Çağlayan gibi

elek

Profesyonel Üye
Çağlayandaki "Cumhuriyet Mitingi"ne katıldık.Daha önce çeşitli mitinglere gitmiş veya yakından izlemiştim.
Annem bu yaşında ilk defa bir mitinge gitmişti.Bulunduğumuz yerden bakınca Çağlayan meydanından
Şişliye kadar olan yolun insan seli şeklinde dolu olduğu görülüyordu.
Bir yandan bayrak sallıyor,bir yandan da insanları izliyordum
Bu mitingin havası daha önce gördüğüm mitinglerden çok farklıydı.Herkesin elinde Türk bayrağı vardı.Kadınlar ve genç kızlar çoğunluktaydı.Erkeklerde vardı tabii ki.Çevremde nişanlı veya yeni evli olduklarını tahmin ettiğim
genç çiftler vardı.
Çok doğal bir halleri vardı.Hani derler ya "gençler ,yaşlılar,konu komşu ,ailece ,çoluk çocuk toplandık,gittik".İşte öyle bir hava.Saat 14.00 civarında mitinge giderken Mecidiyeköy civarında birkaç bin insan görmüştüm.Mitingin olduğu yere vardığımızda ise dediğim gibi bir insan seli.
Devamlı akıyor ama bitmiyor.Gerisini siz düşünün.
Mitingin en önemli özelliği işte bu havası idi.Birde katılanların sayısı.
Gerçek bir Cumhuriyet mitingi.

gitme amacından bahsetmemişsin sorabilirmiyim neyi protesto için gittin..ya da şöyle diyim kimin cumhuriyetini kimler için kimlere karşı savundun.

Temel değerleri belli olan Türkiye Cumhuriyetine iki önemli tehdit var.
Bölücülük ve din temelli bir yönetim şekli.Birincisi malum.ikincisi demokrasiyi ortadan kaldırır.
tarihtede görüldüğü gibi bunlar bazen içiçe girer.
O mitinge gelen insanların kaygıları da bundan kaynaklanıyor.
Olay günlük siyasetin dışında değerlendirilmeli.
ek olarak belirteyim,her ne kadar burası tartışma alanı isede ben yaşadığım ve gözlemlediklerimi
aktardım.Fikirlerimde zaten belli.

Şu anda türkiyede din temelli bir yönetim şekli olduğunu düşünmüyorum %99 u müslüman bir ülkede yaşıyoruz. Herkes dinin temellerini yerine getirmeye çalışıyor. Benim için bu ülkede en affedilmez kanun başörtülü üniversiteye girilememesi kuzenim bu yüzden 11 yıl boyunca üniversiteye gidemedi ilk öss sınavında tıp kazandı bunun hesabını birilerinin vermesi gerektiğini düşünüyorum. Lafa gelince hepimiz müslümanız diyoruz fakat dinin gereklerini yerine getirilince farklı düşüncelere sapıyoruz bu insanları anlamak imkansız.

Cumhuriyeti tehlikede görmüyorum.Hepimiz Cumhuriyetçi hepimiz laikiz.Ama kaanzaza kardeşimin de dediği gibi Türkiye de başörtüsü sorunu yüzünden okuyamayan binlerce kardeşlerimiz var. Bir milletvekili meclisten atıldı siyasi olarak yasaklandı. Sırf başörtüsü yüzünden. Şimdi yine bu nedenle Abdullah Gül ü Cumhurbaşkanı yapmamak istiyolar. Tek suçu eşinin türbanlı oluşu.

Şimdi soruyorum : Cumhuriyet mi Tehlike de Demokrasi mi ?

harika bir yorum teşekkür ediyorum

atat.gif

Kim cumhurbaşkanıı olursa olsun bu tür haberler herzaman olucaktır. onu söylemişti, bunu yapmıştı. bu yüzden 12 yıl önce abdullah gül ün ne dediği umrumda bile değil günümüze gelirsek dış işleri bakanı ve o koltuğa yakışan biri olarak görüyorum. Çünkü ona alternatif oluşturabilicek hiç kimse yok bu ülkede. Benim tek dileğim eski kafalar artık siyasetten çekilsin. Bıraksınlar gençlerin önünü açsınlar.

Konu direk olarak ilgili olmamakla birlikte başörtüsü sorununa gelmiş.
Bu olayı biz burada çözemeyiz.Onun için fazla heyecana kapılmaya gerek yok.
Ana konumuz elektrik nede olsa.
Başörtüsü ve buna benzer konuların çözülmesi için önşart dinin siyasete alet edilmemesidir.
Yani camileri kışla değil ibadet edilecek yer,minareyi ezan okunacak yer,başörtüsünüde miğfer değil
dini inancı gereği örtünmek olarak görmekten geçiyor.
Şimdi bu durumda konu imam hatip konusuna geliyor.
Fikrimi söyleyerek elektrik bölümüne geçiyorum. :)
Diyanet kendi ihtiyacını belirlemeli,çocukları okutmalı,10-15 sene mecburi hizmeti koymalı,
diğer okullar normal liselere dönmeli.
Dinimizi öğrenmek istiyoruz mazereti ne yazıkki bence geçersiz.Dinini öğrenmek için yol açık.
Sadece dini yayın çıkaran yayınevleri var bu ülkede.Sonra başka birileri çıkar şu inanca sahibim
ve bu konuda okullar açılsın der ,başa çıkamayız.
yüksek okullara aşırı bir şekilde olmamak kaydı ile(peçe gibi örneğin)başörtüsü ile girebilmeli.
Bu bence okulların kendisine bırakılmalı.Herkes gideceği yerin kuralını bilmeli ona göre kendisini
ayarlamalı.Siyasetçiler bu işi kurcalamayı bırakmalı.
Dinin siyasete alet edilmesi,din üzerinden siyaset yapılması,bu sorun çözülse bile ilerde
daha başka sorunları birlikte getirecektir.O zamanda başörtüsü sorunu gibi sorunları
arar hale geliriz.
Fikirlerimde çelişkiler gören olabilir. ama neticede bir adım atılmış olur.

Siz birşeyi nekadar yasaklarsanız insanlar okadar üstüne düşer ör / kürtçe yayın atmak dağıtmak yasaktı şimdi serbest ve hiç bir yayın evi eskisi kadar kitap satamıyor kaçtane kürtçe öğreten dil okulu varki ? Bu yüzden bıraksınlar insanlar istediği gibi giyinsin. Millet yarı çıplak olarak üniversiteye girince kimsenin sesi çıkmadığı gibi dinin gereği örtünmeyede kimsenin sesinin çıkmaması gerekiyor.

Zaten bu konunun buraya geliceğini biliyordunuz türkiyede hangi taşın altını kaldırsanız başka birşey bulursunuz.

Son olarak konuyu topluyorum. Türkiyeyi bi elmanın 2 parçası gibi düşünürsek bir taraf dini vecibelerini yerine getiren bazısı modernize olmuş bazısı hala şeriat a göre yaşamak istiyen . Diğer yarısı ise dinle bi alakası olmayan dindar insanları cahil olarak gören kesim Şu anki devlet yönetimi dindar olduğu için bu tür tartışmaları normal olarak karşılıyorum aslında bu tür konulara hiç girmek istemiyorum hatta bu bölümün açılmasınada başından beri karşıyım ama herkesin kararına saygı duyuyorum. Halkın seçimle en iyi kararı vericeğine eminim.

Rahmetli Atatürk olsaydı , bu cumhuriyet kimliği adı altına gizlenerek ülkeye bölmek isteyenlerin kafasını keserdi. Çağlayanda olan topluluk kendilerini kim neden oraya topladı onu bile bilmiyorlar. Takılmışlar kim olduklarını bilmediklerinin peşine hızla güçlenen ve büyüyen türkiyeyin önüne gesmeye kargaşa çıkarmaya çalışıyorlar. Arkadaşlar o hükümeti halkın çoğunluğu seçti ister kabul edin ister etmeyin onların yaptıklarını biz kabul ettik ve oy verdik. Ama cumhurbaşkanlığı seçiminde meclise girmeyenler oldu. işte ülkeyi bölenler onlardır. Bu hükümet ne yaptı başı açıkları mı yasakladı. Hayır. Bu ve bunun gibi kanun mu çıkardı HAYIR. Eeeee ozaman sizce kim neden gocunuyor. Mantık yürütün sonu görün. Ama geniş düşünün.

Forum istatistikleri

Konular
129,163
Kullanıcılar
451,511
Son üye
mustafa?

Yeni konular

Geri