür mavidirr mavi mavi amvi

Bunu hepimiz biliyoruz da sn. yavuz31 arkadaşım.
İçinde kahverengi, siyah, mavi ve sarı-yeşil kablo bulunan antigron kabloda hangi rengi nötr yaparsınız.
Sarı-yeşili nötr yaparım derseniz bu da toprak rengi, ne edeceğiz şimdi.

amatör olarak bilgisayar modifikasyonu yapanlar bile, bu kabloları nasıl bir arada toplar, göze hoş bir görüntü meydana getiririz diye uğraşıyorlar. hal böyleyken bir elektrik teknisyeninin veya mühendisinin, bu kadar baştan sağma bir iş çıkartmasını yadırgıyorum.

arkadaşlar ben soğuk hava deposu panolarını ve kompanzasyon panoları yaptım oraya bakabilirsiniz ustanın ustalığını işi belli eder

Bunu hepimiz biliyoruz da sn. yavuz31 arkadaşım.
İçinde kahverengi, siyah, mavi ve sarı-yeşil kablo bulunan antigron kabloda hangi rengi nötr yaparsınız.
Sarı-yeşili nötr yaparım derseniz bu da toprak rengi, ne edeceğiz şimdi.

Sayın ŞEF
Sanırım sıkıntı doğru işe doğru kablo seçmemekten kaynaklanıyor.Fabrika için 4x1,5 ve4G1,5 kablo sipariş ettim.Satıcılar farkı ne diye sordular.Yani adam parayı kap ama birşey öğrenmeci
Bu sıkıntıyı yaşayan sadece ben olamam.Bu yüzden tüm meslektaşlarımızın standartları bilmesi gerekir.Renk hatası yüzünden ölen olmasa bile hastanelik olanları gördüm.
4x kabloda sarıyeşil renk yoktur.(genellikle siyah kahve gri mavidir.Mavi nötr içindir.güç kablosu olarak kullanılamaz)
4G kabloda ise 4. renk sarıyeşildir.(sarıyeşil toprak içindir.Nötr olarak kullanılmaz)
renkler ve kablo tipleriCE standardına göredir.Ülkemiz bunları ulusal standart kabul etmiştir.

Forum istatistikleri

Konular
128,246
Kullanıcılar
450,054
Son üye
Kupra040822

Yeni konular

Geri