Şasiye kaçak elektrik tespiti hakkında?

nasah53

Üye
slm arkadaşlar benim bir sorum olucak cihazlarda görüyoruz kaçak elektrik bazen mevcut oluyor kontrolklemiyle gözleyebiliyoruz.bu elektriği avometreyle nasıl ölçebiliriz probun birini cihaza tutup diğer probu prizin nötrünemi tutmamız gerekiyor?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
cihazın govdesine degen kişi cihaz ile toprak arasında akan kaçaga marus kalacagı için ben olçumu topraklama iletkeninden yaptım

Kontrol kalemiyle ölçüm yaparken probun bir ucu kaçak olan gövdeye dokunuyor. Diğer ucu nereye dokunuyor?

Tabii ki probun diğer ucu olan kendi üzerimizden toprağa.
O nedenle toprağa dokundurmak gerekiyor. Ancak tesisatın tipine bağlı olarak eğer toprak nötr ile temaslıysa nötr'e de dokundurulabilir.

tesisatta toprak yoksa?
anlatamadım sanırım cihazın gövdesinde olan elektrikten bahsediyorum

slm arkadaşlar benim bir sorum olucak cihazlarda görüyoruz kaçak elektrik bazen mevcut oluyor kontrolklemiyle gözleyebiliyoruz.bu elektriği avo metreyle nasıl ölçebiliriz probun birini cihaza tutup diğer probu prizin nötrünemi tutmamız gerekiyor?

evet nötüre yada toprağa ikiside aynı şey

cihaz derken

tesisatta toprak yoksa avometre ampermetre kademesine alırsınız sonra cihazı yalıtkan bir zemine koyar ordan avometrenin bir ucunu gövdeye diğerini de toprağa temas ettirirsiniz direk ölçersiniz...

avometreyi alternatif volt kademesine aldıktan sonra probun birini kaçak olan gövdeye dierini de NÖTR e temas ettirdiğinde kaçak konumundaki voltajı ölçmüş olursun.

nötr yani işletme topraklaması ile,toprak yani koruma topraklaması direnç omaj değeri birbiri ile farkılık gösterebileceği için gerçek voltajı nötr ile ölçebilirsin

teşekkürler arkadaşlar

avometreyi alternatif volt kademesine aldıktan sonra probun birini kaçak olan gövdeye dierini de NÖTR e temas ettirdiğinde kaçak konumundaki voltajı ölçmüş olursun.

nötr yani işletme topraklaması ile,toprak yani koruma topraklaması direnç omaj değeri birbiri ile farkılık gösterebileceği için gerçek voltajı nötr ile ölçebilirsin

arkadaşımız açıklayıcı bir şekilde yazmış topraktan tam bir sonuç alamayabiliriz çünkü topraklamanın ömrüne göre farklılık gösterir. yada iyi topraklama yapmasına bağlıdır.

benim anlayamadığım çihazın üzerindeki voltajın değeri neden bu kadar önemliki kontrol kalemi ile baktığımızda kaçak görünüyorsa tehlike arz etmektedir. cihaza dokunmamak ve arızayı gidermek gerekir.

Forum istatistikleri

Konular
128,944
Kullanıcılar
451,124
Son üye
MEK3232

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri