1000w invertör için trafo

arkadaşlar merhaba

1000w invertör için 15cm e 15cm 10kg. lık bir trafo buldum. bu ebat çok mu büyük yoksa bu watt invertörler genellikle bu boy ve kilo da mı oluyor. bir de çalışan güzel bir invertör devresi paylaşırsanız arkadaşlar burda yapıp çalıştıralım deneyelim. bi tane denedim. ama olmadı devremde mi sıkıntı var anlamadım tecrübeli arkadaşlarden destek bekliyorum.

teşekkürler.

Ebat normal,sarım oranları uygun ise sıkıntı olmaz.Kolay gelsin.

trafonun güç hesabı nüve kesit'i ile doğru orantılı, hesap kesit alanından yapılır, karkasın iç kesit alanının karesi kadardır.... yani senin trafonda sarım karkasının iç ölçüleri P=(axb)2 karesi yani. Örnek verirsek 4x3=12 cm kare... P=S kare yani 12x12=yaklaşık 144 watt olacaktır.

Trafonuzun karkas ölçülerini verirseniz nominal gücünü buluruz. Ayrıca ,

inverter yapacaksanız öneride bulunabilirim. özel sinyal şekli yoksa bu inverter ile lamba v.s. çalıştıracaksan sorun yok ama sinüs inverter olsun ben herşey çalıştıracağım dersen o zaman iş biraz karışıyor. Sinüs osilatör yapıp ondan sonra sürmek gerekiyor. O zaman üzerinde biraz çalışmak lazım.

Sana benim yaptığım ve kullandığım bir inverter şemasını vereyim. Gayet güzel çalışıyor. Yalnız frekansını ayarlamak için osiloskop olsa iyi olur.

Bu benim yaptığım devre.

TjQDlQ1ZMLCTC78XiJd-ux8UG7CymxgFcvQu7DAxZ_Rp2zfbqn.png

Yalnız söylediğim gibi bu inverterlerin çıkış sinyalleri kare dalgadır. Gücü arttırmak için çıkış transistör adet yada tipini değiştirip istediğin güce çıkabilirsin.

trafonun güç hesabı nüve kesit'i ile doğru orantılı, hesap kesit alanından yapılır, karkasın iç kesit alanının karesi kadardır.... yani senin trafonda sarım karkasının iç ölçüleri P=(axb)2 karesi yani. Örnek verirsek 4x3=12 cm kare... P=S kare yani 12x12=yaklaşık 144 watt olacaktır.

Trafonuzun karkas ölçülerini verirseniz nominal gücünü buluruz. Ayrıca ,

inverter yapacaksanız öneride bulunabilirim. özel sinyal şekli yoksa bu inverter ile lamba v.s. çalıştıracaksan sorun yok ama sinüs inverter olsun ben herşey çalıştıracağım dersen o zaman iş biraz karışıyor. Sinüs osilatör yapıp ondan sonra sürmek gerekiyor. O zaman üzerinde biraz çalışmak lazım.

Sana benim yaptığım ve kullandığım bir inverter şemasını vereyim. Gayet güzel çalışıyor. Yalnız frekansını ayarlamak için osiloskop olsa iyi olur.

Bu benim yaptığım devre.

Yalnız söylediğim gibi bu inverterlerin çıkış sinyalleri kare dalgadır. Gücü arttırmak için çıkış transistör adet yada tipini değiştirip istediğin güce çıkabilirsin.
serkan kardeşim

teşekkür ediyorum.
baskı devresini çizip paylaşacağım.
bi kontrol edersin.
yaparız bakarız.
tekipte ol.. :;)

Takipteyim ,

tekin126 abimizin dediği gibi sinüs çıkışlı değildir. Lcd tv uydu cihazı gibi elektronik cihazlarda Şebeke sinyalini kullanan sistemlerde sorun olabilir. Ben tüplü tv de sorun yaşamadım eski dijital receiverlerde sorun yaşamadım buzdolabı v.s. çalıştırmadım.

Ayrıca bu inverterlerin bir dez avantajıda geri beslemesi olmadığı için çıkış voltajını kontrol edemezler.

Takipteyim ,

tekin126 abimizin dediği gibi sinüs çıkışlı değildir. Lcd tv uydu cihazı gibi elektronik cihazlarda şebeke sinyalini kullanan sistemlerde sorun olabilir. Ben tüplü tv de sorun yaşamadım eski dijital receiverlerde sorun yaşamadım buzdolabı v.s. çalıştırmadım.

Ayrıca bu inverterlerin bir dez avantajıda geri beslemesi olmadığı için çıkış voltajını kontrol edemezler. Bu konuda ise şu şemayı kullanmanı öneririm.
çalışacağım devrelerı çizdikçe paylaşacam.

Takipteyim ,

tekin126 abimizin dediği gibi sinüs çıkışlı değildir. Lcd tv uydu cihazı gibi elektronik cihazlarda şebeke sinyalini kullanan sistemlerde sorun olabilir. Ben tüplü tv de sorun yaşamadım eski dijital receiverlerde sorun yaşamadım buzdolabı v.s. çalıştırmadım.

Ayrıca bu inverterlerin bir dez avantajıda geri beslemesi olmadığı için çıkış voltajını kontrol edemezler. Bu konuda ise şu şemayı kullanmanı öneririm.
devreyi bu şekilde kendime göre düzenledim. düşük güçlü yapacağım 70-80w kadar. bu iş için devrem uygun mu. baskıya alacam..

Ekli dosyalar

• DEV4.jpg
    DEV4.jpg
    217.5 KB · Görüntüleme: 22
Takipteyim ,

devreyi yukardaki şemaya göre baskısını çizdim. bu şekilde yapıyorum. bi sıkıntı görünüyor mu?

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    47.4 KB · Görüntüleme: 24

Forum istatistikleri

Konular
129,568
Kullanıcılar
452,191
Son üye
Saygınemniyet

Yeni konular