kapasitif ceza

memocu

Üye
çalıştıgım firma hidroelektrik santralleri yapmaktadır.bir şantiyemize 16 km mesafeden 33 kv enerji alınmaktadır. ilk etapta güç talebi 1200 kVA iken şimdi bu 250 - 300 kVA mertebelerine düşmüştür ancak kapasitif cezaya girmekteyiz. sizlerden ricam bu neden olur? acaba hat mesafesi uzun oldugu için mi cezaya gelmektedir?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Ölçümünüz,hat başından yapılıyor ise ( öyle anlaşılıyor ),ENH dan kaynaklanan kapasitif
etki nedeniyle ceza gelmektedir.Trafonuzun çıkışı açık iken,sayacınızın 8.8.0 endeksinin 1
satte yazdığı kadar ( 15 dakika ölçüp,4 ile de çarparanız aynı sonuç çıkar ) şönt reaktör
bağlamanız gerekiyor.Reaktörü,trafonun AG buşinglerine bağlamanız gerekiyor.Yaklaşık,50 kvar
reaktöre ihtiyacınız olacaktır.Sayaç değerine göre hareket etmek daha sağlıklı sonuç verir.

Son düzenleme:
sy memocu ;fahri beyin dedigi gibi olçum noktanız hat basından yapılıyorsa hat uzunlugundan kaynaklanan bi sıkıntı yasıyorsun sont reaktor takman gerekır og kabloları kapasitif ag kabloları ise indiktuf yuk gibi çalışmaktadır unutmayalım

Kompanzasyonda sabit grup fazla geliyor da olabilir.

Bence hattın uzunluğundan dolayı oluşan kapasitif etki tam yük veya yarı yükte çok fazla değişmez. Yük azaldığı için artık sabit kondansatör büyük gelmektedir. Sabiti düşürünüz.

Benim merak ettiğim bir konu var arladaşlar. 16 km mesafede 33 kV luk kablo kaç mikrofarad lık bir etki yaratır.

NOT: sakın beki ukalaıkla suçlamayın. Bu konuyu gerçekten bilmediğimden soruyorum.

Benim merak ettiğim bir konu var arladaşlar. 16 km mesafede 33 kV luk kablo kaç mikrofarad lık bir etki yaratır.

NOT: sakın beki ukalaıkla suçlamayın. Bu konuyu gerçekten bilmediğimden soruyorum.

Eklediğim XLPE kablonun kapasitif etkisi belgesi Teknikadam_41'den alıntıdır.

Bu, kablonun markasına ve kesitine göre de değişir.
Qc=U.U.2.pi.f.C den hesaplanabilir.

Ekli dosyalar

• YXC7V 20,3 - 35 kV XLPE izoleli, tek damarlı bakır veya alüminyum iletkenli kablolar.pdf
    287.5 KB · Görüntüleme: 141
  • XLPE Kablonun Kapasitif Etkisi.pdf
    14.1 KB · Görüntüleme: 127
XLPE KABLONUN KAPASİTİF ETKİSİ.PDF TE YAZILI OLAN " / km " LER " / 100km " OLMALI DİYE DÜŞÜNÜYORUM. YOKSA HER KİLOMETREYE 1x95 KABLO İÇİN 36kV TA 70 kVAR REAKTÖR TAKTIRICAKSINIZ İNSANLARA...
SAYGILAR.

Formül,aşagıda verildiği gibi Qc = U* U * 314 * kablo kapasitesi ( mikrofarad / km ) / 1 milyon dur.
31,5 kv, 1 * 95 mm2 kablo için, Qc = 31500 * 31500 * 314 * 0,151 / 1 milyon = 47 var / metre veya 47 kvar / km dir.Matematiği böyle.

Son düzenleme:
0,151 değerini nerden aldınız

___

0,151 değerini tabloda göremedim.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095