Çap Bilgisi Hesaplama Hk.

Öncelikle koordinat sistemimizi seçelim.
Ortalanacak malzemenin tam orta noktası yani nozül ekseni ile motor milinin tam ortası arasına bir doğru çizelim ve buna X ekseni diyelim.
Bu durumda motor mil ekseni (0, 0) noktasında olsun.
Motor ekseni ile ortalanacak nokta arasındaki mesafeye D diyelim. Nozül koordinatı da (D,0) olur.
Ortalanacak malzemenin yarıçapına R diyelim.

Motora bağlı kol 0 derece açıda tam orta noktadan, (D,0) den geçsin.

Ortalayan kolların ortalanacak malzemeye değdiği nokta teğet noktası olacak, ve teğet noktasından orta noktaya bir doğru çizersek, kola dik ve ortalanacak malzemenin yarıçapı uzunluğunda, R kadar olacak.
Bu durumda bir dik üçgenimiz var.
Hipotenüs D ve kısa kenar R değerinde.
Bu durumda istenen açı değeri de asin(R/D) olur.
Bu açıyı mutlak enkoderin konumlandırıldığı açıya eklemek veya çıkartmak gerekir tabii.

Kollar tam motor ekseninden geçiyor demişsiniz ama çizimler öyle olmadığını söylüyor.
CircleCircleTangent_1000.gif

Kol Motor mili eksenine resimdeki r2 kadar uzak görünüyor. Ayrıca kolun kalınlığıda var.
Kompanze etmek için kolun malzemeye değen yüzeyi ile motor mil ekseni arasındaki mesafe kadar, yani resimdeki r2 kadar ortalanacak malzeme yarıçapını eksik vermek yeterli olur sanırım.

Son düzenleme:
yaptığım hesaplar buna yakın ve benzer hesaplardı fakat benim atladığım ve göremediğim bir ayyrıntıyı sayenizde gördüm ve taaa otadan her seferinde oluşan 30 mm kaymanın sebebini buldunuz. kolları Ben hep merkez den merkeze hesaplıyorum fakat motor tarafı merkezde değil bunu nasil atladim.

@ISMAILY Teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,844
Kullanıcılar
450,946
Son üye
colakemir26

Yeni konular

Geri