Üzerimden 2000 A geçti

Punta uçları birbirine vurduğu anda ben ve uçlar paralel bağlanmış ve akımın seçtiği yolun daha az dirençli olan yani punta uçlarından olduğunu söylemişsiniz. Bu bana mantıklı gelmiyor. Okullarda öğretilen bu ama teorik ile pratik arasındaki farkı iyi bilirsiniz.
Bende Fluke arkadaşa katılıyorum. İnsanı çarpan sadece akım veya sadece gerilim değildir. İkisinin de belli değerlerin üzerinde olması gerekir bence. Mesela gerilim 42 V üzeri, akım 2 mA üzeri değerde olursa çarpılırız. Diğer koşullarda etkilenmiyoruz. Ama tam olarak da anlamış değilim.

Arkadaşlar ! Bu iş biraz yumurtamı tavuktan, tavukmu yumurtadan hesabına benzedi. Yukarıdaki bütün yorumları okudum. Akım çarpar diyen var, gerilim çarpar diyen var. İçinizde hiç 12 v. 60 Ah araba aküsünün kutup başlarına dokunan varmı? herhalde çok kişi dokunmuştur. Ne oldu çarpılan varmı,yok. 60 amperden bahsediyoruz. Peki hiç 220/48 volt trafonun 48 volt ucunu tutan varmı? Varsa ne oldu ? hafifçe gıdıkladı değilmi. Birde şu kadar amper çarpar, bu kadar amper çarpmaz diyenler var. Arkadaşlar elimize bir çivi alıp, prize soksak, prizden kaç amper akım çekmişizdir. Çekilen akımı ayarlamak gibi bir imkanımız varmı. Yok. Buradan şu sonuca varıyoruz; akım değil gerilim çarpar. Şöyle bir örnekte verebiliriz. Akımı bir hortumdan geçen su miktarı, gerilimi de suyun basıncı gibi düşünelim. Hortumla çiçek suladığımızı varsayalım. Normal şekilde sularken, birden hortumun ucunu parmağımızla sıkarak basınç oluşturalım. Ne olur bütün çiçekler tarumar olur. Halbuki su miktarı (akım) aynı, sadece basıncı (gerilimi) artırdık. Birçoğumuz elektrik kaynağı da yapmışızdır. Bir elimizde parçayı tutarken diğer elimizde kaynak pensesi olmuştur.(iyi de kaynak pensesinin sapı izoleli demeyin, ben izolesiz pense ile de kaynak yaptım). Kaynak makinasının çıkışı bilmem kaç amperdir. Çarpılan oldumu? yok. Birde şunu unutuyoruz galiba; elektrik en kestirme yoldan devreyi tamamlar. Puntanın bakır kollarından geçmesi, insan vücudundan geçmesinden daha kolay olur.

Arkadaşlar yukarıda da bahsettim. Kaçak akım koruma rölesini düşünün. Başka bir şeye gerek yok. Tek geçerli parametrede kaynak gerilimi ve vücut direnciniz. Hesaplayın. V=I*R. Çıkan değer 30mA üstümü değilmi. Bu kadar basit. Pratik ve teorik farkı bu konuda yok emin olabilirsiniz.

darma ' Alıntı:
Punta uçları birbirine vurduğu anda ben ve uçlar paralel bağlanmış ve akımın seçtiği yolun daha az dirençli olan yani punta uçlarından olduğunu söylemişsiniz. Bu bana mantıklı gelmiyor. Okullarda öğretilen bu ama teorik ile pratik arasındaki farkı iyi bilirsiniz.
Bende Fluke arkadaşa katılıyorum. İnsanı çarpan sadece akım veya sadece gerilim değildir. İkisinin de belli değerlerin üzerinde olması gerekir bence. Mesela gerilim 42 V üzeri, akım 2 mA üzeri değerde olursa çarpılırız. Diğer koşullarda etkilenmiyoruz. Ama tam olarak da anlamış değilim.

Paralel bağlı akım az direnç üzerinden akıyor vs. falan değil. Uçların arasına yalıtkan malzeme koy, yine çarpmaz. Aşağıda üstüne basa basa açıkladım bir insanın çarpılması için akım ve gerilimin belirli limitler içerisinde olması gerekir. Hala kulaktan dolma bilgilerle yorum yapılıyor. Yok V=I*R yok 4 milyon Volt neden bahsediyorsunuz?
V= I*R demişsiniz, bütün değerleri biliyorum yerine koyalım,
V= 9000(Punta kaynak makinelerinde Ortalama akım) * 0,2 (Bakır arm direnci)=1800V çıktı. Ne oldu şimdi benim bütün ölçü aletlerim yalan mı söylüyorda 26V 9000A okuyorum? Ayrıca gerilim 1800V akımda 9000 A dedik. Ee Darma arkadaşımız niye ölmemiş, öldü de diğer dünyadanmı katılıyor forumumuza? Ohm kanunu yanlış demiyorum. Ama Pratik pek böyle değil.

Tekrarlıyorum: Gerilim 26V, ne eksik ne fazla (Hergün uğraşıyorum bu makinelerle!) Akım 1500 ila 20000 arasında trafonun gücüne göre ayarlanabilir. Akım ayarlaması Primer devre tarafında tristörlerle yapılır. Gerilim küçük olduğundan dolayı uçlar açık devrede olsa kısa devrede olsa çarpmaz, çarpmaz, çarpmaz. Aşağıda açıkladım, 15000V 'u elime atlarken birkaç saniye izledim, elim yanmaya başlayınca enerjiyi kestim. Öldümmü? Sakatmı kaldım? Hayır. Demekki neymiş? Bir insanın çarpılması için gerilim ve akımın belirli limitler içerisinde olması gerekir. Akım olmazsa gerilim, gerilim olmazsa akım hiçbirşeye yaramaz. Statik elektrik hakkında biraz araştırma yapın. Şunu okuyacaksınız: Bir dakika boyunca halıda yürüyün üzerinizde 4000V a yakın statik elektrik oluşacaktır? Bugüne kadar kaç kişi öldü halı üzerinde yürürken elektrik çarpmasından? Arkadaşlar mantıklı olun. Mantıklı açıklamalar yapın. Yüksek gerilimde çok çok az bir akım var ise insana bir etkisi olmaz. Ama hem gerilim yüksek, hem akım insan direncini yenebilecek kadar yüksek ise o zaman kömür olursunuz işte. İkisi birbirini tamamlar. Denklemden biri çıkarsa denklem bozulur.

E tamam işte benim de dediğim bu. Su örneğine felan gerek yok şuana kadar sölenenler çok açık ifade ediyor. Kimisi yüksek akımın düşük gerilimin çarpmadığını, kimisini de düşük akımın yüksek gerilimin çarpmadığını sölüyor. Benim dediğim de bu fluke katılıyorum. İkisininde belirli değerleri olması lazım. Yani hortumu sıksanda su miktarı azsa tazik yapmaz, bol ikende sıkmazsan tazik yapmaz. Olay bu.

Arkadaşlar o zaman şu uygulamayı deneyin. Yüksek gerilim (34,5 kV) ve çok çok az akım ( 0 A ). Tabi daha küçüğü varsa bilemiyorum " - " falan. Şatlar tamam dimi yüksek gerilim ve çok çok çok az akım.
Baraya dokunun bakayım. Ne oluyor. Çarpmıyormu?

Burayı okuyan uzmanların bile kafası karışır.Karman çorman olmuş.Bu arada bende fikrimi belirteyim.

Elektriğin çarpması demek;elektriğin doğduğu yere geri dönmesi demektir.(Faz-toprak kısadevresi)Siz eğer bu geri dönmeye müsaade etmek istemiyorsanız iletkeni izole edersiniz.
İşte sizde 2 uç arasında yalıtkan olarak kalmışsınız.Diğer bir deyişle uçlar arasındaki gerilim sizin vücudunuzu delip geçememiş.Bu da gerilim düşük olması ve ellerinizde bulunan nasırlara bağlanabilir.
Eğer bahsettiğniz kaynak makinasının gerilim ayar düzengeci olsaydı ve siz onu artırsaydınız ne olurdu.?
İlk önce çarpılırdınız.Eğer elektriğin izlediği yol kalp yolu üzerinde ise kalbinize kaslar aracılığıyla baskı uygulayacağı için kalbiniz dururdu.Kaynak uçlarından ayrılamaz iseniz vücudunuzdan , direncinizin izin verdiği ölçüde akım gececek ve elektriğin vücudunuzdan izlediği yol ısınmaya başlayacaktır.Dolayısıyla vücudunuzda kavulma ve karbonlaşma başlayacaktır.Vücudunuzun karbonlaşmasından dolayı akım yükselip sizi kömür yığını haline getirecektir.2000 amper seviyeine kadar yükselebilir.Tabii sizin vücudunuz bu akımı taşıyabilirse.
Kısacası şöyle diyelimGerilim yolu açar akım yoldan geçer ve geçtiği her tarafı yıkar geçer.
Umarım iyi bir anlatım olmuştur.

projessor ' Alıntı:
Burayı okuyan uzmanların bile kafası karışır.Karman çorman olmuş.Bu arada bende fikrimi belirteyim.

Elektriğin çarpması demek;elektriğin doğduğu yere geri dönmesi demektir.(Faz-toprak kısadevresi)Siz eğer bu geri dönmeye müsaade etmek istemiyorsanız iletkeni izole edersiniz.
İşte sizde 2 uç arasında yalıtkan olarak kalmışsınız.Diğer bir deyişle uçlar arasındaki gerilim sizin vücudunuzu delip geçememiş.Buda ellerinizde bulunan nasırlara bağlanabilir.
Eğer bahsettiğniz kaynak makinasının gerilim ayar düzengeci olsaydı ve siz onu artırsaydınız ne olurdu.?
İlk önce çarpılırdınız.Eğer elektriğin izlediği yol kalp yolu üzerinde ise kalbinize kaslar aracılığıla baskı uygulayacağı için kalbiniz dururdu.Kaynak uçlarından ayrılamaz iseniz vücudunuzdan , direncinizin izin verdiği ölçüde akım gececek ve elektriğin vücudunuzdan izlediği yol ısınmaya başlayacaktır.Dolayısıyla vücudunuzda kavulma ve karbonlaşma başlayacaktır.Vücudunuzun karbonlaşmasından dolayı akım yükselip sizi kömür yığını haline getirecektir.2000 amper seviyeine kadar yükselebilir.Tabii sizin vücudunuz bu akımı taşıyabilirse.
Kısacası şöyle diyelimGerilim yolu açar akım yoldan geçer ve geçtiği her tarafı yıkar geçer.
Umarım iyi bir anlatım olmuştur.

Evet bir noktada katılıyorum , sorunun cevabını tam alamamış arkadaşlara hitaben şunu söylemek istiyorum , 2000 A lik bir kaynak makinasının punta uçlarından birine ampermetre bağlayalım ,
sonra tekrar dokunalım , acaba ampermetre den çıkacak değere iyi baksınlar ;) bugün gidip denedim 250 A 'lik kaynak makinasının uçlarından birine 400 A analog ampermetre bağladım uçları tuttum , ama nedense ibre oynamadı. çarpılma hissi bile duymadım üzerinizden akan bir şey yokyani .Şu demek oluyorki ,gerek

Fluke arkadaşımızındediği ,<Yüksek gerilim "çok az akım", alçak gerilim yüksek akım çarpmaz> açıklaması.
Gerekse projessör arkadaşımızın , <Gerilim yolu açar akım yoldan geçer ve geçtiği her tarafı yıkar geçer.>
Sözü bence verilmesi gereken cevap , bu arada sakın eliniiz veya ayağınız ıslakken tutmayı denemeyin.

Arkadaşlar, yüksek gerilim çok az akım çarpmaz ifadesinin yanlış olduğunu anlatmak istiyorum. Ama kim için yanlış, ne için yanlış olduğu önemli. Önceki mesajlarımda da yazdığım gibi çarpılma olayı için 35mA ve üzeri bir akımın insan vücudu üzerinden toprağa akması gerekir. gerilim önemli değildir.
Bununla birlikte yazının başından beri insanlar için konuştuğumuza göre, bir insanın yüksek gerilime maruz kalarak üzerinden çok çok çok az akım geçmesi mümkün değildir. İnsan vücudunun direnci yaklaşık olarak bellidir.
Son olarak tekrarlıyorum. 50V ve üzeri gerilim "insan yaşamı" için ölümcüldür. ( Anlamayan, anlamak istemeyen, inanmayan vs. arkadaşlar varsa ister EMO yönetmeliklerine, isterse IEEC, VDE gibi uluslararası yönetmeliklerden bu değerleri kontrol edebilir )

Volverine kitaplardaki herşey gerçek olmuyor bunu sende biliyosundur. 70 kw lık motor mesela kaç amper akım çeker? 3 faz motor.
50 A akım çekiyor ama kitaplar 130 A e yakın çeker yazıyor. Kitaptan gitmeyelim. Zaten mesleki deneyim bölümündeyiz

Forum istatistikleri

Konular
128,896
Kullanıcılar
451,040
Son üye
MelihTumur

Yeni konular

Geri