Şebeke Filtresi Yardım

Ahmet.33

Üye
Arkadaşlar ben bu şemadaki devreyi kurdum denedim ve çalıştırdım.Amacına uygun şekilde çalışıyor Şebeke voltajındaki dalgalanmaları önlüyor küçük cihazlarda su ısıtıcısı,havya,mutfak robotu gibi.Benim kullanacağım yer bir spor salonu ve sorun şu spor salonunda açılır kapanır tavan var ve dolayısıyla bu açılıp kapanmayı motorlar sağlıyor.Aynı anda ses sistemleride açık tabi 4 tane 170 W amfi var ve bunlara bağlı 4 tane kolon.Her kolon için 1 amfi.Müzik çalarken tavanı açmak için butona basıldığında hoparlörler pat küt tak gibi sesler çıkarıyor motorlar fazla etkiliyor yani şebeke voltajını.Benim düşündüğüm ise devredeki kondansatörleri büyütürsem şebeke voltajını daha iyi filtre edebileceğim.Ama takıldığım nokta var daha büyük değerlikli kondansatörlermi almalıyım yani 100 nf yerine 470 nf alsam yada 100 nf alsam ve devredeki kondansatörlerin yanına paralel şekilde 470 nf atsam daha iyi filtre işlemi yapabilirmiyim yani bu tak tuku önleyebilirmiyim ? Yada sizin daha iyi önerileriniz varmı ? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.Özel mesajda atabilirsiniz.Msn üzerinden anlatmak isterseniz.Çok sevinirim yardımcı olursanız.Şimdiden teşekkürler..

Monofaze motorlar trifaze değil.Zaten trifaze çalışan sistemler şebeke elektriğini benim çalıştığım yerde ayrı yerden alıyor.Yani trifaze olsa hoparlörleri etkilemez ayrı şebekeye bağlı olduklarından.Çünkü trifaze olarak çalışan buhar jeneratörü ve sahuna var.Onlar her çalıştığına pat küt ederdi yoksa.Tavanlar ahım şahım büyüklükte değil zaten.

Forum istatistikleri

Konular
129,194
Kullanıcılar
451,557
Son üye
sait81

Yeni konular

Geri