Önerilerinizi bekliyorum

igazeloglu

Üye
Merheba arkadaşlar;
bundan 20 sene önce kurulmuş bir fabrikaya bir adet transducer le 4-20 mA okuyarak plc ve Scada kullanarak basıç ölçüm ve grafik çizim proğramı yükledik. biz sistemi devreye alırken fabrikadaki diğer makinalar gece geç saat olduğu için çalışmıyordu bu yüzden herhangi bir sorunla karşılaşmadık. ama sabah geldiğimizde bir türlü kararlı bir değer okuyamadığımızdan dolayı sistemimiz çalışmadı. sonradan öğrendik ki fabrikada toprak namına hiç birşey yok, fabrika genelinde toprak ve nötrle birleştirilmiş. bizim sistemin yakınındaki elektrik panolarında benim gördüğüm (farkında olmadıklarımızda var) 75 kW lık iki adet dc sürücü var ve herhangibir filtre kullanılmamış. muhtemelen bizim makinanın yakınlarındaki sürücülerle sürülmüş motorların oluşturduğu parazitler sayesinde siztemimiz çalışmıyor. bu sorunu aşmak için trafo, güç kaynağı, ups kullandım ama nafile bir türlü sorunu aşamadık işin özü şu; 4-20 mA okuduğumuz bir transducer yakındaki büyük motorlar (sürücülerle sürülmüş) çalıştığında sağlıklı bir ölçüm yapamıyoruz. dolayısıyla proğramımız çalışmıyor.bu sorunu aşmak için ne yapmam gerekiyor önerilerinizi ver yardımlarınızı bekliyorum.
şimdiden teşekkürler...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Topraklamada sıkıntı olduğunu tahmin etmiyorum. Megerle ölçümlerde 1 ohm'un altında görünüyor değer

Eşpotansiyel yopraklamanız da varmı ?

eğer yanlış bir şey yapmadıysak yaptığımızı düşünüyorum.

Topraklamada sıkıntı olduğunu tahmin etmiyorum. Megerle ölçümlerde 1 ohm'un altında görünüyor değer
Siz mesajınızda fabrikada toprak yok ve olan topraklama da nötrle birleştirilmiş yazmışsınız.Hermonik filtre denediniz mi?Benim başıma yıllar önce bir olay geldi.Comender sk marka bir sürücü istenen değerde çalışmıyordu.Makinenin beslemesi ups den geliyordu sonra anladık ki:Devreye hermonik filtre bağlamamız lazım sorunu böyle çözdük

Cüneyt bey mrb
bu fabrika ilk önce bir holden oluşuyormuş ve topraklaması düzenli bir şekilde yapılmış yıllar önce.
ama şuan fabrika 4 holden oluşuyor ilk holden sonra toprak namına bir şey yapılmamış. ve hatta toprak ve nötr de birleştirilmiş. bizimde planımız öyle ama bizim makinanın yanında 2x75 kW DC,4x25 kW AC, 2x37 kW AC, 1x22 kW AC sürücülü motor var. malum her birine şok bobini bağlarsak maliyet bayaa artacak

Kendi devrenize bağlamanız acaba sizin sistemin çalışmasını sağlamaz mı?Şok bobinini

Kendi sistemimize akuple ettik ama maalesef değişiklik olmadı

C.berkan arkadasimla ayni fikri paylasiyorum suruculer harmonige neden olur, harmonik fltre kullanilmadigi taktirde sebekede anormal frekanslar ve pikler olusur elektronik cihazlarin omru kisalir yada calismaz. En iyisi yakinda olan bahsettiginiz panonun tum enerjisini kesip test etmeniz boylelikle ariza kaynagindan tam emin olabilirsiz. Toprak hattindan kaynaklanacagini sanmiyorum ama test etmenizde fayda var toprak notr arasinda 3 volt dan daha buyuk bir deger olmamali zaten meger testi yapmissiniz

Forum istatistikleri

Konular
128,824
Kullanıcılar
450,912
Son üye
mustafatlanm

Yeni konular

Geri