Şerit Led

arkadaşlar 1 adet trafo, 2 amper 400v köprü diyot ve 1000mf 35v elektrolitik kondansatör ile 4metre şerit led i çalıştıracak adaptör yaptım çalıştı ama birkaç dakika sonra köprü diyot aşırı ısınmaya başladı bunun nedeni ne olabilir acaba?
Sn.genc_elektrik
Isınması normal, onun yerine KBPC3510 kullanın bağlantısı kolaydır.35Ampere dayanıklıdır.Fiyatı fazla bişey değil.

gerilim değeri olması gerekenden fazla ise ledleriniz fazla akım çeker ve diyotlarınız ısınır ya da diyotlarınızın akım değerleri düşüktür..

bu KBPC3510 işimi görürmü acaba

Evet köprü kapsitesini artırmak en güzeli.Sn.alpernbugra'nın anlatımına katılıyorum.Ama bu köprülerin ucuz olanları genelde (patates baskı diyeyim)kalitesiz olduğundan biraz yüksek fiyat ama kalitelisini tavsiye ederim.Aradaki fiyat farkı 4-5 tl.dir.
Diyot kullanımında önemli husus devrede kullanacağımız akımın en az 3-4 katı kapasitede diyot grubu(köprü)tercih etmeliyizki,diyotlar ısınmasın,bozulmasın.
Ayrıca köprü diyotların kalite durumuna göre akım kaybıda göz ardı edilmemelidir.Hayırlı geceler

Evet köprü kapsitesini artırmak en güzeli.Sn.alpernbugra'nın anlatımına katılıyorum.Ama bu köprülerin ucuz olanları genelde (patates baskı diyeyim)kalitesiz olduğundan biraz yüksek fiyat ama kalitelisini tavsiye ederim.Aradaki fiyat farkı 4-5 tl.dir.
Diyot kullanımında önemli husus devrede kullanacağımız akımın en az 3-4 katı kapasitede diyot grubu(köprü)tercih etmeliyizki,diyotlar ısınmasın,bozulmasın.
Ayrıca köprü diyotların kalite durumuna göre akım kaybıda göz ardı edilmemelidir.Hayırlı geceler

peki kaliteli kalitesiz olduğunu nasıl anlayabiliriz

1000mf 35v elektrolitik kondansatör yeterli olur'mu yoksa onu'damı yükseltelim

1000mf 35v elektrolitik kondansatör yeterli olur'mu yoksa onu'damı yükseltelim

Sn.genc_elektrik

KBPC3510 köprü diyottur merak etmeyin sizin kullandığınız akımda fazla ısınmaz.
Kondansatör 1000uf yerine 1 adet 4700uf(mikrofarad) 35 volt kondansatör kullanınız.

Forum istatistikleri

Konular
129,215
Kullanıcılar
451,581
Son üye
batuhan.ozdemir

Yeni konular

Geri