Mach3 Kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Senin gibi acemilerin onayı ile olmuyor bu işler.

" Hıh şimi odu baba " , duymadan olmaz.
Görelim yeni videoları.
Bu arada , kız babalarına hürmetler...
allah analı babalı buyutsun.olmayanlarada versıiiinnn.amiiiinn.

MachXX konusunda ÜCRETSİZ (bazıları ücret karşılığında olur deselerde onlara inat ÜCRETSİZ ) hertürlü destek verebilirim, sürücü ayarları kullanımı, Vbasic kodlamaları gibi
mehmetkose Hassasiyetin için teşekkürler:) Biz zonguldak karaelmas üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği son sınıf öğrencisiyiz. elimizde bir tane mini cnc tezgahı var. mach3 programı ile çalışıyor. biz bu makinaya pcb kart kazıtmak istiyoruz. proteus adlı bir elektronik kart çizim programından dxf uzantılı çıktı alıyoruz. ancak bu çıktıyı mach3 programına attığımızda makina saçma şeyler çiziyor. acaba özel bir ayarı falan mı var.bu konuda yardımcı olursanız çok seviniriz.Bu bizim bitirme projemiz:)

mehmetkose Hassasiyetin için teşekkürler:) Biz zonguldak karaelmas üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği son sınıf öğrencisiyiz. elimizde bir tane mini cnc tezgahı var. mach3 programı ile çalışıyor. biz bu makinaya pcb kart kazıtmak istiyoruz. proteus adlı bir elektronik kart çizim programından dxf uzantılı çıktı alıyoruz. ancak bu çıktıyı mach3 programına attığımızda makina saçma şeyler çiziyor. acaba özel bir ayarı falan mı var.bu konuda yardımcı olursanız çok seviniriz.Bu bizim bitirme projemiz:)

Ares den aldığınız dxf veya Gerber (aslında RS274 veya RS-274X) formatında bir çıktıdır. RS274 başlangıçda fotoplotterlar için geliştirilmiş bir formattır. Bunu çizerseniz PCB'nin şeklini görürsünüz.

Öncelikle gerberi dosyayı makinanızın özellikleri, kazıma ucunuzun kalınlığı gibi parametrelerle CAM prosesinden geçirmeniz gerekli.

CAM işleminde yapılan ise basitçe anlatırsak, gerberi çizip, bakır yolların outline şeklini belirledikten sonra uç kalınlığınıza göre, ucun geçeceği yerleri bakırdan biraz uzaklaştırarak (en az uç kalınlığının yarısı kadar) kazıma ucunun geçeceği yolları hesaplamak ve hesap sonucunu G-code formatında yazmak denebilir.
Bundan sonra G-Code veya NC code formatındaki veriyi ise mach3 ile işleyebilirsiniz.

Son düzenleme:
Ares den aldığınız dxf veya Gerber (aslında RS274 veya RS-274X) formatında bir çıktıdır. RS274 başlangıçda fotoplotterlar için geliştirilmiş bir formattır. Bunu çizerseniz PCB'nin şeklini görürsünüz.

Öncelikle gerberi dosyayı makinanızın özellikleri, kazıma ucunuzun kalınlığı gibi parametrelerle CAM prosesinden geçirmeniz gerekli.

CAM işleminde yapılan ise basitçe anlatırsak, gerberi çizip, bakır yolların outline şeklini belirledikten sonra uç kalınlığınıza göre, ucun geçeceği yerleri bakırdan biraz uzaklaştırarak (en az uç kalınlığının yarısı kadar) kazıma ucunun geçeceği yolları hesaplamak ve hesap sonucunu G-code formatında yazmak denebilir.
Bundan sonra G-Code veya NC code formatındaki veriyi ise mach3 ile işleyebilirsiniz.

cevap için çok teşekkür ederim.makina bilgim o kadar yüksek değil. biraz daha sade bir dille anlatabilir misiniz yapmam gerekenleri:)

rica ederim arkadaşım, elimizden gelen ne ise yadımcı oluruz herzaman, bu sırf benimle sınırlı değil benden de bilgili herbiri birbirinden değerli birçok arkadaşım bilgilerini burada tamamen faydalı olmak amacı ile paylaşır, probleminize gelince; gerber çıktısı alırken mm. yada inç seçimine dikkat ederek sadece DRILL i işaretleyip export edelim, export ettikten sonra çıkan drill.txt dosyasını mach3 te kullanacağız, uzantısı .txt diye şaşırmayın, çünkü sonuçta içerisinde G kodları var ve bunu mach3 okur... eğer yinede sonuca ulaşamaz iseniz bildirin yine bakalım sorun nerede...??? kolay gelsin..

Merhaba arkadaşlar, aslında konuyla tam olarak alakalı değil ama, burada hobby cnc ile uğraşan çok kişi olduğu için sorumu buraya soruyorum. Sorum şu, cnc tezgahlarınızda kullandığınız step motorlar kaç voltluk. Eğer kullandığınız motorların etiket bilgilerini
burada paylaşırsanız çok memnun kalırım. Bu konuyu baştan sona okudum ve forumada baktım ama bu soruma cevap bulamadım. Şimdiden teşekkürler...

cevap için çok teşekkür ederim.makina bilgim o kadar yüksek değil. biraz daha sade bir dille anlatabilir misiniz yapmam gerekenleri:)

Eğer sadece delik delmek istiyorsanız yapılacakları mehmetköse yazmış. Excellon dosyasında delik koordinatları olduğu için mach3 ile bunu işleyip delikleri uygun matkap ucu ile delerseniz istediğiniz olur.

Ama her boy matkap ucunuz yok ise deliği bir ufak boy uç ile açıp deliği spiral-dairesel hareketlerle büyütüp istenen çapa getirmek isterseniz bunu mach3 yapıyormu açıkçası bilmiyorum. Ama aşağıda bahsettiğim program yapıyor.
Her ne kadar konu MACH3 olsada mach3 konusunda ki bilgim sınırlı.

Mesajınızda yazdığınız gibi sadece delikleri delmek değilde PCB'yi kazımak istiyorsanız, Daha önce yazdığım gibi gerber dosyası size sadece PCB'nin outline şeklini verir. Üstelik büyük bir parçayı çizerken çeşitli daha ufak aperture lar kullanarak bunu yapar. O yüzden aldığınız gerber veya dxf dosyaları direkt kazıma amaçlı kullanılamaz.

Bunun için CAM prosess'i denilen işlem yapılarak, istenen şeklin, yani PCB deki yolların kazınarak elde edilebilmesi için MACH3 gibi programların anlayacağı dile yani G-code formatına çevrilmesi gerekiyor. Üstelik bu direkt bire bir bir çevrim de değil.
Bakır yolların aynen çıkartılabilmesi için kazıma ucunun merkezinin bakırdan, uç kalınlığının yarısı yani yarıçap kadar uzaklaştırılması gerekir. Bu zaten tüm CAM programlarının yaptığı şeydir.
Yapılması gereken işlem basitçe böyle.

Çok fazla CAM programı bilmiyorum. Zamanında PCB kazıma için bir ara CopperCAM adlı programı kullanmıştım.
Yazılıma, yol kazıma, bakır boşaltma, ve delik delme için uçlarınızı tanıyorsunuz. Sonrasında dosyanızı yükleyip şu uçları kullanacağım deyip kazıma uçunun geçmesi gereken koordinatları hesaplatıyorsunuz. Hesap sonucu oluşan dosyayı G-Code, HPGL gibi CNC veya plotter ların anlayacağı bir formatta kaydedip, bu dosyayıda mach3 ile işleyebiliyorsunuz.

CopperCAM'inde benim kullandığım sürümünde bazı hataları vardı. Örneğin polgon olarak tarif edilen pad'leri anlayamıyordu. Açılı çizilen (örneğin 45 derece açılı yerleştirilmiş smd malzemeye ait) pad'leri hatalı çiziyordu gibi.

Açıkçası hiç sorunsuz, bedava veya makul fiyatlı PCB için özelleştirilmiş, rahat kullanılabilen, basit bir CAM programı bende bilmiyorum.

Merhaba arkadaşlar, aslında konuyla tam olarak alakalı değil ama, burada hobby cnc ile uğraşan çok kişi olduğu için sorumu buraya soruyorum. Sorum şu, cnc tezgahlarınızda kullandığınız step motorlar kaç voltluk. Eğer kullandığınız motorların etiket bilgilerini
burada paylaşırsanız çok memnun kalırım. Bu konuyu baştan sona okudum ve forumada baktım ama bu soruma cevap bulamadım. Şimdiden teşekkürler...

Motoruna göre voltajları değişir. Kullanmak istediğin yada karşına çıkan step motorun model numarasından datashhet aratırsan google amcadan kaç volt kaç nm kaç begir :) görebilirsin.

@pislic8787 arkadaşım, cevabım eksik olmuş, ben sadece delik delme işini anlamıştım ama belli ki soruyu iyi okumamışım :( , özürdilerim, kazıma işini araştırmam gerekli tam olarak bilgim yok o konuda...

Verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.Delik konusunda sıkıntımız yok sadece kazıma konusunda sıkıntı var. @ISMAİLY çok saol verdiğin bilgiler için. ama eagle adlı bir program var. oda proteus benzeri bir program.bu programdan eklenti ile çıktı alırsak makina doğru şekildde kazıyor. ama hoca proteus ta da aynıişi yaptırın dediği için uğraşıyoruz.ama hala yapamıyoruz:)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
129,300
Kullanıcılar
451,738
Son üye
ahmet Bükel

Yeni konular

Geri