Öneri

Şöyle bir örnek daha vermek istiyorum.

Şartnamede veya kitaplarda topraklama levhasının 1 metre direnlikte ve bakır levha olması gerektiği yazığını varsayalım.

Her bölgede bu bilgiler ile verim almak imkansız.
Ben 5 metre genişlik, 5 metre derinlikte çukur kazdırarak, özel toprak getirterek, kova kova topraklama kimyasallı kullandığımız yerleri bilirim.

bu durumda alternatif fikirlerin ortaya konulabilmesi için her zaman topraklama konusu tartışma açık olması gerekir.

Bir sorunun birden fazla alternatifli cevabı vardır tabiiki ama örnek veriyorum yıldız-üçgen motor konusunda üye soru soracak ama soru için konu açmadan önce bir arama yapayım dediğini düşünün, buyrun bakın bir sürü konu var ve her konuda 40-50 sayfadan fazla mesaj 1 sayfada 10 mesaj olsa hoop 500 mesaj bunun en az 200'ünden fazlası geyik muhabbeti yeni üye bir yandan merak ettiği sorusu için dişe dokunur mesajlar ararken biryandan sayfalarca geyik muhabbetini de beraberinde okumak zorunda kalıyor. Sizce bu nasıl bir durum yorum yapar mısınız? Açtığı her konu başlığında aradığını bulana kadar yüzlerce gereksiz mesajı siz olsanız okurmuydunuz?
1 sorunun diyelimki 10 alternatifli çözümü verilmiş aradan uzuun zaman geçmiş ben 11.alternatifi versem ne yazar vermesem ne yazar. Bu 11.alternatif diyelimki süper bir çözüm tam optimum bir çözüm ve yeni teknoloji ürünü bir çözüm bu kadar güzel ve teknolojik bir alternatif zaten yeni konu olmayı haketmiştir öyle değil mi?

Ben hayatım boyunca kimseye saçma alternatifler sunmamışımdır bunuda burdan eşşek fotolu arkadaşa bildirmek isterim.

Bir sorunun birden fazla alternatifli cevabı vardır tabiiki ama örnek veriyorum yıldız-üçgen motor konusunda üye soru soracak ama soru için konu açmadan önce bir arama yapayım dediğini düşünün, buyrun bakın bir sürü konu var ve her konuda 40-50 sayfadan fazla mesaj 1 sayfada 10 mesaj olsa hoop 500 mesaj bunun en az 200'ünden fazlası geyik muhabbeti yeni üye bir yandan merak ettiği sorusu için dişe dokunur mesajlar ararken biryandan sayfalarca geyik muhabbetini de beraberinde okumak zorunda kalıyor. Sizce bu nasıl bir durum yorum yapar mısınız? Açtığı her konu başlığında aradığını bulana kadar yüzlerce gereksiz mesajı siz olsanız okurmuydunuz?
1 sorunun diyelimki 10 alternatifli çözümü verilmiş aradan uzuun zaman geçmiş ben 11.alternatifi versem ne yazar vermesem ne yazar. Bu 11.alternatif diyelimki süper bir çözüm tam optimum bir çözüm ve yeni teknoloji ürünü bir çözüm bu kadar güzel ve teknolojik bir alternatif zaten yeni konu olmayı haketmiştir öyle değil mi?

Ben hayatım boyunca kimseye saçma alternatifler sunmamışımdır bunuda burdan eşşek fotolu arkadaşa bildirmek isterim.

Selam YaşlıUzman ( Profesyonel Üye ) ve arkadaşlar
Burada YaşlıUzman ( Profesyonel Üye ) ye bir art niyetim yoktur . Sadece bizim yaşayışımız ve tutumumuzdan kaynaklanan bir durumdur .
saçma dememin sebebi bizler kurallar göre cevap versek forum amacından çıkmış oluruz ( bilgi alış verişi ) bir kaç tane olumsuz durum çıkacaktır tabiki ( bende şu anda forumu meşkul ediyorum ) - ( gereksiz konular ve cevaplar )
Bir örnek vermek istedim bir soru sordunuz kuralına göre cevap isterseniz / cevap şu kitabın şu sayfasında yazıyor cevabınız xxx satırda başlar xxx satırda sona ermiştir . Öyle bir cevap sorun olmaz sanırım .
bir soru soruldu forum üyesi cevap verdi ( cevap doğru vermedi ) diyelim diğer bir üye cevap veriyor doğru değil diyor ( doğrusu bu diyor ) hem soruyu soran ikileme düşüyor ama yanlış cevap veren doğrusunu öğrenmiş oluyor .
sayğılarımla....

Geyik muhabbeti temizlik ekibi kurulsun .
Soruyu soran geyik muhabbeti de yazılmışsa okur ( tüm cevaplara bakar )
Cevaplayan üye soruyu okur ve cevaplar , ilğisini çekiyorsa diğer cevapları okur ( o zaman geyik muhabbeti yazılımışsa okur !!! )
Sorun görmektir . ( gereksiz geyik muhabbetini )

Son düzenleme:
geyik muhabbeti temizlik ekibi mantiklı, konu dışında bir cevap yazılıyorsa silinebilir veya konu bölünerek yeni bir konu oluşturabilir.
biz zamanımız oldukça konu dışı mesajları temizlemeye çalışıyoruz.

Bence geyik muhabbeti dediğimiz veye diyemeceğimiz anlar da olur/olmalıdır. Derste dahi sıkılınca hoca fıkra anlatır espri yapar, milletin zihni açılır konuya devam edilir, biz de uzun uzun mesajları okuyup hele ki bi kaç ay sonra çözüme ulaşmak adına sayfalarca bilgiyi okuduğumuz anda yerinde yapılan şaka espri okuyan için de iyi gelebilir. Hele ki daha önce duymadığı bi şeyse yeni bilgi edinmiş olmayacak mıdır? Geçende bi konuya yazmış olduğum "deve, hendek" mesajı çok mu yanlıştı. Karşı taraf anlamadıkça verilen örnekler çözümler artar dolayısıyla konu sayfaları da şişer.

Geyik muhabbetlerini konu devam ederken silmek mümkün olmuyor, genelde konu içerisindeki üyelerden en az 3-4 tanesi giriyor muhabbete yönetim temizlik yaptığında yönetime karşı cephe alınıyor. Geçmişte böyle tecrübelerimiz oldu.

Saygılarımla...

Selamun Aleyküm
İnsanların emek vererek kurdukları iletişimleri engellemek doğru bir usul değildir. Konunun kapatılması halinde birçok konuşulma ihtimali olan ama herkes kendi dünyasında olduğundan belki kapatmayı düşünenlerin dahi düşünmediği meseleler ve ya halledilmeyi bekleyen sorunlar kendisini gösteremeyecektir. Bir takım bastırılmış düşünce ve ya tepkiler başka taraflarda çıkış göstermeye meyledebilir.
Herşeyden evvel en üst mertebeli yaratık olan İnsanın birilerini muhattap alarak muhattap olunmayı bekleyen bir iletişim yoluna zorluk getirmek, onun samimiyetine değer bir biçim değildir.
Gerek iletişimlerin içeriği ile kendisini ifade etmesi gereken insanların, gerekse bir yanlışın ifadesi ardından doğrunun ortaya konması gerekliliği, gerekse de birçok meselede ortaklaşa sonuca gidilmesi gerekliliği kültürel olarak insan iletişimini arttırmaya yöneliktir. Herkesin hatası, eksiği olabildiği gibi kendisini tam sananlar da üst mertebelere göre eksik haldedir. Bu nihayetle olanların içinde en iyi görünen bir yanlışın ileride iptal edilmesi ve ya düzeltilmesi fevkalade menfaat dahilindedir.

İnsanların değil geri planda kalmaları, interaktifliklerinin, birbirlerinden haberdar olmalarının artmasını isteyerek; forumda açılan takibi okunması gereken uzun yazılar sebebiyle zorlaşan mesajlarda bir yöntem oluşturmak ve konuların ileriye yönelik de web ortamında arşiv özelliğinde olmasını sağlamak üzere kalitesinin arttırılması üzerine https://www.kontrolkalemi.com/forum/soru-gorus-sikayetler/86364-mesaj-tasnifi.html yapılmasını tavsiye etmiştik. Bu konu içeriğinde cevap niteliğinde, cevap niteliğinde olmasa da çözüm yolu hakkında bilgi verme, konu ile alakalı, konu ile alakalı olmasa da geliştirici, ilgi çekici, ve diğer olumsuz özellikler ile birlikte mesajların farklı sıralamalara tabi tutulmasını sağlayan özellik, mesajların bu tip özelliklere göre renkllendirilmesi/özel çerçeveler verilmesi vb ile tüm arkadaşlarımızı dinleme, izleme imkanı dahilinde(tüm mesajların sırasıyla yayınlanması ile) bir kısım (sıralama seçimi vb) ön plana çıkarma usullerinden bahsetmiştik. Takip için özel yöntemleri olan kişiler ve de tekil olarak teknik cevaba odaklanmış kişilere kolaylık sağlayabilir olarak düşünülebilir.

Yine mesajın (her üyenin kendisinin yapabildiği)içeriğinin özetlenmesi ve mesaj içerisindeki teknik vb yöntemlerin isimlerinin anahtar kelime olarak seçilmesi ile mesaj içeriği hakkında bilgi verilmesini sağlayan düşünceler mevzu olmuştu.
Tasnifte bir kısım seçimler üyenin kendisi, bir kısmı konuyu açan tarafından yapılabildiği gibi bir kısmı da kontrol ile ve diğer üyelerin katılımıyla olması düşünülebilir.

Diğer taraftan foruma sadece tek bir soru sorma amacıyla kaydolmuş üyelerin işini kolaylaştıran bir yardım paneli oluşturulup (mekanik/elektronik..vb) uygun mesajlara ve gerekirse uygun linklere yönlendiren bir sistemden de bahsetmiştik.

Hepsi bir tarafa forum ortamında yapılabilen tek iş bir kısım sorulara çözüm bulmak değildir. Üst düzey bir tasarım uygulamasının tüm mühendislik ve uygulama yönleri ile forumda hesaplanarak, tartışılarak yapıldığı pek mevzu değil. Bu tip bir interaktif katılımlı çalışma ile takip edenler öğrenebilir, devam edenler de bilgilerini diğer bilgiler ile kombine etme imkanı bulabilir. Bu tip zeka takımı uygulamaları için milliyet sınırı koymadan https://www.kontrolkalemi.com/forum/mesleki-tartisma-alani/66851-turk-enteljansiyasi.html nın kurulmasını tavsiye ederiz.

Gelişme temennileri ile başarılar ve hayırlı akşamlar dileriz.

Aleykümselam Sn arkaplan ve diğer arkadaşlar,

Ben Aliağaoğlu değilim ki yaptım oldu yada dedim olacak diye birşey yok. Forumu güzelleştirebilmek adına ortaya fikirler atılmalı ve bunlar enine boyuna tartışılmalıdır. Bana göre iyi olan bir fikir başkasına saçma gelebilir ancak adap ve nezaket kurallarına göre böyle bir laf da söylenmemelidir. Benim kızdığım olay budur yoksa fikrim beğenilmiş, beğenilmiş, uygulanmamış, uygulanmış hiçte önemli değil. Üye olarak derdimiz,düşüncemiz,amacımız herkese hizmet eden forum'u el ele vererek daha nasıl güzelleştirebiliriz olmalıdır, ama maalesef toplumsal olarak bu hastalık hepimizde var kendi fikrimiz alternatifimiz olmadan başkaların fikrini acımasızca eleştiririz tıpkı günümüz muhalefetleri gibi...

Ben Aliağaoğlu değilim ki yaptım oldu yada dedim olacak diye birşey yok. Forumu güzelleştirebilmek adına ortaya fikirler atılmalı ve bunlar enine boyuna tartışılmalıdır. Bana göre iyi olan bir fikir başkasına saçma gelebilir ancak adap ve nezaket kurallarına göre böyle bir laf da söylenmemelidir. Benim kızdığım olay budur yoksa fikrim beğenilmiş, beğenilmiş, uygulanmamış, uygulanmış hiçte önemli değil. Üye olarak derdimiz,düşüncemiz,amacımız herkese hizmet eden forum'u el ele vererek daha nasıl güzelleştirebiliriz olmalıdır, ama maalesef toplumsal olarak bu hastalık hepimizde var kendi fikrimiz alternatifimiz olmadan başkaların fikrini acımasızca eleştiririz tıpkı günümüz muhalefetleri gibi...

slm
Esasında hakkı bir tarafı var niye diyeceksiniz forumu güzelleştirmek istiyor öneri veriliyor . ( Forum için YAŞLIUZMAN kendini adamış ) Bir yol aranıyor çözüm kısıtlı .
Bende burada hatalı idim saçma dedim . Özür dilerim .
sayğılarımı sunarım.

Slm

Benim de kızdığım taraf ise ''acımasızca eleştiririz tıpkı günümüz muhalefetleri gibi '' bizler burada politika yapmıyoruz !!!
forum konusu hakkında yorumlarımız olmalı şu muhalif veya muhalefet olmamalı .
muhalif veya muhalefet olursun , olmasın bizleri ilgilendirmez .
Demek ki sende aynı şeyi yapıyorsun !!!
Son cümlelerin hariç her şeye katılıyorum bizler politika konuşmuyoruz .
Kendi düşüncelerini bir kalemde baltaladın
Sayğılarımı sunarım ...
Not :Tekrar özür dilerim ( saçma dediğim için )

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
129,261
Kullanıcılar
451,664
Son üye
OGÜN TOPUZ

Yeni konular

Geri