100'den 0 'a kadar sayan asenkron devre yaparken ,yardıma ihtiyacım var ?

Sabah taze kafayla bakınca iki sorun daha farkettim. Biliyorsun bizim sayaç geri saydığı için bizim kullanacağımız çıkışlar ters Q lar. Ama senin lambalar hala düz Q lara bağlı. İkincisi de, NOR kapısı doğru şekilde ters Q lara bakıyor, ama çıkışları SET/RESET ederken gene düz Q lara göre iş yapmışsın :) Bunların ikisini düzelt artık çalışır herhalde. Ben de benim proteus demo ile deneyeceğim, buraya eklerim. Ama önce sen senin devrenin çalıştığını göreceksin, ondan sonra.

Sabah taze kafayla bakınca iki sorun daha farkettim. Biliyorsun bizim sayaç geri saydığı için bizim kullanacağımız çıkışlar ters Q lar. Ama senin lambalar hala düz Q lara bağlı. İkincisi de, NOR kapısı doğru şekilde ters Q lara bakıyor, ama çıkışları SET/RESET ederken gene düz Q lara göre iş yapmışsın :) Bunların ikisini düzelt artık çalışır herhalde. Ben de benim proteus demo ile deneyeceğim, buraya eklerim. Ama önce sen senin devrenin çalıştığını göreceksin, ondan sonra.
hocam q değilleri ledlere bağladığım zaman bu sefer ileri sayıyor

Bir problem daha. Flip flop clock girişlerini de Q lara bağlamışsın. Onlar da ters Q olacak. Normal Q larla hiç işimiz yok.
Not: asenkron aşağı sayıcıda
Flip-Flop yükselen kenar tetiklemeli ise en düşük değerlikli biti taşıyan FlipFlop hariç diğer bütün Flip-Flop’ ların tetikleme sinyali bir önceki FlipFlop’un Q çıkışından alınır. II- Flip-Flop düşen kenar tetiklemeli ise en düşük değerlikli biti taşıyan FlipFlop hariç diğer bütün Flip-Flop’ ların tetikleme sinyali bir önceki FlipFlop’ un Q ’ çıkışından alınır. Tamamen bu bilgiye dayanarak yaptım

devrenin en sade hali
ENSADE.jpg

Eline sağlık Cemal işte şimdi olmuş. Çalışıyor mu artık?

Ama bir saniye hala düzeltmeleri yapmamışsın?

Eline sağlık Cemal işte şimdi olmuş. Çalışıyor mu artık?

Ama bir saniye hala düzeltmeleri yapmamışsın?
hocam maalesef çalışmıyor gene aynı 100-99-98-97-96-100 ,düzeltmeleri yaptığım zaman yani ledleri q değilden aldığım zaman ileriye doğru sayıyor

flip flop clock'ları ters Q dan gelecek Cemal.

Bir de lambalar da ters Q dan çıkacak.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cemal 3 tane problem belirtmiştim üçünü de düzeltmemişsin ...

- lambalar ters Q lara
- clock'lar ters Q lara
- NOR çıkışı ters Q ları ayarlayacak şekilde olacak

Bunları düzelt

Forum istatistikleri

Konular
128,838
Kullanıcılar
450,934
Son üye
altandomx

Yeni konular