Mach3 Kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Chris Eckert kağıt üzerine kalemle yazmaya çalışırken kalem ve mürekkep ile boğuşuyor.
Yazılımcı bir arkadaşı yardım ediyor.
Arduino kitlerini kullanıyor.
İnsan teninin kaleme etkilerini gözlemliyor.
Sonuç olarak , düz olmayan yüzeye yazabilmek için mekanik bir sistem kullanıyor.
Klasik 3 eksen cnc + mach3 gibi kontrol edilebilen bir z ekseni değilde , karşı ağırlıkla dengelenmiş , kalemi sabit basınçta tutan , mekanik bir sistem.
Z eksenini ancak kapalı bir kontür bitiminde diğer kapalı kontüre giderken çizmemek için kullanıyor.
Bilindik bir çalışma.
Modern tezgahlarda video capture+görüntü tanılama yazılımları kullanılıyor.

Kalem yerine aşındırıcı kullanılınca sonuç nasıl olur ?

Aşağıdaki videoda çalışma prensibi daha net görülebilir.

Arkadaşların sorunlarıyla alakasını çözemedim.

Ben proxxon mf70 frezeyi cnc yapmaya çalışıyorum. bi tane tb6560 sürücü, 3 adet nema23 ebatında step motor aldım. Tabi bide proxxon mf70 e step motorların montajı için dönüşüm kiti. Window 7 yüklü bilgisayarada xp yüklettim, hem mach3 için hemde art cam 2010 için. sürücüyü ve sürücüyü besleyecek güç kaynağınıda kasanın içine yerleştirdim ilave bir kaç fan takarak tabi. Anakartımda lpt port olmadığı içinde ilave lpt port kartı taktım. sürücü için bide manuel uzaktan kumada almıştım. herşeyi yerli yerince taktım kurdum manuel kumandada çalışan kart lpt ye takınca çalışmıyor. En son karar üzerinde LPT portu olan bi anakartla diğerini değiştirmekte buldum. Anakart siparişini verdim. Gelip taktıktan sonra sonucu paylaşmak isterim.

LPT port adresinin doğru seçildiğinden emin olun. (Mach3 dizini altında "GetPortAddress" uygulamasını çalıştırabilirsiniz) Ayrıca el kumandası ile paralel portu beraber bağlarsanız çakışır. Sadece LPT portu kullanarak deneyin.

Anakart değişti bahsettiğim problem ortadan kalktı. ilk çalışmamı aşağıda yayınlıyorum. ordaki motorun sesleri normalmi daha önce bu işi yapan ustalarımdan bilgi bekliyorum...

Evet o son tını için herşeye değer. Allah yavrularımıza sağlık sıhhat versin.

üstadlar; mach3 de çalıştırdım ok tuşlarıyla hareket ettirdim bi tanede deneme yaptım çalıştı sorun yok gibiydi. sonradan sonraya problem çıkmaya başladı. mesele mach3 kapatsam bile durduğu yerde motorlardan belli aralıklarla bu 2 dakika 3 dakika gibi aralıklarla kısa ama çok kısa motor çalışma sesi geliyor 1 sn kadar hatta daha az bi süre vurma sesi gibi tabi bu ses peş peşe 3 defada oluyor makinalı tüfek sesi gibi.

bir başka sorun ise proxxon mf 70 frezeyi dönüştürdüm ben (bunu makinanın ne olduğunu hatırlatmak için yazdım) tablanın sıfırlama noktasına gelirken mesela tek yön tuşuna basabiliyorsun (tab tuşuna basınca gelen kumandada) diğer yönler ve bastığın yönden tuhaf ileri geri saçma sapan hareketler yapıyor. bunun sebebi nedir bir türlü anlayamadım ben. yardımcı olurmusunuz. lütfen...

kullandığım besleme 24 volt 3,7A - motorlar 1,5A 3 adet motor, problem olurmu acaba

Moderatör tarafında düzenlendi:
Besleme regüle ise sorun olmaz.
Motor akımları pek eş zamanlı olmadığı için illa toplamdan fazla olacak şartıda yok ama olsa gönlümüz rahat olur, full akımda fren gibi.

Büyük ihtimal pc de sorun var.
Ben genel olarak mach3 kontrol pc de, internet - anti virüs bilmem ne - çizim programları vsvsvsvs kurmuyorum.
Güncellemeler kapalı search kapalı gibi luzumsuz servisler kapalı olarak kullanıyorum.
Ayrıca her şeyin içine doldurulması heleki kart güç kaynağı filanda içinde ise riskli bir durum.
Artcam ler server üzerinden kırılıyor.
Özellikle 2010 sorunludur(paf olayı).
Portları yokluyor olabilir.

Doğal olarak bir çok sebep var , tahmin zor.
Bazı deneyler gözlemler yap.
Ne oluyorda sıklıkla oluyor ya da olmadığı zamanda ne yapmıyorsun gibi...

Kazım Abi nin söylediklerine ilave olarak,

Özellikle motor bağlantı kablolarını kontrol edin. Ek yerinde yada klemenslerde gevşeklik ve/veya temassızlık vs. olup olmadığına bakın. Gerekirse çekiştirin bağlantı yerlerinden. Tam temas etmiyor da olabilir.

Kazım Abi bak ben bu dediklerini hiç hesap etmedim. Dediklerinin hepsi mevcut; anti virüs, artcam 2010, corel x5, ve daha neler neler...

eee şimdi bide ayrı bir pc mi kuracağız bunlar için, yandık desene abi...

Yeni pc den önce elindekini test et.
Sadece senin anlattıklarına göre salladık.
Önce temiz bir format.
Alışmışsın zaten.
Cümlelerini yanlış anlamadıysam başkasına format attırıyorsun.
Aslında çok kolay kendin yapabilirsin gerekirse yardım ederiz.
Sonra sadece mach3 kur ve dene-gözlemle.
Mach3 çok özellik istemez.
P4/1.8 bile yeterli.
Derli toplu olması açısından laptop uygun.
Paralel portu olan laptoplar az bulunuyor.
Ama gittigidiyor gibi yerlerde arasıra çok temiz ucuz şeyler olabiliyor.
Toshiba tercihin olsun.
200TL civarı oluyor.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,837
Kullanıcılar
450,929
Son üye
tuanayildiz

Yeni konular

Geri