16F628A İle Analog Sinyal Okuma

McdM

Üye
Merhabalar ,
Ben 16f628A ile tek bir girişi analog şeçip digerlerini dıgıtal atayan adcon bit değer tablosunu bulamadım . yardımcı olursanız sevirim.

16f628A datasheet'i aradigin sey umarım vardır burda

Ekli dosyalar

• PIC 16F628A.pdf
    3.3 MB · Görüntüleme: 23
Son düzenleme:
:( teşekkürler yinede. datsheete analog giriş gözüksede adcon tablosu olmaması garip?

:( teşekkürler yinede. datsheete analog giriş gözüksede adcon tablosu olmaması garip?

Garip değil, 16f628'de adc yok, dolayısıyla adcon yazmacı da yok. Fakat komparatör var.

Komparatör de analog bir yapı olduğu için pin tanımlarında "AN" ibaresi vardır, bu sizi yanıltmış.

aynı bacak sayılı entegre ile analog işlemler yapmak istiyorsan 16f88 veya 16f819 tedarik etmelisin

ewt sonradan farkına vardım teşekkürler yinede. :)

rc osc gibi davrandırtabilirsin. böylece analog sinyalleri okuyabilirsin. atıyorum 5 v geliyorsa 5khz 3v geliyorsa 3khz gibi. tabi hesabını ona göre yapman gerekir.

yok yanlışlık ama sıkıntılı. direnç kondansatör osc nin düzeneğini ayarlamak adc li bir entegre almaktan daha pahalıya geliyor. üstelik daha fazla malzeme uğraş dur.
rc osc de direncin değeri değiştikçe frekans değişir. dolayısıyla pic bu frekansı okur ve buna göre gelen frekansın kaç voltta olması gerektiğini hesaplar. artık düşen kenar mı olur yoksa yükselen kenar mı ona kullanıcı karar verir. ama yine de en iyisi 16f628 yerine 16f88 olmadı 12f675.:))

...........

Moderatör tarafında düzenlendi:
yok yanlışlık ama sıkıntılı. direnç kondansatör osc nin düzeneğini ayarlamak adc li bir entegre almaktan daha pahalıya geliyor. üstelik daha fazla malzeme uğraş dur.
rc osc de direncin değeri değiştikçe frekans değişir. dolayısıyla pic bu frekansı okur ve buna göre gelen frekansın kaç voltta olması gerektiğini hesaplar. artık düşen kenar mı olur yoksa yükselen kenar mı ona kullanıcı karar verir.

Mesajınızı dikkatli okumamışım, o yüzden sanki bir karışıklık varmış gibi geldi. Şimdi sorun kalmadı.

Forum istatistikleri

Konular
128,926
Kullanıcılar
451,094
Son üye
ulbeya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri