ülkemiz kurulu gücü

yani yıllık ortalama puant gücü değilmidir yani hergünün ortlaması alınıp 365 e bölünmüş şeklimidir acaba

Hayır, yıllık ortalama değil. Yılın en çok enerji tüketilen anında çekilen toplam güç. Ortalama gecelik kullanımlar vs. de olduğundan oldukça düşük olacaktır.

TEİAŞ sitesinde günlük güç tüketim değerleri ve alınabilir güç bilgileri gecikme ile de olsa yayınlanmaktadır:
HAZİRAN 2013

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhaba arkadaşlar bir ilave yapmak istiyorum , yıllık puant güç 37277 mw/h olacaktır. Yani enerjinin en çok tüketildiği puant saatlerinde ortalama 37.277 mw/h dir.1 saat içinde tüketilen enerjinin değeridir.Puant saatleri yaz harici 11:00 / 12:00 arası,yazın genelde 14:00 / 15 :00 saatleri arasıdır, en çok klimaların alıcı olarak devreye girdiği saatlerde tüketimin üretimi ve iletimi zorladığı saatlerdir.Kurulu gücümüz yaklaşık tüketim gücümüzün 2 katıdır.Enterkonnekte sistem sayesinde üretim ve tüketim yerlerinin arasındaki mesafenin uzak olması hiç ama hiç problem değildir.Elektrikte bu hız bizde enterkonnekte sistem oldukça elektriğe bir priz kadar yakınız :) saygılarımla.....

Hayır, yıllık ortalama değil. Yılın en çok enerji tüketilen anında çekilen toplam güç. Ortalama gecelik kullanımlar vs. de olduğundan oldukça düşük olacaktır.

TEİAŞ sitesinde günlük güç tüketim değerleri ve alınabilir güç bilgileri gecikme ile de olsa yayınlanmaktadır:
HAZİRAN 2013
linkteki bilgiler çok güzel fakat anlamadığım şey atıyorum puant gücümüz 36000 mw ise ürettiğimiz 40000 mw arada neredeyse 2 atatürk barajlık fark var bu enerji nereye gidiyor baktım bilgilerde ent kon. sistemden dışarıda çıkmamış frekansı felan etkilemiyormu fazla enerjinin hattaki durumu nedir ? fazladan bu enerji boşa mı üretildi devreden termik çıkarılamazmıydı ? valla kafam karıştı.

linkteki bilgiler çok güzel fakat anlamadığım şey atıyorum puant gücümüz 36000 mw ise ürettiğimiz 40000 mw arada neredeyse 2 atatürk barajlık fark var bu enerji nereye gidiyor baktım bilgilerde ent kon. sistemden dışarıda çıkmamış frekansı felan etkilemiyormu fazla enerjinin hattaki durumu nedir ? fazladan bu enerji boşa mı üretildi devreden termik çıkarılamazmıydı ? valla kafam karıştı.
Sayın Arda,enterkonnekte sistemde her şey denge üzerine kurulmuştur.Kesinlikle bu denge korunur,a.c elektriğin depolanma özelliği olmadığı için her daim üretim ve tüketim arasındaki denge çok az tolerans ile korunur.MİLLİ YÜK TEVZİ ve ona bağlı diğer Y.T.M . ler bu iş için vardır 7/24 sistemi kontrol ederler.Gerek gördüklerinde üretim santrallarına yük alma ve atma yönünde talimat vererek (YAL -YAT) ,yada küçük tüketim merkezlerinden başlayarak yerleşim yerlerinin beslemelerini kestirerek bu dengeyi sağlar.Sitemizin değerli üyelerini ve sizi tenzih ederim halk arasında "fazla elektriğin toprağa verildiğine " dair yanlış bir bilgi şehir efsanesi gibi kulaktan kulağa dolaşır :) Sizin bahsettiğiniz 4000 mw/h belki genel kaçakların toplamı olabilir......EPDK yani enerji piyasası denetleme kurulu kamu özel sisteme bağlı tüm üretim merkezlerinden bir sonraki gün için tahmini üretimlerini saat saat mw cinsinden ister.Yarınki programını yapar,vaat ettiği üretim, sağlayamayan ve arıza durumlarını kayda geçmeyen santrallar cezai duruma düşer,puant saati dediğimiz ençok tüketimin yapıldığı saatlerde elektriği pahalı olarak alır ve satar vs. vs. yani tam bir borsa işlemi görür.Ucunda para olduğu için enerji üreten kamu -özel sektör temsilcileri hemde sistemi ayakta tutmaya çalışan YTM ler sistemin kw/h ne varıncaya kadar (kuruşuna varıncaya kadar) derin , ince ve karışık hesap yaparlar.Birde şu kaçak elektrik kullanan enerji hırsızları olmasa........

Son düzenleme:
Enerji..jpgresimde 40958 mw ürettiğimiz güç var tahmin edilen puantta 37000 mw bu durumda yaklaşık 4000 mw yanlış tahmin mi var yoksa bu 4000 mw lık gücü resimde bulunan dış ülkelere verilen sütununda görmemiz gerekmezmiydi .yoksa orası kaçak mı diyorsunuz.

Son düzenleme:
Resimde gormus oldugunuz 40958MW üretilen güçten cok o an emre amede istenildigi takdirde elde edilebilecek gücü gostermektedir. Yani sistemden cekilen güç 40958MW degildir. Bu arada Meraklı elektrikcinin dedigi gibi iletim kayıpları ve trafolardaki kayıplar ve kacak kullanımında dahil etmek gerekmektedir.

Resimde gormus oldugunuz 40958MW üretilen güçten cok o an emre amede istenildigi takdirde elde edilebilecek gücü gostermektedir. Yani sistemden cekilen güç 40958MW degildir. Bu arada Meraklı elektrikcinin dedigi gibi iletim kayıpları ve trafolardaki kayıplar ve kacak kullanımında dahil etmek gerekmektedir.

Kaçak talep tahminini etkilemez çünkü kaçak kullananlar abonelerdir, talep tahminleri ise trafo merkezleri aracılığıyla yapılır. Trafo merkezindeki sayaçlarda bütün kullanım görülebilir. Tabi kaçak trafo merkezi olmadığı sürece.

Sn.mühendis beye katılıyorum,40958 MW lık güç emre amade olan güç toplamıdır.Bir önceki gün puant saati tüketimi 36871.1 MW olarak gerçekleşmiş bir tüketimdir,aynı şekilde tahmini tüketim gücü 37.000MW olarak hesaplanmıştır.Aradaki 4000 MW lık fark, hertürlü ihtimal dahilinde tedbir amaçlı "emre amade bekletilen "güç tür.Her an değişik arızalardan dolayı üretim yapan gruplar servis harici olabilir.Tabiri caizse yedek kulübesinde oyuna girmeyi bekleyen oyuncu gibi bekleyen güç tür.

Kaçak talep tahminini etkilemez çünkü kaçak kullananlar abonelerdir, talep tahminleri ise trafo merkezleri aracılığıyla yapılır. Trafo merkezindeki sayaçlarda bütün kullanım görülebilir. Tabi kaçak trafo merkezi olmadığı sürece.
Sn. fthnl, bu sayaçlar sadece trafo merkezlerinde yok ! üretim merkezlerinde de hem analok hemde dijital sayaçlar mevcut üretilen bütün enerji kayda geçiyor.Sayaçlar üretim merkezleri ( kamu -özel) İletim merkezleri ,TETAŞ ,TEDAŞ herkes birbirini kontrol altında tutuyor.TEDAŞ'ın kapısından hiç içeri girmemiş kayıtsız tüketicilerimizide kaydedecek sayaç bulamadık hali hazırda :)

ama zaten altta emre amadelik oranı verilmiş yani bu kadar emirle yukardaki güç üretilmiştir demek değil mi ?ha kayıp işine gelince doğru olabilir tabi bilmiyorum teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
129,166
Kullanıcılar
451,516
Son üye
SERDAR ASLAN

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri