1500x2500x300 mm cnc yapımı için yardım lazım

X eksenini paralel iki motorla süreceğim

Y ekseni demek istedin herhalde ?

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alyan başlı civata kullanılır zaten 20lik raylar için m5 kullanılır. Kapaklar rayla beraber gelir
Kapaklar olmadan kuullanılabilirmi benim raylarda kapak göndermemişler ama bir sıkıntı olurmu

Kapaklar olmadan kuullanılabilirmi benim raylarda kapak göndermemişler ama bir sıkıntı olurmu

Zannımca yağlamada sorun olabilir. Vida boşluklarına giren toz gibi yabancı maddeler arabaların iç kısmınada geçebilir ve zamanla bilyaların yani arabaların sıkışmasına neden olabilir gibime geliyor ama yanlışsam daha iyi bilen arkadaşlar düzeltsin.

20 lik kızaklarda ben m6 kullandım hep :) yusuf (@ginaz) abiden duydum m5 olduğunu bende kapaklar var ama civataların kafasından dolayı tam oturmuyor

20 lik kızaklarda ben m6 kullandım hep :) yusuf (@ginaz) abiden duydum m5 olduğunu bende kapaklar var ama civataların kafasından dolayı tam oturmuyor

Peki zamanla arabaların içi kirlenmez mi? Buda sıkışmalara sebep olmaz mı?

Bide şu soruma cevap yazmadın, cevaplayıver sana zahmet.

Step motorlarda step kaçırma gibi sorunlar oluyormuş. Ahşap işleyen bir cnc de enkoderli step çok gerekli midir yoksa enkodersiz stepte iş görür mü acaba? Özellikle X eksenini paralel iki motorla süreceğim için olası step kaçırma olayında iki motor arasında dengesizlik meydana gelir mi? Biri Van'a giderken diğeri Edirne'ye gitmez İnşaallah.:)

Peki zamanla arabaların içi kirlenmez mi? Buda sıkışmalara sebep olmaz mı?

Bide şu soruma cevap yazmadın, cevaplayıver sana zahmet.

Step motorlarda step kaçırma gibi sorunlar oluyormuş. Ahşap işleyen bir cnc de enkoderli step çok gerekli midir yoksa enkodersiz stepte iş görür mü acaba? Özellikle X eksenini paralel iki motorla süreceğim için olası step kaçırma olayında iki motor arasında dengesizlik meydana gelir mi? Biri Van'a giderken diğeri Edirne'ye gitmez İnşaallah.:)

Evet oradaki boşluklara dolan pislik kızaklara sıkıntı verebilir. Ben çok çok aşırı titiz olduğum için her işlem öncesi, işlem sırasında ve sonrasında temizliyorum. Basınçı hava temiz bezle falan. Ayrıca ahşap işleme olacağı için spindle motorun boğaz kısmına toz emici hazneyi yapmakta fayda var.

Ben plastikleri takamadığım için takmıyorum. Dediğim gibi deliğe tam oturmuyor o kapaklar yoksa takarım kesinlikle.

Steplerin adım kaçırma konusuna gelince. Öncelikli ve en önemlisi DC yada AC fark etmez olması gereken voltajda beslersen çok sıkıntı olmuyor. Onun dışında mekanik sistemde kasıntı zorlama olupta motoru zorlamamalı. Vida yataklamalarını motorla yapma. Motor miline yük direkt olarak binmesin. Kaliteli motor olursa adım kaçırma sorunu fazla yaşamazsın. Kullanılmış motorlardan uzak dur

Evet oradaki boşluklara dolan pislik kızaklara sıkıntı verebilir. Ben çok çok aşırı titiz olduğum için her işlem öncesi, işlem sırasında ve sonrasında temizliyorum. Basınçı hava temiz bezle falan. Ayrıca ahşap işleme olacağı için spindle motorun boğaz kısmına toz emici hazneyi yapmakta fayda var.

Ben plastikleri takamadığım için takmıyorum. Dediğim gibi deliğe tam oturmuyor o kapaklar yoksa takarım kesinlikle.

Steplerin adım kaçırma konusuna gelince. Öncelikli ve en önemlisi DC yada AC fark etmez olması gereken voltajda beslersen çok sıkıntı olmuyor. Onun dışında mekanik sistemde kasıntı zorlama olupta motoru zorlamamalı. Vida yataklamalarını motorla yapma. Motor miline yük direkt olarak binmesin. Kaliteli motor olursa adım kaçırma sorunu fazla yaşamazsın. Kullanılmış motorlardan uzak dur

Anladığım kadarıyla güç kaynağının önemi büyük. Voltaj dengesizliğinde motora giden sinyalde değişiyor heralde. Zaten tavsiyelere uyup 1/3 veya 1/5 redüktör kullanırım.

Kaliteli motor tavsiyen var mı? Enkoderli veya enkodersiz olabilir. Piyasada baya bi marka var ama hangisi iyidir bilmiyorum.

Bilinen en kaliteli markalardan birisi leadshine. Birde primopal var çok çok kaliteli bir marka diye biliyorum. Fiyatları da biraz üst seviye. Benim motor-sürücü aldığım bir abi var forum üyesi kendisi de uzun süredir girmez. Ondan da temin edebilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,845
Kullanıcılar
450,947
Son üye
sitroen91

Yeni konular

Geri