Şeytanın Aklına Gelmez

Merhaba Arkadaşlar,
Bugün bir arkadaşım beni aradı, binada elektrik yok gel bir bakıver diye, bende sordum mahalledemi gitti yoksa sadece sizin binadamı diye, bana sadece bizim binada gitti dedi..
Aklıma ilk gelen NH'ların kesmesi yada bina beslemesinin patlamasıydı..

Gittim NH'lara bakıyorum enerji var!
Nötr'e baktım dönüş yapıyor :)
Dedim kabloda birşey var..
Direkte sıkıntı var diye düşünüyordumki
Dikkatimide çeken birşey var kablo gırtlak boru içerisinde 4x35 kesitinde tekli damarlar halinde gelmesiydi..

Kabloyu oynatmaya çalıştım rahat oynuyor!

Bu yaptığım işlemler apartman girişinde..
2-3 mt ileride bodruma iniş var demir parmaklıklı kapısı var, aklıma kurt düştü bir kere..

Dedim kapıyı açalım aşağıya inicem..

Apartman sahibi karşı çıktı yok oradan değil, orada ne işi var falan.. zaten benim elektrikçim gelicek bekleyin az sabredin falan derken, arkadaşın abisi resmi polis kıyafetleriyle dükkana yanımıza geldi, dedi aç, mecbur açmak zorunda kaldı..Aşağıya bir indimki ana besleme kablosu için aşağıda farklı bir kofra(direkten gelen besleme kablosu 3x35+16) :)
Kofra üzerinde 40*60 polyester pano, içerisi kablo yumağı :)

Adam binaya gelen beslemeyi bodruma indirmiş kofraya,
o kofradan girişteki kofraya kabloları atmış,girişteki kofradanda binanın panosunu beslemiş..
bodrumdaki kofradan yine hemen üzerinde bulunan polyester dağıtım panosuna enerji vermiş ve oradanda kendi dairesine ve konfeksyon atölyesine besleme vermiş..

Sıkıntı tahmin ettiğim gibi değil, bodrum katta bulunan kofra'daki nötr bağlantı noktasının yanmasıymış..bunun için binada elektrik yok..

Bütün bunların tespitini yapmamız 10-15 dakikamızı aldı..

Polis abimiz gerisini ben hallederim dedi ve ben tekrar işime döndüm..

Adamlara helal olsun demekten başka çarem kalmadı :)

15 yıldır ilk defa gördüm böyle birşey, 40 yıl düşünsem aklıma gelmezdi :)

Öbür dünyayı düşünmeyen müslüman olamaz, Allah böylelerinin cezalarını verecek... Şeytandan daha şeytan vardır o da ustası

Tüyü bitmemiş yetimlerin hakkını yemişler.haram olsun.

böyle adamları ömür boyu elektrik kullanımından mahrum edeceksin aklı basına gelecek alacaksın bir hücreye mum yakacak aksamları aklı basına gelecek serefsiz ler ya elektrik için günlük 2 tl max. para verirsin 2 tl ye günlük 1 defa tuvalete girebiliyorsun be adam
elektrik için verdiğin tl ye
TV
BUZDOLABI
KLİMA
AYDINLATMA
ÜTÜ
Ç.MAKİNASI
B.MAKİNASI
vb. birsürü ihtiyacını kullanabiliyorsun elektrik pahalı diyenlere ve bu kaçak kullananlara o kadar illet oluyorumki kelimelerle anlatamam

bu modellerden piyasada çok bir gün meslekten bi arkadaşım geldi dükkana abi yeni bi şey çıkarmışlar duydun mu dedi neymiş o dedim abi bunun adına mardin işi diyorlar nasıl bi şey dedim abi anlatmadan sana bi sorum olacak dedi bi yeri kaçak baglaman için ne yapılması gerekir benim bildigim ya kablo cekersin yada saate bi işlem yaparsın doğrumu dedi evet dedim peki şimdi soruyom ne bi kablo cekiyon nede saate parmagını dokunduruyon saati kaçak çalıştırıyon bu nasıl olur dedi mantıgım almadı olmaz öyle bi şey dedim ama arkadaş anlattı bu şerefsizlerden korkulur aynen arkaşın dediği gibi çalışıyor yok böyle bi şey sen istersen 20 katta otur adamlar kablo cekmeden saate elini deydirmeden saati kaçak bağlıyo şerefsizler bide devresine DİMMER TAKMIŞLAR istedigi hızda saate kumanda ediyor

saygı değer arkadaşlar size bir sorum var!
bu ülkede berber dükkanı açmak için bile berberler odasına üye olmanız gerekirken , elektrikçi olmak için ne şart aranır sizce...
yada kaçak elektrikle ilgili çalışma yaparken yakalanan kendisine elektrikçiyim diyen hırsızın cezası ne olur...
cevap hiç bir şey...
eğer kaçak elektrik işi yapan kişi diplomalı ise sen diplomasını iptal edersen ancak caydırıcı olabilirsin.yoksa buişler sadece vijdana bağlı kalırki buda boş.
problem birde şuki kaçak elektrik kullananlar nasıl olsa bedava diyip normal kullanıcılar gibi değil Kwh ın dibine vuruyor 5 evin kullanabileceği evin tüketebileceği enerjiyi tek başına götürüyor.

Tüyü bitmemiş yetimin hakkı yok artık abi Sağolsun devlet dağıtım şirketlerine özelleştirme maksadıyla peşkeş çekti.. Onun yaktığını o mahalledekiler ödüyor kul hakkı var sadece tüysüz yetim yok :D

böyle adamları ömür boyu elektrik kullanımından mahrum edeceksin aklı basına gelecek alacaksın bir hücreye mum yakacak aksamları aklı basına gelecek serefsiz ler ya elektrik için günlük 2 tl max. para verirsin 2 tl ye günlük 1 defa tuvalete girebiliyorsun be adam
elektrik için verdiğin tl ye
TV
BUZDOLABI
KLİMA
AYDINLATMA
ÜTÜ
Ç.MAKİNASI
B.MAKİNASI
vb. birsürü ihtiyacını kullanabiliyorsun elektrik pahalı diyenlere ve bu kaçak kullananlara o kadar illet oluyorumki kelimelerle anlatamam

Elektrik pahalısından değil de herşey zamlı abi zaten 5 liraya benzin var ucuz enerji mi olur :D

Ne muslumani, ne kull hakki ne vebali millet asmis boyle seyleri. g.dogu, d.anadolunun buyuk kismi bu sekilde elrktrik kullaniyo. Istanbullu kullanmis cokmu biz oduyoruz keriz gibi nasil olsa. Doguda adam eski celik somyayayi eski tip yatak altligi tavana montelemis vermis kacak elektrigi cayir cayir kor olmus somya isiniyor vatandas disarisi kar kis. Elektrik dagitim kurumu yalandan dolasiyo direklere atilan cengelleri (kacak kullanimlari) kopartiyor. 10 dk sonra vatandas gene bagliyor kacak baglantiyi. Gorevli arkadaslar bu kacak cekilen baglantinin ucu nereye gidiyor bulalim yasal islem yapalim demiyorlar. Oysa kablonun gittigi damdan bozma ev kabak gibi belli. Hikayedeki Atelyesine, evine kacak elektrik ceken abimizin vay haline kahraman türk polisi enselemiş...

ist. karabayır ve gaziosmanpaşa çingene mahallelerinde komple sayaçlar baypas hiç bir sayaç çalışmıyorki oraya elektrikcide giremiyor sayaç okumak için hayali yazıp gidiyorlar

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
129,063
Kullanıcılar
451,335
Son üye
GodJudges

Yeni konular

Geri