İnternet veri paketi hesaplaması hakkında

şimdi konuyla alakalı değil ama (komplo teorilerinden biri) fm dalgaları sesi iletiyorsa görüntüyü neden iletmesin? mesafe sorunu bir şekilde çözülür. bu kodlama neden yapılmadı? yoksa yapıldı da bizim mi haberimiz yok? yada birileri bunu engellemiş olabilir mi? @Mr_YAMYAM usta sen bu işleri bilirsin, frekans senin işin.
Sonuçta herşey radyo dalgaları ile iletiliyor. Ses de görüntü de birer analıg ya da sayısal veridir. Sadece frekans aralığına göre ayrı ayrı isimlendirilmiş. Fiber/cam tüp kabloda bile ışık/fotonlar dalgalar halinde iletilir.

şimdi salaklığıma / cahilliğime verin, hangisi daha ağır çekiyor fm paket mi? wi-fi paket mi? ben ancak öyle anlarım. yanisini örnekliyeyim. bir film düşünelim 1 gb boyut olsun fm olarak mı kolay gider wi fi olarak mı?

Frekans arttıkça band genişliği/aktarılan veri artar ama mesafe/menzil kısalır. Sanki en uzun mesafe uzun dalgadır diye hatırlıyorum. Yukarıdaki tespitle uyumlu olarak. Yine de işin uzmanı @Mr_YAMYAM'dır.;)

şimdi salaklığıma / cahilliğime verin, hangisi daha ağır çekiyor fm paket mi? wi-fi paket mi? ben ancak öyle anlarım. yanisini örnekliyeyim. bir film düşünelim 1 gb boyut olsun fm olarak mı kolay gider wi fi olarak mı?
KÖTEK emoji-hammer.gif
GB dediğin için burada DATA söz konusudur. Yani FM ile ilgili değildir.
Ama aklı selim olarak deseydin ki bir analog videoyu FM bandı (108MHz) üzerinden mi yoksa 2.4GHz frekansla mı daha iyi göndeririz deseydin o zaman elbette ki 2.4GHz frekansta gönderilmesi durumunda da band genişliği söz konusu olacaktı.
Eski TV görüntüleri 5.5MHz band genişliğine sahiptir. PAL-SECAM veya NTSC yayınlarda band genişlikleri birazcık farkeder.
Ama bir FM bandı (108Mhz) te normal olarak 100kHz band genişliği bulunmaktadır. 100kHz band genişliğinde görüntü gönderemezsin.
Frekans arttıkça band genişliği/aktarılan veri artar ama mesafe/menzil kısalır. Sanki en uzun mesafe uzun dalgadır diye hatırlıyorum. Yukarıdaki tespitle uyumlu olarak. Yine de işin uzmanı @Mr_YAMYAM'dır.;)
Sana da KÖTEK. :D ama balyozlu kötek değil.
Frekans arttıkça band genişliği artar. Ancak mesafenin frekansla ilgisi yoktur. (İnce bir detay vardır)
Uzun dalga yani düşük frekansta yayılım yer yüzeyine genel olarak paraleldir. Frekans yükseldikçe dalga daha doğrusal olarak yayılır.
Engel prensibini ele aldığımızda doğrudan verici gücü ve alıcı hassasiyeti devreye girer.
TEKNİK:
Uzun dalga vericileri oldukça güçlüdür. Uzun dalga yayınları çok uzaklara gidebilir. (çünkü yere sürünerek gider)
Kısa dalgalar ise doğrusal bir çizgide giderler. Engellerden yansır veya aşırı zayıflarlar. FM radyo yayınları ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar teorik dinleme mesafesi 80km dir. Hem dünyanın eğimi hem de engeller hem de frekansın yüksek olması FM yayınlarının daha uzaklara gitmesine müsade etmez.

Bir uydudan yayın yapan TV vericisinin gücü oldukça düşüktür. Çünkü verici ile alıcı anten arasında temelde hiçbir engel yoktur. Buna rağmen hava bulutlansa bile TV gıbızlanır :p

Frekans arttıkça band genişliği artar. Ancak mesafenin frekansla ilgisi yoktur. (İnce bir detay vardır)
Doğrusu bu konuda teknik bilgim yok. Ama evdeki modemlerde 2.4GHz ve 5GHz desteği durumunda hız ve indirme/bant genişliği önemliyse 5GHz'i seçin, bu durum çekme durumunun duvarlardan etkilenmesini artırır anlamında bir not olmuştum.

Doğrusu bu konuda teknik bilgim yok. Ama evdeki modemlerde 2.4GHz ve 5GHz desteği durumunda hız ve indirme/bant genişliği önemliyse 5GHz'i seçin, bu durum çekme durumunun duvarlardan etkilenmesini artırır anlamında bir not olmuştum.
Doğru.
Frekans arttıkça engellerden yansıma da artacaktır. Prensip olarak ışık frekansına ulaştığımızı varsayarsak her türlü engelden yansıyacaktır.
Frekans azaldıkça engeller daha az etkiler. Buna karşın band genişliği daralır.

lleyn angaralı, buldun barnak kadar çocuu baarırsın tabee. yaf bilmiyoz işte, ucuzuna nasıl getiririz diye kafamda tilki dolaştırayım dedim. tilkiler tavuk yemeye kümese girmişler. kafamın içi tam takır kuru bakırmış.

lleyn angaralı, buldun barnak kadar çocuu baarırsın tabee. yaf bilmiyoz işte, ucuzuna nasıl getiririz diye kafamda tilki dolaştırayım dedim. tilkiler tavuk yemeye kümese girmişler. kafamın içi tam takır kuru bakırmış.
Teknik konularda köteklemeyi severim :D

Forum istatistikleri

Konular
128,700
Kullanıcılar
450,723
Son üye
xzapotax

Yeni konular

Geri