İntegralle Vrms Bulma (Yardım)

evet hocam tek diyot olduğu zaman yarım dalga doğrultucu oluyor ve T=2π oluyor.
fakat 2 diyot kullanılınca sıfırın altındaki dalga da pozitif olmuş oluyor ve karekökün içinde 1/2 çarpanı geliyor ve 1/2 x 1/2 = 1/4 ve karekökten çıkınca 1/2 olarak

Sinyalin tam dalga mı yarım dalga mı?

sinyal tam dalga hocam. 2 diyot.

Sorunun tam yanıtını anlatmaya çalıştım. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Burada T sonsuza giderken ikinci ifadenin 0'a gitmesini şöyle düşünebilirsin. T çok büyük bir sayı. Bunu bir sinüs değerle çarptığımızda ufak bir sayı olacak. Yani T büyük bir sayı bile olsa ikinci ifadenin üst kısmı küçük bir sayı olacak ama alt kısmı büyük bir sayı olacak. Bu nedenle ikinci ifade sonsuza gidiyor.

anladım hocam ama doğrultma olmasaydı alttaki dalga ile üstteki dalga birbirini sönümlemez miydi? orası karıştı biraz.

Vrms.jpg

Sinüs formunda 1 periyod boyunca yani 2 alternans boyunca alınan değerlerin ortalamasını alan bir formülasyondur.
Yarım olsa olmaz mı? iskender değil ki bu 1,5 porsiyon isteyelim birini ben yiyeyim yarımı sana kalsın :D

anladım hocam ama doğrultma olmasaydı alttaki dalga ile üstteki dalga birbirini sönümlemez miydi? orası karıştı biraz.

Biraz daha açabilirmisin.

Yaşlı uzmanın da bahsettiği gibi sinyalden belirli örnekler alınıyor. Sonra bunların kareleri toplanıyor. Bunun ortalamasını alıp tekrar karekökünü alıyoruz.

Bir dakika! Tam dalga ve yarım dalga formülleri farklı ki.

Bu konuyla ilgili oldukça faydalı bir belge. Testere şeklindeki sinyaller için de RMS (Türkçesiyle karesinin ortalamasının kökü mü desek. Ya da kısaca KOK) değerinin nasıl hesaplandığını anlatıyor.

The study of RMS value

Forum istatistikleri

Konular
128,867
Kullanıcılar
450,986
Son üye
yasinarsln53

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri