12 VDC yi 5VDC ye çevirme

LM2576 kullanırsanız ısınma sorunuz azalır, dolayısıyla aküden boşuna güç harcamamış olursunuz.

lm2576_5v_3a_switching_supply.jpg
Merhaba
Güneş panelleri ile 45 V üretebilen bir ufak düzenek yaptım. İkinci aşamada ise , verdiğniz bu devre ile LM2576-12HVT ve LM2576-5HVTyardımıyla çıkış almak istiyorum. Amacım 5V ile telefonumu şarj etmek. 12V ile de netbook şarjı yapmak. Devreyi şemaya göre yaptım, fakat voltaj alamadım. Hatayı bulmak için güneş panellerinden gelen voltajı boştayken ölçtüğümde 35-40 V’larda iken, devreye lehimlediğimde bu voltaj 3V ‘a düşüyor. Bu normal mi ? Ve bu durumda ben ne yapabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

NOT : 7812 ile de ayrıca bir deneyeyim dedim, güneş panelinden 20V alırken 7812’ye değdirdiğimde yine 2-3 voltlara düşüyor gelen enerji. Ve 7812’nin çıkışından enerji alamıyorum. Ben nerede hata yapıyorum?

Günes panelinin ürettiği voltaj 20 v olsa da gücü yetersiz kalıp, akım çekildiğinde voltaj çöküyor olabilir. Devrede hata yoksa en güçlü olasılık budur.

Gunes panelinin ya gucu dusuk ya da gunes isigi cok az

device_name Cihazımdan your_app_name ile gönderildi

mAh kısmını bilmem ama voltajı 46V okuduğum oldu ki öğlen güneşin en yakan zamanında. mAh' i nasıl ölçeriz , bunun bir yolu var mı? Yaptığım düzenekte 6 adet 6V-165mAh ve 2 adet 4,5V-100mAh 'lik güneş panelleri var.

LM2576 ile güneş paneli arasına varsa multimetre koyun ve akımı ölçün. Güneş panelinin üstünde yazar sanırım kaç watt olduğu. Güneş panelinin çıkış voltajı da bellidir. Voltaj ile akımı çarpın watt ını bulun. Eğer ki güneş panelinin gücünden yüksekse zaten voltaj çöker ki bu da güneş paneline zarar verir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
129,051
Kullanıcılar
451,323
Son üye
yunusemredoruk

Yeni konular

Geri